poniedziałek, 27 maja 2013

Zatoki

Witajcie!

 W naszym życiu wiele się ostatnio dzieje, stąd ostatnio rzadziej piszemy, ale postaramy się poprawić ;)
Dzisiaj troszkę więcej na temat samodzielnego leczenia zatok, co prawda problem jest częstszy w okresie jesienno zimowym, ale zdarza się nierzadko, że Pacjenci borykają się z tym problemem cały rok.
A więc...




Zatoki



  Drodzy Pacjenci nie chcąc powtarzać się i nie kopiować informacji na temat czym są zatoki, jaka jest ich rola, jak rozpoznać kiedy mamy do czynienia z zaburzeniem ich funkcjonowania i jak diagnozować – na końcu tego postu podamy odnośniki do stron, na których w przystępny i fachowy sposób podano wszelkie informacje ;) My zajmiemy się leczeniem.

  Bardzo często w okresie jesienno-zimowym, ale i wiosną, która tak jak teraz jeszcze nie rozpieszcza nas wspaniałą pogodą, w aptece pojawia się gro Pacjentów z problemem „zajętych zatok”. Często kupują preparaty, które zamiast rozwiązać problem, uszczuplają jedynie portfel danego Delikwenta.
Co takiego autor ma na myśli? :)

1 METODA Leczenie można rozpocząć od stosowania leków zwanych sympatykomimetykami (m.in. fenylefryna, ksylometazolina, oksymetazolina, pseudoefedryna), których zadaniem jest zwężenie naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa, a przez to zmniejszenie obrzęku śluzówki i odblokowanie ujścia zatok. Działają silnie i długotrwale, i w efekcie mogą przesuszać śluzówkę, ponadto mogą powodować polekowy nieżyt nosa, dlatego substancji tych nie powinno się stosować dłużej niż 7 dni (bezwzględne maximum 10 dni).
Powyższe substancje z jednej strony odblokują ujście zatok, a z drugiej zmniejszają ilość wydzieliny, co zmniejsza możliwość usuwania patogenów (wirusów, bakterii). Dlatego Ja osobiście preferuję poniżej podane sposoby radzenia sobie z gęstym, zatokowym katarem, a sympatykomimetyki tylko w ramach uzyskania komfortu i ulgi w oddychaniu. A więc wspomaganie, ale raczej nie leczenie! (przykłady preparatów handlowych: Xylometazolin, Nasivin, Otrivin, Nasic, Afrin itp. ).

WIĘCEJ:
1 A Mamy na rynku także połączenia powyższych substancji z lekami przeciwbólowymi (NLPZ, Paracetamol), na pewno je znacie, bo są szeroko reklamowane w okresie jesienno-zimowym, najintensywniej w telewizji i radiu. Są to między innymi Ibuprom zatoki, Theraflu zatoki, Nurofen zatoki, Acatar Zatoki itp. Moim zdaniem można je stosować jeżeli katarowi towarzyszy ból głowy, ból powiek, ból ucha, zależnie, której zatoki problem dotyczy.
2 A Możemy także zastosować połączenia sympatykomimetyków z lekami przeciwhistaminowymi (triprolidyna, cetyryzyna, deksbromfeniramina), np. Cirrus, Acatar Acti Tabs.
Preparaty stosujemy doraźnie, wspomagająco i tak jak w przypadku kropli/aerozoli z fenylefryną, ksylometazoliną, oksymetazoliną oraz tabletkek/saszetek z pseudoefedryną czy to w preparacie prostym czy złożonym, nie stosujemy dłużej niż 7 dni!

Wiem, do znudzenia to powtarzam, ale mnóstwo Pacjentów uzależnia się od tego typu preparatów, aż żal gdy co najmniej raz w tygodniu kupują po 2-3 opakowania kropli.

2 METODA Chcąc pomóc naszym zatokom oczyścić się, zafundujmy im inhalacje. Możemy zastosować hipertoniczną sól morską w postaci sprayu (np. Marimer, Sterimar) – „zabiera” ona wodę z wydzieliny w zatokach i wspomaga ich oczyszczanie.
UWAGA! Izotoniczna sól morska nadaje się do codziennej higieny nosa, nawilża i wspomaga oczyszczać nos. Można też wykonać inhalacje stosując sól bocheńską, sól iwonicką (do większego garnka nalać wody, wsypać szklankę soli i zagotować; pochylić się nad garnkiem UWAGA! Na tyle nisko by się nie poparzyć – i oddychać tak przez kilka minut, wciągając powietrze nosem, a wydychając ustami; zabieg gwarantuje oczyszczenie, nawilżenie nosa, zatok i gardła). Można posłużyć się nawet zwyczajną solą kuchenną w dużym stężeniu.
Inny sposób to zamiana soli na olejek eteryczny – może być eukaliptusowy, sosnowy, pichtowy lub kompozycje (Inhalol, Olbas oil). Alternatywa to olejki eteryczne w sprayu, znany mi póki co jest jeden taki preparat – Acatar Fast spray.



3 METODA Kolejna metoda to stosowanie ziołowych kompozycji w tabletkach/kroplach doustnych czy syropie. Można je nabyć w aptekach , sklepach zielarskich i sklepach zielarsko-medycznych. Najpopularniejszym preparatem na rynku jest Sinupret (tab./krople), bardzo często polecany przez lekarzy, ale cieszący się też (mimo swej ceny) niesłabnącym zainteresowaniem Pacjentów. Konkurencyjny cenowo pojawił się preparat dostępny tylko w tabletkach – Sinulan forte, póki co nie znam opinii ze strony Pacjentów. Wydaje się być tańszą alternatywą, więc dlaczego nie? Stosunkowo świeżym produktem jest syrop Pneumolan. Poniżej przedstawiam składy dostępnych preparatów, jak sami zobaczycie, są do siebie bardzo zbliżone.

Sinupret skład:
korzeń goryczki, kwiat pierwiosnka, ziele szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziele werbeny



Pneumolan/Sinulan forte skład:
kwiat bzu czarnego, liście Andrographis paniculata, ziele werbeny, korzeń goryczki, kwiat dziewanny

Sinucol zatoki:
acerola, korzeń goryczki, kwiaty dziewanny, kwiat czarnego bzu, ziele werbeny, liście Andrographis paniculata, kwiat lipy, rutyna

Zatoxin skład:
korzeń goryczki, kwiat dziewanny, kwiat czarnego bzu, ziele werbeny, korzeń lukrecji, liście Andrographis paniculata, Beta-glukan z drożdży Sachcaromyces cerevisiae


 
Sinudafen skład:
kwiat czarnego bzu, kwiat dziewanny, ziele werbeny, liś Andrographis paniculata, liść mięty pieprzowej, kwiat lipy

4 METODA Pomocne są także mukolityki, a więc leki, które upłynniają śluz poprzez rozrywanie mostków disiarczkowych mukoprotein i zmniejszają lepkość śluzu, co ułatwia jego usuwanie. Mogą to być: bromheksyna, czyli popularna Flegamina, ambroxol (Mucosolvan, Flavamed lub po prostu Ambrosol) oraz acetylocysteina, a więc dobrze znane ACC mini, ACC Max i Acc Optima. UWAGA! Najlepiej stosować rano i w południe lub do wczesnych godzin popołudniowych, ponieważ jeśli problemowi zatok będzie towarzyszyło zaleganie wydzieliny w drzewie oskrzelowym, to nasilą one odruch kaszlu.

Można także zastosować aerozol Heel Euphorbium S, bezpieczny i skuteczny preparat, Boiron Coryzalia tabletki czy Lehning Sinuspax tabletki.

W codziennej pracy polecam zdecydowanie swoim Pacjentom metody 2,3,4 lub bezpieczną homeopatię. Można łączyć stosowanie inhalacji z ziołowymi tabletkami albo z środkami rozrzedzającymi wydzielinę, nie "przeszkadzają" one sobie wzajemnie.
Jeśli takie metody leczenia są nieskuteczne należy udać się do lekarza (rodzinnego albo od razu do laryngologa), który zaleci stosowanie donosowo glikokortykosteroidów oraz leków przeciwhistaminowych i/lub ostatecznie antybiotyków ( bo ostre zapalenie zatok jest najczęściej związane z zakażeniem wirusowym, za które odpowiadają rinowirusy i koronawirusy).


Trochę tych informacji się nazbierało, ale jak widać leczenie zatok to wcale nie taka prosta sprawa ;)
W razie pytań piszcie proszę pod postem, na pewno odpowiemy :)
Pozdrawiam i do następnego razu!


Źródła:
Kompendium farmakologii” W. Janiec
mp.pl
esculap.pl

111 komentarzy:

  1. Mam pytanie dlaczego tabletek Zatoxin nie mozna stosowac przy karmieniu piersią? Maja podobny sklad co Sinupret, ale maja tez Beta-glukan z drożdży Sachcaromyces cerevisiae

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najprawdopodobniej ze względu na zawartość lukrecji. Dowiedziono bowiem, że substancja zawarta w lukrecji - glicyryzyna - może negatywnie wpływać na rozwój inteligencji i psychiki u dzieci (dotyczyło to dzieci, których matki w ciąży spożywały produkty zawierające lukrecję). Z kolei pierwiosnek jest przeciwwskazany ze względu na zawartość salicylanów. Oczywiście nie prowadzi się badań szkodliwości tego typu preparatów ani też pojedynczych składników na kobietach w ciąży i karmiących piersią, stąd niewiele wiemy o bezpieczeństwie ich stosowania. Dlatego większość leków i suplementów jest przeciwwskazana lub wskazane jest wcześniejsze skonsultowanie bezpieczeństwa ich stosowania. Pozdrawiamy!

      Usuń
  2. Witam,
    Jestem w 14-tym tygodniu ciąży, co mogę brać aby zminimalizować problem z zatokami. Ostatnio skończyło się na antybiotyku. Przed ciążą brałam zatoxin (w moim przypadku bardzo mi pomagał w przeciwieństwie do sinupretu). Dobre jest płukanie zatok , jednak przy płukaniu zatykają mi się uszy i jest to nieprzyjemne. Na jakiejś stronie dla mam polecają dla kobiet w ciąży właśnie lukrecję z tym że na kaszel "Lukrecja działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie."

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witamy,
      Jako, że jest Pani w stanie błogosławionym polecilibyśmy jedynie wodę morską hipertoniczną, ewentualnie inhalację parową z olejkiem eterycznym, o ile jest Pani w stanie ją wykonać. Niektóre wyniki badań wskazują, że lukrecji nie powinno się stosować w ciąży. Pozdrawiamy!

      Usuń
  3. Witam,moje pytanie dotyczy stosowania przeciwhistaminikow. W jakim celu stosuje się je właśnie w zatokach ,katarze albo czasem widziałam u znajomych w trakcie kuracji antybiotykiem? Jaki ich mechanizm działania się wykorzystuje w tych wskazaniach?
    Pozdrawiam i dziękuje za fascynującą lekturę👌

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po pierwsze - blokują uwalnianie histaminy, a w konsekwencji zmniejszają reakcję śluzówki nosa, czyli likwidują cieknący, wodnisty katar, zmniejszają produkcję śluzu, kichanie i uczucie zatkanego nosa (trudności z oddychaniem przez nos). Po drugie - większość ma działanie nasenne, uspokajające, co także bywa przydatne w czasie choroby, kiedy katar lub kaszel utrudniają zasypianie. Pozdrawiamy i dziękujemy za miłe słowa :)

      Usuń
  4. mam pytanie dotyczace dopelherz na sen i dopelherz na uspokojenie. nie wiedzialam ze jestem w ciazy jak zdażylo mi sie zażyc je. czy są bardzo szkodliwe dla plodu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spokojnie, są to preparaty ziołowe, nie są silnie działające. Powinno być wszystko w porządku. Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia w okresie ciąży :)

      Usuń
  5. Dzień dobry,
    Chciałabym zapytać czy mogę stosować jednocześnie ACC i sinupret? Wydaje mi się, że lekarz zalecił mi kiedyś takie połączenie, ale w ulotce sinupretu jest napisane, że nie zaleca sie stosowania z innymi lekami wykrztuśnymi.
    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      stosuje się takie połączenie, aby osiągnąć szybszy efekt. Nie widzę żadnych przeciwwskazań.
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  6. Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź i bardzo ciekawy artykuł :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam serdecznie,

    Mam kolejny raz problem z zatokami. Pani w aptece powiedziała mi dziś, że nie należy łączyć np sudafed xylo spray lub ibuprom zatoki (który ułatwia codzienne funkcjonowanie) z tabletkami typu sinulan ponieważ zawarte w inupromie oraz sudafedzie substancje blokują spływanie wydzieliny. Czy faktycznie używając sudafedu nie ma sensu używać sinulanu ponieważ wzajemnie sobie "przeszkadzają"?

    Pozdrawiam serdecznie,

    Mateusz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się. Wszelkich aerozoli na bazie oksy-/ksylometazoliny (np. Sudafed xylo spray) sama nie polecam, bo faktycznie hamują spływanie wydzieliny. W teorii pseudoefedryna działa analogicznie. Jednak część pacjentów czuje ulgę po zastosowaniu np. Ibupromu zatoki, bo umieszczono w tym preparacie pseudoefedrynę, żeby odblokowała ujście zatok i żeby pozwoliła spłynąć wydzielinie. Z reguły polecam do Sinupretu i tym podobnych sam lek przeciwbólowy/przeciwzapalny, np. ibuprofen, naproxen bez dodatkowych środków. Może Pan spróbować 2-3 dni sam Ibuprom zatoki i zobaczyć czy będą zatoki sie oczyszczały. Jesli nie to znak, że lepiej zastosować Sinupret.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  8. czy mozna jednoczesnie stosowac augumentin i theraflu zatoki?

    OdpowiedzUsuń
  9. jestem w 23 tyg ciąży...mam zapchany nos...bol zatok czołowych i przynosowych...co mogę wziąć na oczyszczenie i odetkanie nosa...czuje jak mi już wszystko na gardło schodzi:(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Jedyne co przychodzi mi do głowy to wykonywanie inhalacji parowych z dodatkiem olejku herbacianego lub mieszanek typu inhalol, olbas. Można zastosować spray Grip Stop, który zawiera laktoferynę, która zwalcza wszelkie mikroorganizmy.
      Lekarz laryngolog mógłby zalecić mocniejszy środek przeciwzapalny w spray'u. Ja jestem na podobnym etapie ciąży i szczególnie rano dokucza mi uczucie zatkania nosa. Zapobiegawczo na gardło może Pani zastosować pastylki z propolisem lub mocniejsze z laktoferyną np. Fiorda.

      Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  10. Czy można jednocześnie zażywać duomax i sinulan?

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo zdziwiła mnie informacja, że zapalenie zatok ma podłoże wirusowe. Od kilku lat każdej jesieni męczy mnie zapalenie zatok z gęstą zieloną wydzieliną, wg lekarzy ropny katar, jedynie leczony antybiotykiem. Dostałam receptę na Rovamycine i zastanawiam się jakie są szanse, że wyleczę się samymi inhalacjami, Sinupretem, sokiem z czarnego bzu i woreczkiem podgrzanej soli. Będę wdzięczna za odpowiedź jak rozpoznać, że antybiotyk jest już konieczny. Wydzielina pięknie spływa, mam lekki stan podgorączkowy na wieczór.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli wydzielina jest rzadka, płynna i przejrzysta wówczas przyczyną zapalenia zatok są właśnie wirusy, dopiero kiedy nasz układ odpornościowy sobie z nimi nie radzi, może dojść do nadkażenia bakteriami, a wtedy wydzielina staje się gęstsza, ropna, koloru zielonego lub zielono-żółtego. Skoro ma Pani taką wydzielinę skorzystałabym z antybiotyku. Natomiast nastepnym razem, jeśli będzie Pani czuła pierwsze symptomy zapalenia zatok, to od razu proszę wprowadzić tak jak Pani preferuje powyzsze produkty, tak aby złagodzić problem zanim się rozwinie. Można już śmiało stosować środki wspomagające odpornośc, chociażby z naturalnych sposobów: miód, naturalną witaminę C z dzikiej róży do ssania lub Acerolę. Sporo jest takich produktów, szczególnie w sklepach zielarskich. Bardzo ciekawym produktem, a do tego smacznym, tylko nie najtańszym jest Natura MIx z firmy Aboca. Polecam i życzę powrotu do zdrowia. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  12. A czy mozna łączyć zatoxin pulmo z sinupretem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proponowałabym stosować na zmianę, czyli np. 2 drażetki Sinupretu rano, po 8h porcja syropu i po kolejnych 8 h 2 drażetki Sinupretu. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za radę i pozdrawiam

      Usuń
  13. Witam!
    Czy mogę stosować lek cirrus razem z lekiem ibuprom zatoki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, wydaje mi się niewłaściwe ze względu na fakt, że oba preparaty zawierają jako środek obkurczający naczynia krwionośne, zmniejszające obrzęk - pseudoefedrynę. Jeśli to tylko katar to Cirrus, jeśli katar + ból głowy to Ibuprom zatoki.
      Pozdrawiam

      Usuń
  14. Witam!
    od 3 dni zażywam duracef ( angina) teraz gdy gardło jest już w porządku dołączył zatkany nos, "ucisk" w skroniach i dyskomfort (bo to nie ból) nad szczęką po lewej str. Lekarz dołożył cirrus- nos jest drożny ale ucisk w skroniach jest większy. co teraz mogę zażyć? będę wdzięczna za szybką odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, prawdopodobnie ucisk wynika z tego, że w zatokach może znajdować się wydzielina. Można zastosować leki, które rozrzedzają wydzielinę gęstą takie jak Sinupret, Acc Optima, Wodę morską Hipertoniczną czy nawet zwykły syrop Mucosolvan. Jeśli coś w domowej apteczce jest, warto spróbować.

      Usuń
  15. witam mam pytanie dotyczące mojej córki ma 9 lat i ma katar lekarka stwierdziła ze to zatoki i przepisała jej tab zatoxin krople robione oraz elofen tylko jakos niema poprawy i zastanawiam sie co robic bo mam w domu sinupret syrop i pneumolan tylko niewiem czy moge jej ktorys podac z tymi tabletkami oraz ma bardzo męczący kaszel ;]

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, Sinupret jest pierwowzorem Zatoxinu, można zamienić jeśli nie widzi Pani poprawy. Pneumolan też będzie miał częściowo pokrywający się skład, stąd można je wprowadzić, ale na zasadzie stosowania na zmianę. Raz jeden syrop w ciągu dnia, a raz drugi. Na kaszel lekarz z pewnością zalecił Elofen, jeden z lepszych produktów. Można na noc podać syrop przeciwkaszlowy, żeby mogła córcia dobrze spać. Przepraszam za zwłokę w odpisywaniu. Pozdrawiam

      Usuń
  16. Witam, mam problem z zatokami zawsze od początku do końca okresu grzewczego. Zawsze jest to gęsty katar żółty/zielony/brązowy często cuchnący, najgorzej zawsze po nocy. Zawsze brałam sinupret chyba ze zaczynała boleć mnie część twarzy wtedy antybiotyk. Jednakże teraz karmię piersią 1,5 miesięczn dziecko....co w tej sytuacji mogę przyjmować? czy sinupret jest bezpieczny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam!
      Sinupret jest w czasie karmienia piersią niewskazany, wręcz na ulotce jest wyraźnie wskazane aby bo nie przyjmować w tym okresie. Myślę, że na czas karmienia dobrym rozwiązaniem byłyby inhalacje z 3% NaCl (Nebu-Dose). Takie stężenie powinno "wyciągnąć" gęstą, zalegającą wydzielinę. Pozdrawiam!

      Usuń
  17. Witam, czy sinupret można brać jeżeli karmienie odbywa się tylko wieczorami, w nocy i nad ranem? Ponad dwa tygodnie nie mogę się wyleczyć. Najpierw miałam zatkany nosi kaszel mokry teraz męczy mnie wydzielina w gardle i od trzech dni boli mnie gardło. Wcześniej próbowałam tylko naturalnych sposobów oraz soli morskiej ale nie mogę sobie poradzić a wydzielina zaczyna się robić zółtawa. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, jedynie rano,tak by do wieczora minęło ok 12h, lecz wątpię,żeby jedna dawka pomogła. Nie myślała Pani o aerozolach typu Euphorbium lub Fitonasal? Dobre a bezpieczne. Przepraszam za zwłokę z odpowiedzią.

      Ania

      Usuń
    2. Witam, dlaczego sinupret nie jest zalecany w okresie karmienia?

      Usuń
    3. Witam, udzielałam już odpowiedzi na takie pytania. Skrót klawiszy ctrl + F pozwoli wyszukać hasło Sinupret lub karmienie i znajdzie Pani odpowiedź. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
    4. Faktycznie, przepraszam. Pozostałe zaproponowane preparaty (Pneumolan, Sinulan forte, Sinucol, Sinudafen) wydają się bezpieczne w ciąży - brak lukrecji i pierwiosnka - czy można je stosować, poza nebulizacją soląfizjo/nebudose i płukaniem zatok?

      Usuń
  18. Witam . Podawałam dziecku 7 lat aloes w syropie. Suplement diety - skład: aloes i wit C. Odniosłam wrażenie, ze potym jeszcze bardziej ciągnął nosem, czyli zaczeło mu rozrzedzac śluz w zatokach? Przestałam mu to podawać i mniej ciągnie nosem. Piszę cięagnie nosem, bo nie jest w stanie tego wydmuchac... Podawać to czy nie? Boję się, ze pójdzie na krtań i oskrzela...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, pierwszy raz spotykam się z takim podejrzeniem pod adresem aloesu. Nie wydaje mi się,żeby tak mógł działać. W takiej sytuacji polecam zdać się na intuicję. Przepraszam za zwłokę i że niestety nie potrafię podpowiedzieć nic konkretnego. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  19. Witam, czy podczas stosowania leku Cirrus 1 tabletka dziennie mogę równocześnie stosować lek ibuprofen pabi?
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Dziękuję i pozdrawiam również :) Asia

    OdpowiedzUsuń
  21. Witam,
    Co mogę brać na ból gardła, suchy kaszel i katar w trakcie karmienia piersią? Piję sambucol i słyszałam, że można brać tantum verde i faringosept, to prawda? Pozdrawiam, Dominika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, na gardło można i Tantum verde, Faringosept, Ja natomiast polecam Fiordę lub Laryng up z laktoferyną, która zwalcza wszelkie drobnoustroje mogące być przyczyną infekcji gardła. Do nosa stosować na bazie olejów eterycznych Sinulan express forte, Pronazus, Prenalen katar i z laktoferyną GripSTOP czy homeopatyczny Euphorbium. Przypuszczam, ze kaszel wynika z obecności kataru, wydzielina spływa po gardle i drażni, wtedy wystarczy zwykły syrop prawoślazowy - zawiera on niewielką ilość alkoholu, ale jest on niezbędny do wydobycia z rośliny związków czynnych. Na odporność polecam acerolę, pierzgę czy pyłek pszczeli. Pozdrawiam, ANia

      Usuń
  22. Bardzo dziękuję za rady :) pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  23. Witam, czy można stosować rovamycine razem z cirrus ?

    OdpowiedzUsuń
  24. Witam,
    Dostałam od laryngologa pronosal na katar. Czy mogę go przyjmować jeśli karmie? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, nie wiem jak kazał ordynować lekarz. Przypuszczam, że lekarz powinien mieć odpowiednie informacje na temat stosowania tego leku u ciężarnych i karmiących piersią. Generalnie nie ma odpowiednich badań, które potwierdziłyby bezpieczeństwo stosowania u tych Pacjentek. Uważam jednak, że stosowanie 1 x dziennie po 1 dozie do każdego otworu nosowego przez okres kilku dni (5-7 dni) nie powinno zaszkodzić maleństwu, Pozdrawiam, Ania

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję :) powiedziałam Panu Doktorowi, że karmię i twierdził, że lek działa tylko miejscowo, ale w ulotce jest napisane żeby nie stosować w czasie karmienia. No nic, niby miałam to robić 2 x dziennie po 2 dozy, ale spróbuję tak jak Pani mi radzi. Dziękuję i pozdrawiam!

      Usuń
    3. Mi alergolog przepisał pomagał w ciąży, mówiąc że to lek nowej generacji działający bardzo miejscowo.

      Usuń
  25. A Ja chciałabym się dowiedzieć, co można polecić na ulgę w zatkanych zatokach 2-latce. Przez to męczy się w nocy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, jeśli dziecko jest w stanie współpracować z Panią to tradycyjnie inhalacja albo z soli kuchennej albo z olejku eukaliptusowego, tymiankowego, sosnowego, ale dosłownie 2-3 kropelki na miskę. Dobrze się sprawdza woda morska hipertoniczna, choć ze względu na cenę trudno namówić Pacjenta na zakup. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
    2. z któregoś z tych olejków, niekoniecznie ze wszystkich :)

      Usuń
  26. Witam
    Czy można stosować nasivin z gentamycyną razem ?

    OdpowiedzUsuń
  27. Bardzo ciekawe i fachowe porady więc postanowiam skorzystać.Od kilku dni meczy mnie zapalenie pechęrza więc od wczoraj biorę intimafuraginę ale też od kilku dni mam problem z zatokami i leje mi się z nosa.Brałam przez 3 dni Occilococinum ale
    nie wiele pomogło. Jutro mam zamiar nabyć
    krople doustne Euphorbium ale są one na
    alkoholu więc prosze mi poradzic czy nie ma przeciwskazań /są na alkoholu/ z równoczesnym przyjmowaniem furalginy.
    Jesli tak co mi Pani radzi. Z góry dziekuję za podpowiedź.A tak nawiasem to malo jest takich stron gdzie bezinteresownie mozna otrzymac pomoc.Zosia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, nie wydaje mi się, aby jednorazowe przyjęcie 10 kropli,których blisko połowę objętości stanowi alkohol doprowadzi do interakcji z furaginą. Jednak nie mogę zapewnić w 100%, ze nie ma nawet minimalnego ryzyka, bowiem każdy organizm metabolizuje/przekształca substancje dostarczane z zewnątrz po swojemu. Jeśli konieczna jest postać kropli, to należałoby zachować odstęp 1,5-2h od furaginy (jest to średni czas po którym większość leków się wchłania w górnym odcinku jelita cienkiego) i po tym czasie przyjąć Euphorbium. Wydaje mi się to dość kłopotliwe zwłaszcza, ze należałoby powtórzyć to w ciągu dnia 3 razy. Wygodniej i bez ryzyka będzie zastosowanie aerozolu Euphorbium. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  28. Witam,

    czy można do 240 ml roztworu Sinus Rinse (chlorek sodu i dwuwęglan sodu) do płukania zatok dolać 1,5 ml preparatu Mucosolvan, płyn do inhalacji (7,5 mg / ml)? Próbowałam tak kilka razy na własną odpowiedzialność i dawało to dobre efekty, ale wolę mieć pewność, że nie zrobię sobie krzywdy :)

    Z góry dziękuję, pozdrawiam, Irena

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, nic poza wzrostem skuteczności inhalacji nie powinno się stać. Ciekawy pomysł swoją drogą. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  29. Dziękuję za odpowiedź :) Irena

    OdpowiedzUsuń
  30. Witam, jestem mamą karmiącą 17 miesieczne dziecko. Czy mogę na zatoki brać Sinupret? Jest to lek ziołowy, ale producent pisze że nie. Mam tabletki, wiec nie ma w nich alkoholu. Znalazlam w internecie stara ulotke, w ktorej krople mozna bylo stosowac nawet u malych dzieci, wiec chyba lek nie powinien dziecku zaszkodzic. Dodam, ze karmie juz tylko 2-3 razy dziennie i leki zawsze biore po karmieniu zeby jak najmniej ich zostalo w moim organizmie do następnego karmienia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, to prawda, że jest to lek ziołowy, ale źródła nie dają pewności co do bezpieczeństwa stosowania ziela goryczki i kwiatu pierwiosnka u kobiet ciężarnych. Stąd na zatoki zastosowałabym raczej inhalacje z olejków eterycznych, płukanie zatok zestawami typu Fixsin, stosowanie wody morskiej hipertonicznej mimo wyższej ceny lub chociażby spray'u z olejkami np. http://www.sinulan.pl/produkty/Sinulan-Express-Forte/

      Wydaje mi się, ze wybór jest całkiem spory. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
    2. Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz, jednakze odnosla sie Pani do kobiet ciezarnych, a ja jestem mama karmiaca. Myśli Pani, ze wymienione przez Pania skladniki moga sie przedostac do mleka i zaszkodzic dziecku? Niestety ostatnio juz uzywalam tego leku, bo znajoma mowila ze jej lekarz przy karmieniu piersia polecil. Teraz naszly mnie watpliwosci i przy obecnej infekcji juz go nie uzywam. Nie zauwazylam nic niepokojacego wtedy u dziecka, ale wiadomo ze na zimne trzeba dmuchac, bo nie wszystko widac na pierwszy rzut oka...

      Usuń
    3. Faktycznie napisała o kobietach ciężarnych, a miałam na myśli kobiety karmiące. Wybór nie jest najmniejszy, lecz jeśli ma Pani zaufanie do marki Sinupret, to myślę, ze kilka dni leczenia nie powinno wyrządzić żadnej szkody. Podałam informacje jakie jestem wstanie zweryfikować. W naszym zawodzie niestety jest tak, ze z bardziej szczegółowymi informacjami docierają do lekarzy przedstawiciele medyczni, natomiast przedstawiciele farmaceutyczni, którzy ten sam lek przedstawiają w aptece, mają okrojone informacje, stąd rozbieżności w zaleceniach lekarza a farmaceuty. Ania

      Usuń
  31. Witam,
    Czy przy karmieniu piersią (dziecko ma 1,5 roku) mozna uzywac jednoczesnie spray Fitonasal i wode morska Quixx? Jezeli tak, to jak dlugi najlepiej odstep czasu zachowac? Z gory dziekuje za odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, oczywiście można stosować jednocześnie. Gdyby stosować jako pierwszy Quixx to wystarczy 15-30 minut odstępu, bo jest to roztwór wodny i szybko zostanie wchłonięty przez błonę śluzową nosa. Jeśli jako pierwszy miałby być stosowany Fitonasal, wówczas odstęp należy wydłużyć, bo zawiera on oleje i dłużej będzie pozostawał na błonie śluzowej. Myślę, że wygodniej będzie najpierw Quixx, potem Fitonasal. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  32. Witam, jestem w 38 tygodniu ciąży i od miesiąca męczą mnie zatoki. Wydzielina z nosa jest przezroczysta, mam lekki ból głowy i szczęki oraz ból gardla ale caly czas bez gorączki. Do tej pory stosowalam inhalacje z solą fizjologiczna oraz serie leków Prenalen dla kobiet w ciąży na katar, syrop i na gardło,ale nie do konca pomogly. Lekarz prowadzący poleca mi Sinupret, czy jest to bezpieczny lek na tym etapie ciąży??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, teoretycznie widnieje informacja w ulotce o konsultacji z lekarzem. Lekarze zalecają w ciązy ten lek. Krótka, kilku dniowa kuracja nie powinna wplynąć na maluszka, jednak źródła naukowe nie dają jednoznacznej informacji na temat stosowania pierwiosnka i goryczki w ciązy. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź, a jeżeli chodzi o dawkowanie Sinupretu to stosować się do ulotki? Czyli 3 razy na dobę po 2 tabletki? Czy ze względu na ciążę (38 tydzień)lepiej jest zmniejszyć dawkę? Pozdrawiam, Magda.

      Usuń
    3. Zgodnie z ulotką, wtedy leczenie przebiegnie sprawniej. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  33. Witam, bardzo ciekawy artykuł. Mam pytanie:Jestem w 21 tyg ciąży, mam strasznie zapchane zatoki, gęsty katar, wydzielina spływa i kaszel mokry. Dzisiaj lekarka powiedziała żebym wzieła Sinulan forte a jak nie przejdzie to za dwa dni antybioyk.Czytałam, iż Sinulanu fotr nie należy brać w ciązy i nie wiem co mogę zrobić żeby jakoś udrożnić te zatoki. Prosiłabym o radę. Marta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, dosłownie nad Panią wyjaśniłam poprzedniej osobie dlaczego Sinupretu w ciązy się nie poleca. Analogicznie dotyczy to Sinulanu. W ciąży może Pani stosować wodę morską hipertoniczną lub inhalacje z olejku eukaliptusowego, bądź mieszanek typu Inhalol czy Oil bas. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  34. Homeopatia wcale nie jest bezpieczna!! https://www.youtube.com/watch?v=f-kvT3qz0HM

    OdpowiedzUsuń
  35. Witam. Jestem po leczeniu antybiotykiem Open , ponieważ przechodziłam anginę. Oprócz anginy na tylnej ścianie gardła spywała wydzielina. Po skończeniu antybiotyku 10 dni, nadal w gardle czuję spływającą wydzielinę. Czuję juź delikatny ból gardła. Z tego co zauważyłam to wydzielina jest przeźroczysta, ponieważ to co czasami zbierze się w nosie jest przeźroczyste. Kilkukrotnie u lekarzy słyszałam że na zapalenie zatok to już tylko antybiotyk, ale właśnie jestem po antybiotyku i nie chcę znowu go przyjmować. Jest to moim problemem że katar spływa mi w większości gardłem. Po inhalacjachtów solankowach nie widzę większej poprawy. Czy jest coś czym mogę się ratować. Bo czyję że mój się skończyć zapaleniem oskrzeli. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  36. Witam jestem po leczeniu antybiotykiem ospen ponieważ chorowała na anginę. Oprócz nalotu na migdałach z tyłu gardła spywała mi wydzielina. Po 10 dniach na antybiotyku nalot zniknął a wydzielina nadal spływa. To co czasami wydostaje się nosem jest przeźroczyste a więc podejrzewam że to co w gardle również. Inhalacje solankowa nie dają efektu. Wiem z doświadczenia, źe lekarze na takie infekcje zapisują antybiotyk, a wolała bym uniknąć kolejnego antybiotyku. Obawiam się, że mogę mieć problem z oskrzela mi bo już przed podaniem antybiotyku pani doktor przepisała mi wykrztuśnie mukosolwan bo słyszała coś na oskrzelach. Dodam że u mnie spływająca gardłem wydzielina to od jakiegoś czasu częsty problem. Po zakończonym wczoraj rano antybiotyku zaczęłam stosować środek przeciwwirusowy tylko czy to ma sens?Czy jest coś czym mogę się ratować przed kolejnym antybiotykiem. Z gory dziękuję za odpo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy ma Pani katar? Zazwyczaj wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła wynika z kataru, czy ma Pani katar? Ale mogę się mylić. Syrop z babki lancetowatej na pewno zabezpieczy Pani gardlo.

      Usuń
  37. witam, u 2 letniej córki prawdopodobnie zatkane zatoki, nie umieć "siakac"noska a coś jej tam w nosku furczy zwłaszcza przy piciu z kubka z ustnikiem. zaczęła od stanu pogoraczkowego, przez 1.5 dnia dostawała ibum forte i inhalacje nebulizatorem z solą fizjologiczna i woda morska do noska.Stan pogoraczkowy przeszedł po ibum natomiast furczenie w nosku jest, czasem oddycha buzia i w nocy chrapie. odciagamy "katarkiem" ale troszkę białego wodnistego leci.teraz stosuje sinupret 2×1 tabletka i sudafed do nosa, inhalacje ziolowe, oilbas i herbatki ziolowe.dziecko szczęśliwe jakby nic nie było a jednak coś tam siedzi. Proszę o pomoc!!

    OdpowiedzUsuń
  38. witam, co podać 2 latce na zatkany nos ? tydzień temu stan pogoraczkowy zbity przez 1.5 dnia ibum forte, potem sinupret 2 dziennie inhalacje nebulizatorem z solą 0.9 , herbatkę ziołowe, następnie od lekarza lipomal 3x1 sudafed 2x1 uniben 3x1. Napary z ziol, herbatka z sokiem z bzu malin itp a poprawy niema, bardziej teraz czerwone gardlo? nie siaka noska tylko odciagamy "katarkiem" białe z przezroczystym choć prawie wogole nic nie leci, a mimo to "furczy" zwłaszcza jak śpi i przy piciu z kubka z ustnikiem, czasem oddycha przez buzie. Czuję się dobrze i ruchliwa jak zawsze a coś jednak w nosie jest. Proszę o pomoc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, może warto do laryngologa zajrzeć. Dzieci mają zdolności by wkładać do noska maleńkie przedmioty, moze to jest przyczyna? Może to zapalenie, obrzęk śluzówki noska, wtedy polecam GripStop. Dla takich maleństw bez recepty praktycznie nie ma preparatów. Sudafed stosuje się max 3 dni, bo wysusza nos i uzależnia. Sugeruję odstawić. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  39. Witam serdecznie,
    Cieszę się, że jest taka strona na której można uzyskać poradę od fachowca :)
    Więc pozwolę sobie i ja zadać kilka pytań ....
    Drugi tydzień leżę w domu chora na zapalenie oskrzeli z uwagi na gęstą ropną wydzielinę w nosie i oskrzelach na przemian z przezroczystą leczenie lekarza następujące:
    1 tydzień antybiotyk Amoksiklav 1 tab. co 12h + lek ACC 600 mg raz dziennie
    2 tydzień zmiana antybiotyku bo amoksiklav nie dał rady a objawy się pogłębiają teraz mam antybiotyk Zamur 500 1 tab. co 12h + ACC 600 mg biorę drugi dzień
    Dziś wstałam rano potworny kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny, potwrony ból klatki piersiowej przy kaszlu i do teg oprócz tej wydzieliny w zatokach mam potworny ból głowy jakby mi miało ją rozsadzić.
    Co mogę wziąć dodatkowo do tych leków żebym poczuła się lepiej i żeby to nie wchodziło w interakcje jak sobie pomóc?
    Błagam o jakieś rady, bo już nie mam siły a spektakularnej poprawy to nie widać

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, wymazu z nosa nikt pewnie nie wykonał celem ustalenia antybiotyku? Żeby łatwiej pozbyć się wydzieliny warto stosować inhalacje za pomocą inhalatora z 5% chlorku sodu o nazwie Nebu dose. Należy zachować odstęp minimum 2 godzin pomiędzy przyjmowaniem antybiotyku a ACC. Warto wspomóc się naturalnymi terapiami - parzyć majeranek i wypijać napar z miodem, 2-3 x dziennie. Można oczywiście mleko z miodem i czosnkiem pić. Może Pani się wybrać do sklepu zielarskiego, aby skomponowano Pani mieszankę na kaszel z uwzględnieniem wszystkich objawów. Na początek proponuje ziele krwawnika, ziele hyzopu i liść babki lancetowatej. Na pewno mieszanka powinna składać się z min 6-8 ziól, ale fachowiec Pani doradzi. Wbrew pozorom zioła naprawdę mają moc. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  40. Witam, chyba mam podobny problem jak Agula. Ponad miesiąc temu udało mi się wyjść z zapalenia oskrzeli, które po kilku tygodniach niestety powróciło. Wirus wyjątkowo paskudny. Wcześniej zaczęło się od bólu gardła i kataru, a skończyło na oskrzelach. Teraz jest odwrotnie - z oskrzeli atakuje gardło, a następnie zatoki. Po zażyciu Flavamedu okazało się, że każda gorąca herbata skutkuje półgodzinnym laniem się z nosa przezroczystej wydzieliny. Do tego dochodzi kichanie i prychanie. Po 10 godzinach męki trzeba było doraźnie wziąć Sudafed, bo brakowało mi już chusteczek. Rano biorę Flavamed, na noc łykam Thicodin, witaminy i aspirynę. Dotychczas to się bardzo dobrze sprawdzało, ale te nawroty kataru są koszmarne. Czy coś się sprawdza na ten wirus?
    Wiele osób w tym roku ma te same objawy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,czy faktycznie ma Pani kaszel mokry przechodzący w suchy czy przypadkiem kaszel nie wynika z faktu, że wydzielina z nosa spływa po tylnej ścianie gardła? Tak bym przypuszczała. Na katar dobrze sprawdzają się tradycyjne metody - inhalacje z olejków eterycznych na wodę i ręcznik na głowę lub smarowanie klatki piersiowej Vickiem lub RubAromem, zamiast łykania tabletek. Jeśli faktycznie katar powoduje owy kaszel polecam syrop z babki lancetowatej, jest świetny.

      Usuń
  41. Witam serdecznie,czy mogę połączyć ACC,cirrus i ketonal duo?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, nie widzę przeciwwskazań. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  42. Witam. Mam pytanie. Tydzień temu dostałam od lekarza na wirusowķę i spływający po tylnej ścianie gardła katar sinupret i steryd (fanipos). Ale od dwóch dni mam zatkane zatoki szczękowe, jestem na wakacjach i po podróży samolotem ból nasilil się. Nie daje mi spać. Wydzielina z nosa jest dość gęsta. Nos zatkany. Mam pytanie czy powinnam kontynuować branie leków, skoro poprawy nie ma. Jak mogę usmierzyc ból? Robię inhalacje, ale też póki co brak ulgi. Czy bez antybiotyku jest szansa że przejdzie? Mam że sobą acc max i nasovin i myślałam żeby zastosować zamiast ww. Leków. Będę wdzięczna za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, dołączyłabym ACC, bez Nasivinu i nie odstawiałabym ww. leków. Jeśli wydzielina spływająca, jeśli Pani odkrztusza,jest przezroczysta, antybiotyk nie jest potrzebny.
      Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  43. Dzień dobry, Czy mogę stosować połączenie Zatoxin i Flavamed?

    OdpowiedzUsuń
  44. Witam czy pneumolan ma salicylany lub jego pochodne??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, produkt zawiera wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego.

      Usuń
    2. Salicylany też mogą być pochodzenia roślinnego

      Usuń
  45. Witam czy można łączyć lipomal euphorbium i sinupret u 3 letniego dziecka?

    OdpowiedzUsuń
  46. Witam
    Mam dorosla corke.Wracala do domu w klimatyzowanym przedziale- i chyba ma z tym problem a może nałozylo sie do tego jakies chorubsko.Mega katar ,ktorego nie mozna bylo usunac.Dalam jej w ciagu dnia 2 tabletki sinulanu .Oczywiscie poskutkowaly."Nos" sie odblokowal nieco ale dalej nie jest komfortowo.Co podawac na noc? Nie chodzi mi o porade lekarska ale czy podany na noc ibuprom zatoki nie pogorszy tego co w ciagu dnia osiegnelismy sinulanem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, nie powinien pogorszyć. Można inhalacje wykonać jeśli macie w domu olejek eteryczny albo zastosować zwykłą sól kuchenną. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  47. Witam chciala bym sie zapytać czy u 7-letniego syna mogę podawać jednocześnie krople do nosa Euphorbium z tabletkami coryzalina

    OdpowiedzUsuń
  48. Witam a jeśli biore rovamycyne to sinupred jednocześnie też mogę?

    OdpowiedzUsuń
  49. Witam,
    Bardzo fajna strona, ale do rzeczy od niedzieli 21/01 męczę się grypowo.Byłam u lekarza ale specjalnie mi nie pomógł - było to centrum infekcyjne Lux Med - dał zwolnienie a lecz się sama. Miałam bóle mięśniowe, temperaturę do 39,3 I nie mogłam się odkaszlnąć.Biorę acc optima askorbinian sodu I teraz już doraźnie ibuprom.Pozostał ból głowy temp już tylko do 37,5 no I straciłam smak. Jest trochę kataru ale mogę oddychać przez nos. Czy nadal mogę brać acc a mogę dołożyć Zatokaktiv?
    Anka R

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam jeśli ból jest zwiazany z zajetymi zatokami (będzie Pani wiedziała jeśli juz ten problem występował) to można kontynuować ACC i dołożyć Zatoaktiv. Jeśli to tylko zwykly katar wystarcza inhalacje albo wspomniany przez Panią preparat. Polecam pić napary z majeranku, bluszczyku kurdybanka, hyzopu lekarskiego czy macierzanki. Można skomponować mieszankę z tych i wielu innych ziół. Naprawdę działają☺ pozdrawiamy! Ania i Tomek

      Usuń
  50. Witam, moj laryngolog własnie zalecił mi takie leczenie, o ktorym Pan pisze czyli:
    1. Oczyszczanie nosa- ja używałam sinus rinse, teraz tez tańszy irrigasin czy fixsin
    2. Sinupret
    3. Acc Max
    I jeszxze:
    4. Vit c z wapnem - calcium Sandoz plus vitamina c
    Czasem gdy sie zle czułam to ibuprom zatoki.
    Generalnie kuracja jest długa i mozolna ale przynosi skutki, mam na mysli, całkowite wyleczenie. Ja plukalam nos sinus rinse ok 3 m-ce i bardzo długo jeszxze po infekcji brałam sinupret. Zatoki wracaja juz teraz bardzo rzadko.
    Przy dużej zachorowalności laryngolog zalecił mi tez biostymine na odpornosc (Jest to wyciąg z aloesu). Należy wziac 10 kapsułek na czczo.
    Takze podoba mi sie Pana podejście :-)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  51. Witam mam problem z zatokami początkowo był to ropny zalegający zielony katar przez półtora tyg. dzięki plukaniu zatok inhalacji przeszedł w zwykły jasny który trwał tydzień, na dzień dzisiejszy kataru nie ma tylko spływa wydzielina do gardła przeważnie jest bezbarwna tylko od rana splywa lekko żółta a później ustępuje. Brałam antybiotyk augmentin. Dodam że jestem w 30tyg ciąży, pierwszy raz mam tego typu objawy nigdy nie chorowałam na zatoki syn raz przyniósł z przedszkola taki katar a ja załapałam. Nie wiem czy brac kolejny antybiotyk nie wiem co robić z tą wydzielina. ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, przepraszam za zwłokę z odpowiedzią. Kolejny antybiotyk zalecił lekarz? Wydaje mi się że skoro nastąpiła poprawa i wydzielina zmieniła wyraźnie zabarwienie drugi antybiotyk nie jest niezbędny. Pozdrawiam Ania

      Usuń
  52. Witam czy można jednocześnie przyjmować sinupret tabletki oraz infex zatoki ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, jesli uczuciu zatkania towarzyszy ból to można stosować równocześnie. Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  53. Witam, zastanawiam się czy mogę na zapalenie zatok połączyć stosowanie Euphorbium SN w kroplach, Euphorbium S w sprayu, tabletek Sinupret, które już biorę od 2 dni - wraz z homeopatycznymi tabletkami Coryzalia, które chciałabym dołączyć ? (do tego ziołowe inhalacje, utrzymywanie ciepła w zatokach nosowych, wzmacnianie odporności i leżenie w domu) Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam, Anna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, wybralabym Euphorbium w jednej postaci- albo krople albo spray. Mają prawie identyczny skład. Pozdrawiam Ania

      Usuń