piątek, 28 czerwca 2013

Linex gastro

Muszę zasmucić entuzjastów tego produktu, bowiem nie jest już dostępny w obrocie.

Przypominam skład Linexu gastro:
bakterie probiotyczne szczepów: Bifidobacterium, Lactobacillus
ziele karczocha
oligofruktoza
błonnik akacjowy
witaminy: B1, B2, H, kwas pantotenowy.


Można go zastąpić, choć koszt będzie nieco wyższy, ponieważ trzeba zakupić błonnik z probiotykiem i prebiotykim oraz  karczoch, a i tak nie będzie to w 100% ten sam skład.

Probiotyk + Prebiotyk = Synbiotyk
Probiotyk to nic innego jak szczep bakterii, które fizjologicznie "zamieszkują" jelita i pomagają nam trawić :)
Szczepów bakterii zasiedlających jelita jest dużo, ale te, które produkują kwas mlekowy są szczególnie cenne, bowiem stanowią tzw. mikroflorę ochronną i są to bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. 
Prebiotyk to nic innego jak pożywka dla owych bakterii. Stanowią ją zazwyczaj fruktooligosacharydy (FOS) lub inulina. Preparaty synbiotyczne pewnie są Wam znane, dla przypomnienia kilka nazw handlowych: Multilac, Linex forte, Biotyk.

Błonnik pokarmowy - włókno roślinne, nie trawione przez enzymy układu pokarmowego i mające zdolność pęcznienia. Błonnik pęcznieje w świetle przewodu pokarmowego i pobudza perystaltykę jelit, a więc zmusza jelita do wykonywania ruchów robaczkowych, a  tym samym przesuwania mas zalegających w jelitach do dalszych odcinków, co koniec końcem kończy się wizytą w WC. Większość Pań  pewnie wie, że błonnik też jest wykorzystywany w preparatach odchudzających, ponieważ pęcznieje w żołądku zwiększając masę zalegającą w nim, przez co zjadamy mniej zwykłego posiłku, a do mózgu dociera informacja, że czujemy się już nasyceni. Przyjmując błonnik do 30 min. przed posiłkiem mamy szansę zmniejszyć porcję nawet o 20%.

Jakie preparaty na rynku zawierają w składzie bakterie probiotyczne oraz błonnik?
Najbardziej znany jest Colon C (AZ-MEDICA). Tuż za nim moim zdaniem plasuje się Colosan Ex (Oleofarm).

Colon C skład:
Łupiny nasion Babki płesznik
fruktooligosacharydy
bakterie z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus

Colosan Ex skład:
Łupiny nasion Babki płesznik
inulina
odtłuszczone siemie lniane
błonnik jabłkowy
bakterie z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus

Preparatów z samym błonnikiem jest znacznie więcej, ale te które zawierają dodatkowo szczepy bakterii Ja osobiście znam tylko te. W sklepie zielarskim na pewno znalazłoby się znacznie więcej.

Zatem chcąc zastąpić Linex gastro należałoby kupić jeden z powyższych preparatów i dołączyć do tego wyciąg z karczocha. Z aptek na pewno znany jest preparat handlowy Cynarex  tab. lub Karczoch tab


Ciekawe informacje na temat flory bakteryjnej znajdziecie tut
aj Klik


;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz