wtorek, 11 czerwca 2013

Łojotok - przegląd aptecznych półek

Kontynuując temat łojotokowego zapalenia skóry warto by pomyśleć o skórze ciała, w tym tak ważnej skórze twarzy.


Bardzo często zalecane przez lekarzy (dostępne na receptę - Rx) są miejscowe środki przeciwgrzybicze w postaci kremów, ewentualnie maści - np. Hascofungin (cyklopiroksolamina), Nizoral (ketokonazol), Metronidazol, Rozex (metronidazol), Exoderil (naftyfina), glikokortykosteroidy samodzielnie np. Elocom (mometazon), Dermovate (clobetazol), Advantan (metyloprednizolon) i w połączeniach z lekiem przeciwgrzybiczym lub antybiotykiem np. Pimafucort (hydrokortyzon + neomycyna + natamycyna), Triderm (klotrimazol + betametazon + gentamycyna) albo inhibitory kalcyneuryny np. Elidel (pimecrolimus), Protopic (tacrolimus).
Wszystkie grupy leków stosowane w tej chorobie podałam w poprzednim poście.
Dla tych, którzy chcieliby zgłębić wiedzę na temat leków sterydowych podaję link do ciekawego opracowania Klik


Dostępne OTC, czyli bez recepty są Vitella ictamo z ichtiolem i tlenkiem cynku (więcej informacji Klik), Seboton krem, Squamax krem Klik, jak wspominałam w poprzednich postach Seboderm emulsja nadaje się do twarzy.

Wśród dermokosmetyków mamy do wyboru marki:
- Pharmaceris krem Octopirox SPF15,
- La roche posay krem Kerium DS, nada się też linia Lipikar,
- Bioderma krem Sensibio DS, Atoderm też może być,
- SVR nada się seria Topialyse i Xerial,
- Uriage seria D.S.,
- Eucerin seria Omega dla niemowląt i dorosłych, a seria Urea dla starszych dzieci i dorosłych,
- A-DERMA też się nada
- Iwostin Sensitia, Lipidia.
Wymienione serie charakteryzują się działaniem kojącym, łagodzącym podrażnienie i świąd, a także nawilżającym. Bogactwo produktów sprawi, że każdy łojotokowiec na pewno znajdzie coś dla siebie.

Póki co na skórę powiek znam jeden produkt SVR Topialyse Palpebral.

Wiecie już jak pielęgnować skórę, ale ważne jest też czym ją myć!
Powinno używać się jak najbardziej delikatnych środków, a więc bez mydła - Physiogel, Cetaphil, Dermoklar (Mediderm też się nada), ale że nie są to wcale tanie środki, polecam myć się w dotychczasowych żelach czy nawet mydłach, a chorą okolicę powyższymi środkami. Można też używać produktów skierowanych dla najmłodszych, czy to Nivei, Ziaji, Emolium, Oilatum, Balneum, Oillan czy ww. marek dermokosmetycznych :)
Do demakijażu oczu ze 100% pewnością mogę polecić płyn micelarny Biodermy - Sensibio H2O, ale też nie należy do tanich produktów. W okresie największego zaostrzenia łojotoku na powiekach radze stosować kosmetyk apteczny, jak się zaleczy można powrócić do dotychczas stosowanego.

Jak zauważyliście skrót DS przy kosmetyku wskazuje na zastosowanie w łojotokowym zapaleniu skóry.

Pacjenci pytają o serię produktów Clarsebic, która niestety nie jest już dostępna, za to znalazłam bardzo ciekawą prezentację na temat ŁZS Klik Zapraszam do lektury.
Inny znany produkt - na bazie dziegciu szampon Polytar też nie jest osiągalny już w sprzedaży.

To na tyle jeśli chodzi o znane mi specyfiki z apteki ;)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz