środa, 3 lipca 2013

Grzybica paznokci - ciąg dalszy

Dzisiaj kolejna odsłona aptecznych preparatów stosowanych w grzybicy paznokci.

Acifungin Forte, roztwór 30 ml
skład: kwas borowy, kwas salicylowy, kwas galusowy, kwas octowy lodowaty, tanina, metylu salicylan
Preparat działa przeciwgrzybiczo, słabo przeciwbakteryjnie, ściągająco i złuszczająco.
Produkt ten jest stosowany na wały około paznokciowe i paznokcie. Stosuje się 3-4 x /24h. Preparat stosuje się > 18 r.ż.i należy zużyć w ciągu 6 m-cy od otwarcia.

Nie znam wielu opinii, ale jeśli problem dopiero się zaczyna to można spróbować.

Nailexpert
Produkt zawiera olejki silikonowe i kauczuk silikonowy, które tworzą wodoodporną warstwę – forma filmu na powierzchni paznokcia i skóry, który hamuje metabolizm mikroorganizmów, ich rozwój i namnażanie, co zapobiega penetracji i rozwojowi grzybicy.
Zatem ten produkt nie zawiera leku przeciwgrzybiczego, tylko silikony, jak napisałam powyżej, Nailexpert stwarza niekorzystne środowisko dla grzybów, co zapobiega ich namnażaniu, rozprzestrzenianiu się.
Stosuje się go na paznokcie i skórę w okolicy paznokci. Może być stosowany > 3 r.ż. Opakowanie wystarcza na ok 400 aplikacji; schemat stosowania: 2 razy na dobę (rano/wieczór).

Powiem szczerze, że nie znam opinii o tym produkcie. Gdybym miała się decydować na jego zakup to tylko jako środek zapobiegający grzybicy paznokci, ewentualnie jako dodatek do doustnej terapii lekami przeciwgrzybiczymi (wszystkie tego typu środki z przepisu lekarza = Rp).Polfungicid, płyn 10 ml

skład: chlormidazol, kwas salicylowy
Lek wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, stosowany jest na paznokcie i skórę w jej okolicach. Stosuje się 2-3 razy na dobę na zmienioną chorobową okolicę przez co najmniej 4 tygodnie (> 12r.ż).
Jeśli grzybica dopiero co się pojawiła, Polfungicid jak najbardziej powinien dać sobie z nią radę, niejednokrotnie Pacjenci potwierdzali mi skuteczność tego produktu.
Steper sztyft
Steper zawiera aż 5 składników aktywnych:
clotrimazol, climbazol - działanie przeciwgrzybicze,
Triclosan - przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie (niekiedy przeciwwirusowo),
olejek eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego - przeciwbakteryjnie, likwidują przykry zapach  (ograniczam się do działania olejków związanych z dzisiejszym tematem).
Stosowanie: przez pierwsze 3 tygodnie 2 x dziennie,a potem przez kolejny miesiąc 1 x dziennie.
Na opakowaniu produktu brak informacji o bezpieczeństwie stosowania u dzieci.

W związku z tym, że sztyft zawiera składniki przeciwgrzybicze można go zastosować i do leczenia, i do zapobiegania, o ile jest to początek grzybicy paznokci (wiem, że się powtarzam, ale lepiej się zapamięta :))

To tyle jeśli chodzi o znane mi preparaty dostępne bez recepty.

Najsilniejszymi lekami przeciwgrzybiczymi stosowanymi miejscowo (czyli bezpośrednio na płytkę paznokcia) w leczeniu grzybicy paznokci są (wyłącznie na receptę - Rp):

amorfolina (Loceryl, Myconolak)
lakier stosuję się 1 x w tygodniu
UWAGA! przed pierwszą aplikacją należy opiłować chorą płytkę pilnikiem, a następnie odtłuścić ją poprzez przetarcie wacikiem nasączonym alkoholem; dopiero na tak przygotowaną płytkę nakładamy lakier leczniczy
UWAGA! leczenie trwa do momentu całkowitego wyleczenia  i regeneracji płytki paznokcia (częstość aplikacji i czas trwania ustala lekarz w zależności od stopnia nasilenia objawów), zwykle 6 miesięcy - paznokcie u rąk, a 9-12 - paznokcie u stóp.


cyclopiroks (Pirolam)
lakier stosuje się przez 1 miesiąc co 2 dzień, w 2gim miesiącu 2 x w tygodniu, a od 3 miesiąca 1 x w tygodniu
UWAGA!  w trakcie leczenia 1 x w tygodniu zmywa się cały lakier
UWAGA! leczenie trwa do momentu wyleczenia, jednak nie dłużej niż 6 m-cy

bifonazol, mocznik (Mycospor Onychoset)
maść nakłada się 1 x na dobę
UWAGA! paznokieć/-cie okleja się plastrem i pozostawia na 24 h, następnie zdejmuje się opatrunek, moczy rękę lub nogę w ciepłej wodzie 10 min., oskrobuje się rozmiękczoną warstwę zakażonego paznokcia przy pomocy dołączonego do opakowania skrobaka, a potem osusza się i zakłada ponownie opatrunek
UWAGA! leczenie trwa do momentu usunięcia zakażonych warstw paznokcia, zwykle 7-14 dni; leczenie kontynuuje się następnie przez 4 tygodnie (1x/24h)
UWAGA! "Mocznik po zastosowaniu na paznokcie rozmiękcza keratynę zakażonego paznokcia, co umożliwia jego nieinwazyjne i bezbolesne usunięcie. Ponadto w badaniach in vitro wykazano, że mocznik zwiększa penetrację bifonazolu w zakażonych paznokciach nóg, przez co wzmaga działanie przeciwgrzybicze produktu."


Aby leczenie było efektywne przy rozwiniętej grzybicy stosuje się również kurację doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi (z przepisu lekarza=Rp), najczęściej fluconazolem (np. Fluconazol) lub itrakonazolem (np. Orungal, Trioxal).
Drugi lek jest bardzo ciekawy. Mimo iż koszt opakowania ok. 54 zł po refundacji, to warto wydać te pieniądze, już wyjaśniam dlaczego. Leczenie itraconazolem określa się mianem leczenia pulsacyjnego, co polega na tym, że 2 kapsułki 2 x dziennie przyjmuje się przez 1 tydzień, potem 3 tygodnie przerwy (= 1 cykl) i ponownie tydzień przyjmowania itp. W grzybicy paznokci rąk stosuje się 2 cykle, a w grzybicy paznokci stóp 3 cykle. Po 6-9 miesiącach zakończenia leczenia obserwuje sie zadowalające, ostateczne efekty, zatem lek nawet do 9 miesięcy działa w płytce paznokcia. Teraz już wiecie dlaczego cena leku jest dość wysoka, ale jesli za ceną idzie w parze skuteczność i długi czas działania substancji leczniczej, to nie ma co marudzić, że taki drogi.
Niestety leczenie grzybic paznokci jest mozolne, trochę frustrujące, ale trzeba doprowadzić je do końca!

Jak widzicie najskuteczniejsze miejscowo są leki podawane w postaci lakieru  albo maść, ale tylko dlatego,  że mocznik ułatwia penetrację bifonazolu. Kremy nie przenikają przez płytkę paznokcia.
Ww. lakiery i maść są dość drogie, nie przybliżam dokładnych cen, ponieważ są to leki 100% płatne i cena może być różna w każdej aptece ( 70-100 kilkadziesiąt złotych +-).

Reasumując:
1. Przed aplikacją lakieru leczniczego zmywamy lakier "upiększający"  (wskazówka dla Pań rzecz jasna) 
2. Jeśli chcesz opiłowywać paznokcie objęte grzybicą, nie stosuj tego pilniczka do zdrowych paznokci!

:)

 Źródła:
 http://omega-pharma.pl/nailexpert/index.html
urpl.gov.pl

7 komentarzy:

 1. Pamiętam jak moja ciocia zmagała się z grzybicą paznokci, to straszne świństwo, którego nie da się tak łatwo wypędzić, a co gorsze - to ciągle powraca, zakładając, że w ogóle da się wypędzić. Zanim ciocia znalazła skuteczny lek to trochę musiała ich potestować. Jeśli chodzi o leki na grzybice to w aptece jest z czego wybierać, jednak warto być przygotowanym na to, że nie od razu znajdziemy lek, który akurat nam pomoże...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się bardzo długo zmagałam z grzybicą i powiem wam tak, najlepiej od razu udać się do dobrego dermatologa bo domowe sposoby rzadko kiedy się sprawdzają. Mi pomógł lek o nazwie trioxal, którego bierze się w tak zwanych pulsach, czyli z przerwami (ilść pulsów ustala lekarz). Ważne żeby się nie pomylić w dawkach. Można sobie ściągnąć ze strony leczpaznokcie.pl aplikacje na telefon, która przypomina co i jak.

   Usuń
 2. "Leki" bez recepty dostępne w aptekach niewiele dają w leczeniu grzybicy. w większości przypadków to kosmetyki, które mogą być pomocne a nie wyleczą problemu! Najlepiej działać na dwóch etapach od środka - trioxal lub inne leki przeciwgrzybicze w terapii pulsowej oraz lakiery lecznicze ale te dostępne w aptece wyłącznie na receptę. Leki te zawierają substancje lecznicze o działaniu grzybobójczym.

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy ktoś próbował serum nail care? Kosztuje tylko 10 zł i zastanawiam się, czy coś tak taniego może być skuteczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam opinii o tym produkcie. Obecny w składzie olejek z drzewa herbacianego wykazuje faktycznie działanie przeciwgrzybicze. Jeśli zmiana jest niewielka, można spróbować. Pozdrawiam

   Usuń
 4. A czy ktoś próbował serum nail care? Kosztuje tylko 10 zł i zastanawiam się, czy coś tak taniego może być skuteczne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z grzybicą można wygrać, ale lubi się trochę ciągnąć. Preparatów jest coraz więcej na nią.

  OdpowiedzUsuń