piątek, 16 sierpnia 2013

Furagina - niesłabnąca popularność w leczeniu ZUM

Furagina, inaczej furazydyna, furaginum jest lekiem stosowanym w leczeniu niepowikłanych zakażeń układu moczowego (ZUM) - wyjątek zakażenia Pseudomonas aeruginosa. Leczeniu ZUM poświęcimy oddzielny post natomiast dzisiaj skupimy się tylko na tym jednym leku.
Na wstępie pewne wyjaśnienie:
* nazwa Furaginum to tzw. nazwa międzynarodowa leku, natomiast Furaginum TEVA, Furaginum Adamed, Urofuraginum to nazwy handlowe zarezerwowane dla konkretnego producenta (i tak Furaginum TEVA - producent to firma TEVA, a Furaginum Adamed czy Urofuragina - producent  firma Adamed);
* Furaginum Adamed i Urofuraginum to ten sam lek, tego samego producenta, ale mają inną rejestrację, pierwszy z przepisu lekarza - Rp, a drugi - bez recepty - OTC (stąd bierze się ich różnica w cenie).

Bardzo często zdarza się,że Panie (częściej ten problem dotyka płeć piękną) borykające się z nawracającym zapaleniem układu moczowego (ZUM) kupują Furaginę, a do niej witaminę C lub żurawinę. Lekarze też polecają taki zestaw, wydaje mi się, że i z tego względu w aptece też można usłyszeć czasami takie zalecenie. Niejako jest to błąd.

Nitrofurany (a więc grupa leków do której należy furagina) w moczu o odczynie słabo kwaśnym oraz w moczu o odczynie zasadowym rozkładają się. Hamuje to wchłanianie zwrotne i przyspiesza wydzielanie oraz zostaje wstrzymane przenikanie do tkanek.
Natomiast w kwaśnym środowisku nitrofurany ulegają przekształceniu w całe cząsteczki, łatwo rozpuszczalne w lipidach, więc łatwiej przenikają do tkanek. Poprawia to ich zwrotne wchłanianie i może prowadzić do ich kumulacji, a co za tym idzie wzrasta ryzyko działań toksycznych.
Nie zaleca się z tego powodu podawania łącznie z furaginą kwasu askorbinowego (= witaminy C) i innych środków zakwaszających mocz (czyli żadnych kapsułek, soków z wyciągami  z żurawiny też nie wolno).
Powyższe informacje zaczerpnęłam z karty charakterystyki leku (akurat Furagina Teva) ze strony Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Patrząc obiektywnie to ani zbyt kwaśny, ani za mało kwaśny (czyli zasadowy) odczyn moczu nie wpływa korzystnie na lek. Widzę z tej sytuacji 2 wyjścia. Rozpocząć leczenie samą Furaginą i jeśli Pacjentka nie będzie odczuwała po ok 2 dniach żadnej ulgi  to wtedy zastosować witaminę C, ale np. 1-2 tabletki 200 mg/dobę (lub wit. C 100 mg 1-3 tabletki), by zwiększyć kwasowość moczu. Albo od razu zastosować witaminę C w takiej dawce. Oczywiście żadna z nas nie będzie sprawdzała papierkiem uniwersalnym lub lakmusowym jakie ma pH moczu, bo zazwyczaj Panie którym ten problem często nawraca wykonują posiew bakteryjny i przy okazji powinny otrzymać też wynik pH moczu.

Co miałam na myśli pisząc o możliwości działań toksycznych.Generalnie nie u każdej osoby, ale podczas stosowanie Furaginy mogą pojawić się dolegliwości typu:
* bóle głowy, szumy uszne, nudności (w celu ich zapobiegania stosuje się leki antyhistaminowe, np. Zyrtec, Amertil, Claritine),
* przy stosowaniu dłuższym niż 2 tygodnie zdarzały się przypadki zapalenia nerwu, dlatego można podczas kuracji stosować witaminy z grupy B
* w odniesieniu do Panów lek ten może zmniejszać ilość i ruchliwość plemników.
To są działania niepożądane, jeśli zakwasimy mocz i lek się będzie kumulował w organizmie może dojść do spotęgowania tych działań co będzie już zakrawało na działania toksyczne.

Zwiększenie spożywania soli kuchennej (NaCl) lub witaminy B6 na czas przyjmowania leku, poprawia wchłanianie Furaginy. Lek przyjmowany z posiłkiem bogatym w białko będzie lepiej się przyswajał.

Witaminę C lub żurawinę można stosować wspomagająco (albo prewencyjnie) w stanach zapalnych dróg moczowych, ale  w momencie gdy stosujemy dodatkowo środki moczopędne typu np. Urosept albo samodzielnie Furoxin, Femisept uro (bo zawierają moczopędnie działające zioła i wyciąg z żurawiny).


Do usłyszenia!

P.S. Kolejne produkty zawierające Furaginę 50 mg to UROintima Furagi Active firmy US Pharmacia oraz neo Furagina firmy Teva.
Obecnie firmy TEVA i Adamed produkują ten sam lek dostępny na receptę oraz bez recepty.

Źródło:
http://www.urpl.gov.pl/system/drugs/adm/charakterystyka/2013-07-11_Furaginum%20Teva%20Tab%20SPC%202013.06.04%20clean.pdf

17 komentarzy:

  1. Wszystko w porządku, tylko nie polecam stosowania vit.C podczas kuracji UROSEPTEM, który swoje właściwe dzilanie (odkazajace na drogi moczowe) wykazuje jedynie w chorobowo zmienionym na zasadowe pH moczu (bo wtedy właśnie arbutyna przekształcać ma się do hydrochinonu). Także odpuscmy vit.C (i przy furaginie).

    OdpowiedzUsuń
  2. Też słyszałam, że zakwaszanie moczu podczas terapii zapalenia jest błędem, w ogóle profilaktyka w tym zakresie jest nijaka! lekarze sępią badania, nie dają zleceń, a jak człowiek poprosi, to więcej gadania niż wart jest ten świstek... Ja już sama idę do labolatorium, badam ten mocz i nie proszę się nikogo o pomoc, teraz w aptece można dostać dobre leki na pęcherz i zawsze na mnie działają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jak by te leki dzialaly to nie trzeba by bylo ciagle po nie siegac....robisz dlad nie doleczjac infekcji do koncza, zapisz sie do urologa, oni dobrze lecza infakcje,trzeba zrobic antybiogram i doleczac chicby to trwalo kilka miesiecy. pozdrawiam jadzia

      Usuń
  3. Mnie również w aptece polecono do furaginy żurawinę, przez myśl mi nie przeszło, żeby tego nie łączyć. Tym bardziej - wielkie dzięki za obszerne przedstawienie tematu.
    Staram się nie sięgać po furaginę za każdym razem kiedy zaczynają się objawy, a od kiedy zmieniłam dietę i zaczęłam pić dużo więcej wody mam wrażenie, że jest jeszcze lepiej i sama suplementacja pomaga.
    Ostatnio trafiłam na Uro Comfort Plussza i muszę przyznać, że działa. Żurawina, zioła i flora bakteryjna wszystko w jednej tabletce wiec super wygodne. Słyszałaś o tym preparacie?
    Wcześniej stosowałam Urinal ale strasznie dużo trzeba go łykać no i ma tylko żurawinę.
    Mam nadzieję, że ten sezon wiosenny przejdzie bezbólowo. :)
    Super artykuł.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słyszałam, produkt ma bardzo ciekawy skład. Chcemy w niedalekiej przyszłości uzupełnić informacje na temat leczenia infekcji dróg moczowo-płciowych.

      Pozdrawiam

      Usuń
  4. od wczoraj biorę urointime i boli mnie głowa..czy mogę dalej brać ten lek bez obaw?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      myślę,że potrzeba 2-3 dni żeby miała Pani pewność, ze to po tym leku, a nie zwyczajny zbieg okoliczności.

      Usuń
  5. Witam, mam pytanie. Czy powyższe zalecenia dot. Wit C przy stosowaniu Furaginum tyczą się również niemowląt? 4-mies. synowi przepisano taki zestaw, czyli furaginum + krople z kwasem askorbowym. Po przeczytaniu wpisu mam wątpliwości... Pozdrawiam, Mewg

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,

      Mocz takiego Malucha nie jest zbyt kwaśny, dlatego aby lek działał powinna Pani podawać krople. Różne są podejścia do tego tematu, jednak małe dawki witaminy C na pewno nie zaszkodzą ani dzieciom, ani dorosłym.

      Pozdrawiam, Ania

      Usuń
  6. biorę w razie ZUM, kiedyś mi lekarka poleciła i trzymam się jej, nawet jeśli teraz jest już bez recepty, bo to nadal skuteczny lek

    OdpowiedzUsuń
  7. Na zapalenie pęcherza zawsze biorę urofuraginum, tak już mam bo od wielu lat jest skuteczny i nie było potrzeby go zmieniać. Ostatnio traf chciał że na szczęście miałam go ze sobą na wakacjach bo przeziębiłam pęcherz pewnie po kąpielach w morzu i siedzeniu w stroju na piachu. Potem cała noc biegania do toalety i już wiedziałam, że się zaczęło. Ale potem z samego rana znalazłam urofuraginum w torbie i zaczęłam brać a resztę wakacji nie musiałam się już martwić o pęcherz :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja też to ostatnio brałam, szczęście że działa. Te kąpiele to jakaś masakra! Nie ważne, czy morze czy basen to i tak się coś złapie. Nei wiem czy to przez te tłumy ludzi w wodzie, czy o co chodzi. Myślałam że zapalenia pęcherza to się robią od zimna, całe to "łapanie wilka" jak mawiała moja babcia, kiedy siadałam na kamieniu. A tu lipa, środek lata a ja łapię syfy od kąpieli w basenie i jacuzzi :/

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja przy zapaleniach, a po wakacjach niestety miałam ich sporo, bo a to basen, a to sauna albo mnie gdzieś przewiało, mam zawsze przy sobie UroFuraginum. Pomaga i to bardzo szybko :) Jest dla mnie niezastąpiony i nie zamienię na nic innego. Bo stosuję od dawna i jestem jakoś już przyzwyczajona, że mogę na niego liczyc w każdej sytuacji. Zresztą moja mama też zwsze go brała, a kto wie lepiej co jest dobre jak nie mama :D

    OdpowiedzUsuń
  10. U mnie zawsze urofuraginum działa. W grudniu byliśmy w górach, już drugiego dnia złapałam infekcję. Nie chciałam psuć sobie całego wyjazdu, więc od razu w aptece kupiłam urofuraginum i witaminę C, po 2 dniach już byłam praktycznie zdrowa i mogłam cieszyć się urlopem :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja to czasami mam wrażenie, że życie nie chce abym bawiła się dobrze na wyjazdach albo ja robię wszystko źle aby tak było :D bo gdzie nie pojadę to zapalenie. Teraz w lutym jadę w ciepłe kraje i biorę od razu ze sobą urofuraginum. Bo basem + kostium + ja to od razu zapalenie :D A ja chce się bawić, wypocząć a nie biegać co chwilę do łazienki. Pociesza mnie tylko to, że czytając komentarze wiem ze nie tylko ja mam takie atrakcje. Ale współczuje Wam dziewczyny, bo ból przy zapaleniu pęcherza to dramat.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ile czasu furagina utrzymuje się w organizmie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, stężenie leku maleje co 1 godzinę o połowę. Czyli z 50 mg po 1 h zostanie 25 mg, po 2 h 12,5 mg itd. Zależnie jak organizm metabolizuje lek, szybko czy wolno, prawdopodobnie lek zostanie usunięty całkowicie po 10-12 h. Pozdrawiam, Ania

      Usuń