sobota, 21 września 2013

Stawy - preparaty w nowej formie

Ostatnio była mowa o produktach na stawy w postaci rozpuszczalnej, tym razem formy płynne i zastrzyki idą pod lupę.

Na rynku jest sporo preparatów w postaci tabletek, te zostawiamy na sam koniec, tzn. na kolejny raz, ponieważ uważam za lepiej przyswajalne formy płynne  lub formy proszków, z których po rozpuszczeniu otrzymamy roztwór.
Artivit ampułki zawiera hydrolizowany kolagen wysokiej czystości. 1 ampułka zawiera 10,0 g kolagenu i witaminy B (1,4 mg B1; 1,6 mg B2; 6 mg B5; 2 mg B6). Płyn ma posmak owocowy. Poprawa powinna być odczuwalna już po 15 dniach codziennego stosowania. Zalecana kuracja 2 miesiące. Cena: w aptece sieciowej może to być ok 50 kilka zł, a w aptece prywatnej ok 65,0 - 68,0 zł, co też jest niezłą ceną (1 opakowanie zawiera 15 ampułek).


Hyalutidin HC Aktiv syrop zawiera połączenie kwasu hialuronowego i chondroityny w tzw. kompleksie HCK (hialuron-chondroityno-kompleks) - o stężeniu 1500,0 mg/100 ml.
Poniżej podam link do stron, na których znajdziecie informacje o tym produkcie. Szczerze mówiąc nie bardzo chce mi się pisać o tym produkcie, ponieważ przez internet możecie kupić w cenie ok 600,0 zł, a w aptece ogólnodostępnej za ponad 700,0 zł. Teraz już Drogi Czytelniku/Czytelniczko rozumiesz, skąd we mnie brak entuzjazmu. Nadmienię tylko, że jest to cena za 1 litr (dokładnie 2 butelki po 0,5 litra). Zalecane dzienne spożycie to 30 ml przez okres 1 miesiąca.
Jeden raz zdarzyło mi się pytanie ze strony Pacjenta o ten produkt. Osobiście nie zaryzykowałabym kupna produktu za taką cenę. Może być to bardzo dobry jakościowo produkt na rynku skoro produkuje go niemiecka firma, ale nie znam żadnej opinii. Jeśli ktoś z Was zna lub może sam stosował to proszę o informacje. Dołączam link do ulotki w formacie pdf Klik
Póki co znam tylko te dwa preparaty w płynnej postaci.


Na pewno większość z Was słyszała o ostrzykiwaniu stawów kwasem hialuronowym. Jest to związek, który naturalnie występuje w organizmie, m.in. właśnie w stawach. Dzięki zdolności wiązania dużych ilości wody kwas hialuronowy (razem z innymi składnikami chrząstki) odpowiada za odporność chrząstki na odkształcenia w wyniku działania sił podczas poruszania się. Podanie do stawowe poprawia jakość płynu maziowego, co powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawia komfort poruszania się. Podaje się do każdego stawu kolanowego serię 3 zastrzyków (1 podanie na miesiąc).
Na początku, kiedy zastrzyki pojawiły się i stały się dość popularne wśród lekarzy ortopedów, którzy częściej zalecali lub proponowali przemyśleć sprawę przeprowadzenie takiej kuracji, byłam bardzo pozytywnie nastawiona na stosowanie tych zastrzyków.
Na rynku jest sporo tego typu preparatów, na pewno zainteresowane osoby kojarzą m.in. takie preparaty: OST, Hyalgan, Synvisc, Synocrom, Orthovisc. Różnią się one między sobą dawką hialuronianu oraz ilością dawek w jednym zastrzyku (początkowo kwas hialuronowy pozyskiwany był ze źródeł naturalnych, które stanowiły grzebienie kogutów lub pępowina, ale zdaje mi się, że obecnie wszystkie są syntetycznie otrzymywane). Z tego wynikają też różnice w cenie. Zależnie od producenta może to być ok 80-90 zł nawet do 200-300 zł za jedną ampułkostrzykawkę. Warto więc się trochę porozglądać po aptekach. W przypadku gdy lekarz proponuje swoje zastrzyki z gabinetu warto rozważyć różnicę w cenie między zastrzykiem z apteki, a tym z gabinetu (może się zdarzyć i tak, że lekarz będzie chciał podać tylko swój zastrzyk).

Wydawało mi się, że po serii takich zastrzyków Pacjent powinien czuć się lepiej przez co najmniej 1-2 lat. Jednak okazuje się, że poprawa funkcji stawów utrzymuje się 6-12 miesięcy.
Namówiłam swoją Mamę by spróbowała. Po 3 miesiącach bóle wróciły, co prawda w znacznie mniejszym stopniu, ale jednak. Niestety nikt nie da nam 100% pewności powodzenia jakiejkolwiek kuracji, a szkoda.

Pozdrawiam!


Źródła:
http://www.artivit.com.pl/#!/artivit
http://www.zapaleniestawow.eu/dla-kogo-hyalutidin.html
http://www.apteka-zdrowie.eu/11063,hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000ml-2x500ml-.html#long_description
http://www.blaufarma.pl/?pId=produkt_import_glowna&id=122
http://www.medicaldevicesource.com/products/orthopedic/viscosupplementation/what-is-synvisc.aspx

1 komentarz:

  1. Miałam doświadczenie z synocromem. Faktycznie pomaga ale niestety jest dość drogi. Teraz dieta, ćwiczenia i suplementy. Jak ktoś ma problemy ze stawami to niestety będzie je miał. Jak przejdą na chwilę, to nie martwcie się niebawem wrócą :)

    OdpowiedzUsuń