sobota, 7 grudnia 2013

Probiotyki,czyli osłona do antybiotyków - różnice

Witajcie,

O probiotykach z pewnością nie raz czytaliście lub słyszeliście. Wspominaliśmy o nich przy okazji tematu leków osłonowych Klik Dzisiaj chcieliśmy skupić się na czynnikach, które kształtują ceny tych preparatów, bo często w pracy polecając dobry produkt słyszymy zarzut, że jest za drogi.
Aby mieć pewność, że preparat probiotyczny faktycznie zawiera bakterie jego nazwa musi być trójczłonowa np. Lactobacillus (rodzaj) rhamnosus (gatunek) GG (szczep). Jeśli producent nie podaje na opakowaniu pełnej nazwy może oznaczać to, że w preparacie jest znikoma ilość bakterii lub są takie, które nie mają udowodnionych właściwości probiotycznych, czyli potwierdzonego badaniami dobroczynnego działania na organizm człowieka.
Do grona probiotyków zalicza się bakterie, z których najważniejsze grupy z punktu widzenia fizjologii człowieka to Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdżaki Saccharomyces boulardii.
Można mówić o kilku czynnikach, które warunkują cenę probiotyku: rejestracja produktu (lek/ dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego/ suplement diety); zawartość bakterii w 1 kapsułce; ilość szczepów bakterii w 1 kapsułce; stabilność szczepów bakterii; dodatek prebiotyku; indywidualne warunki handlowe apteki.

Jak wspominaliśmy przy okazji chociażby tematu preparatów na zatoki, produkty zarejestrowane jako leki zawsze będą droższe od suplementów, bo producent musiał wyłożyć mnóstwo czasu i pieniędzy, aby lek był gruntownie przebadany. Dlatego leki dają nam gwarancję dobrego wchłaniania i pewność, że deklarowana na opakowaniu ilość/jakość składników jest zgodna ze stanem faktycznym.
Probiotyki będące lekami to znany od lat  Lacidofil kaps., Lakcid amp. czy Enterol sasz./kaps. Bardzo popularnym probiotykiem jest Dicoflor czy Acidolac, które są dietetycznymi środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia medycznego. Zdecydowana większość, której grono stale się powiększa to suplementy diety.

Aby probiotyk był skuteczny i spełnił swoje zdanie powinien zawierać minimum 5 miliardów bakterii (5,0 x 10(9) CFU*). Producent musi podać jaka jest zawartość bakterii w 1 kapsułce. I tak np. Acidolac Baby zawiera 4 mld, Dicoflor 30 3 mld, Dicoflor 60 6 mld, Osłonka 5 mld, Linex Forte 2 mld, Multilac 4,5 mld, Lacidofil 2 mld. Im więcej bakterii w 1 kapsułce, tym cena trochę wyższa.

Jak się można spodziewać, im więcej szczepów bakterii w jednej kapsułce, tym cena też trochę wzrasta. Przykłady: Biotyk zawiera tylko 1 szczep, Linex Forte 2 szczepy, a np. Multilac aż 9 szczepów. Najważniejsze, aby bakterie lub ich przeważająca część należały do szczepów Lactobacillus i Bifidobacterium, które stanowią mikroflorę ochronną jelit.

Znane mi są tylko dwa probiotyki, które można zażywać jednocześnie z antybiotykiem (nie ma potrzeby zachowania min. 2 godzin odstępu). Zawierający bakterie Lactobacillus rhamnosus GG i określony przez producenta mianem stabilnego genetycznie Dicoflor (antybiotyk nie niszczy ich) oraz zawierający drożdże Enterol (antybiotyk zabija bakterie, drożdży nie). Stąd są to najdroższe probiotyki, ale ze względu na wyżej wymienione cechy jest to całkowicie uzasadnione.
Ciekawostka: korzystam z podręcznika przeznaczonego dla lekarzy, wielokrotnie podaje go jako źródło informacji (Choroby wewnętrzne A. Szczeklik) i w tym podręczniku jako wskazówka dla lekarzy jaki probiotyk zalecić Pacjentowi widnieją właśnie: szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus GG oraz drożdżaki Saccharomyces boulardii, od dawna znane, dobrze przebadane i cenione przez środowisko lekarzy, i farmaceutów. Dlatego kiedy lekarz zaleca ten, a nie inny, nie ma potrzeby denerwować się, że taki drogi, bo lekarz nie musi znać cen, natomiast zaleca preparat w jego opinii najskuteczniejszy.

Prebiotyk to nic innego jak pożywka dla bakterii, dzięki której szybciej się namnożą i lepiej będą nam służyły. Zazwyczaj są to fruktooligosacharydy (FOS) lub inulina.
Pamiętajmy, że żaden jogurt czy inny produkt nabiałowy nigdy nie będzie zawierał takiej ilości probiotycznych bakterii, co gotowy preparat z apteki. Podobnie na opakowaniach produktów nabiałowych powinna widnieć nazwa trójczłonowa. Produkty probiotyczne powinny być przechowywane w chłodnym miejscu, więc sięgając w sklepie, radziłabym wziąć ten z głębi półki niż z samego brzegu. I ważna rzecz, probiotyk spożywczy też starzeje się, także im bliżej do końca daty ważności, tym bakterie będą mniej skuteczne.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe cechy, które warunkują dobry preparat probiotyczny najchętniej w codziennej pracy polecamy Lacidofil, Enterol, Dicoflor. Nie sposób wymienić więcej z nazwy, ale  nie ma takiej potrzeby.
*CFU (colony forming unit) - jednostka tworząca kolonię bakterii

30 komentarzy:

 1. Jakie probiotyki (rodzaje, szczepy) sprawdzą się najlepiej jako osłona w antybiotykoterapii a jakie przy biegunce? Czy lepiej wybrać produkt zawierający wiele szczepów czy ten, który ma rejestrację leku? M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   O probiotykach, które są najskuteczniejsze w zwalczaniu biegunek i które naukowo mają potwierdzoną skuteczność pisaliśmy tutaj

   http://tabletkarnia.blogspot.com/2014/12/jelitowe-problemy.html

   W antybiotykoterapii też polecam te szczepy albo z wieloszczepowych o dobrej skuteczności Multilac, Trilac. Zawsze najlepiej byłoby wybierać leki, ale tak naprawdę dobre probiotyki mają też status dietetycznego środka specjalnego przeznaczenia medycznego.
   Pozdrawiam, Ania

   Usuń
  2. ACIDOLAC DLA NAJMLODSZYCH? POLECAM RAPORT NIK KTORY NIE STAWIA ACIDOLAKU W DOBRYM SWIETLE

   Usuń
  3. Post jest z roku 2013, a raport NIK z 2017

   Usuń
 2. Witam . Syn (4lata) jest po jelitówce (zeszły weekend) ale jeszcze zdarza mu się luzny stolec raz dziennie. Podaję mu enterol(1 kapsulka dziennie) a pani w aptece polecila jeszcze dolaczyc 4lacti lub Biotyk. Czy jest to prawidlowe i czy mogę rozpuscic obydwa leki (enterol oraz drugi probiotyk) w soku równocześnie. Jak dlugo podawać te suplementy? Pozdrawiam.Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, można dwa różne preparaty probiotyczne, choć Enterol powinien z powodzeniem sobie poradzić. Można było stosować go 2x dziennie. Ja bym podawała w ciągu dnia na zmianę oba preparaty, a nie jednocześnie. Nie ma ograniczeń do stosowania probiotyków. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Do probiotyków które można stosować jednocześnie z antybiotykiem należą też Trilac, Lacidofil i Lakcid, gdyż zawierają szczepy, które są oporne na większość antybiotyków.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lekarz mi dopisal do antybiotyku probiotyk Bactilac. Nie ma go tutaj na liście polecanych, czy powienienem pójść po inny probiotyk? Druga rzecz, w artykule jest napisane, że aby probiotyk był skuteczny powinien zawierać 5 mld bakterii. Tymczasem żaden z wymienionych nie zawiera aż tylu.
  I tak np. Acidolac Baby zawiera 4 mld, Dicoflor 30 3 mld, Dicoflor 60 6 mld, Osłonka 5 mld, Linex Forte 2 mld, Multilac 4,5 mld, Lacidofil 2 mld. Im więcej bakterii w 1 kapsułce, tym cena trochę wyższa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam!
   To, że nie jest wymieniony, nie znaczy że jest zły, dlatego napisaliśmy, że nie sposób wymienić więcej z nazwy. Powiem tak - nie stosowaliśmy go jeszcze także ciężko powiedzieć. ze składu wynika że powinien być przyzwoity. Osobiście stosujemy Dicoflor 60 i jest skuteczny.
   Odnośnie drugiego pytania - dlatego większość probiotyków zażywa się częściej niż raz dziennie (najczęściej jest podane 1-2 kapsułki dziennie, bywa że więcej). Tak na marginesie, dwa z wymienionych zawierają te 5 mld CFU w jednej kapsułce:)

   Usuń
  2. Ok, dzieki za odpowiedź. Właśnie porównywałem składy i ten Bactilac wygląda ok, wydaje się lepszy niż Trilac.

   Usuń
 5. Jak długo należy przyjmować probiotyk po zaprzestaniu kuracji antybiotykowej? A co do samego antybiotyku, czy można go przyjmować z jedzieniem czy należy przyjmowac go przed lub długo po jedzeniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, jak przyjmować antybiotyk informuje ulotka, z reguły z jedzeniem lub po (zalecenia mogą różnić się w zależności od rodzaju antybiotyku). Probiotyk zaleca się standardowo stosować do 14 dni po zakończeniu kuracji antybiotykiem. Pozdrawiam

   Usuń
 6. Lekarka zaleciła stosowanie u niemowlaka probiotyku acidolac wraz z antybiotykiem Augmentin. Leczenie antybiotykiem zakończyliśmy, kontynuujemy stosowanie probiotyku. Zastanawiam się jednak, czy nie lepiej byłoby zastosować taki, który miałby więcej szczepów bakterii. Czy np. zastosowanie trilac w kroplach mogłoby poprawić stan jelit? Bardzo obawiam się o odporność dziecka po antybiotyku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam, akurat Acidolac zawiera jeden z najskuteczniejszych szczepów. Oczywiście po zakończeniu jednego probiotyku, można kupić i kontynuować innym. Zaleca się po antybiotykoterapii stosować probiotyk 7-14 dni. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Acidolac nie tylko sprawdza przy terapii antybiotykowej, ale też przy biegunce bardzo pomaga, bo uzupełnia dobre bakterie w przewodzie pokarmowym. A ostatnio też się dowiedziałam, że probiotyki też chronią przed alergiami.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam, w zwiazmu z podejrzeniem alergii pokarmowej lekarz zalecil podawanie mojemu 5cio miesiecznemu synkowi preparatu LacidoEnter. Od kilku dni wyczuwam zapach drozdzy w kupce. Czy powinnam zaprzestac podawania tego preparatu? Zamienic go na inny? Wczesniej synek przyjmowal Floractin kolki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, probiotyk zawiera drożdże więc może być wyczuwalny ich zapach w kupce. Jednak żeby mieć pewność, ze owedrożdże nie przeważą ilości dobroczynnych bakterii można na zmianę zacząć podawać probiotyk Floractin czy Dicoflor zawierające L. rhamnosus GG, które również mają zastosowanie przy alergiach. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 10. Ja swoim dzieciom przy terapii antybiotykowej podaję acidolac w kształcie misia o smaku białej czekolady, bo wtedy nie buntują się, żeby go brać. Środek jest też bardzo skuteczny jeśli chodzi o odbudowywanie odporności przy infekcjach

  OdpowiedzUsuń
 11. Pediatra zachwalała mi Osłonika Maxa. Co zatem lepsze: Osłonik czy Dicoflor przy biegunkach lub przy antybiotykoterapii? I dla 4-latka to ile mld tych dobrych bakterii powinnam podawać dziennie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, oba produkty są bardzo dobre. O Dicoflorze chyba nie muszę nic pisać, bo jest rewelacyjny. Osłnik jest mniej popularny, lecz poza szczepem L.rhamnosus GG, który zawiera Dicoflor, jest jeszcze szczep drożdży S.boulardii - rewelacyjny przy biegunkach, to dodano jeszcze pożywkę dla bakterii, więc naprawdę Osłonik jest wart uwagi. W obu problemach zdrowotnych sprawdzą się oba produkty. Nie spotkałam się z żadnymi wytycznymi odnośnie ilości mld bakterii zalecanych zależnie od wieku. U dzieci > 3 r.ż. stosuje się na ogół 3-6 mld bakterii. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 12. A co Tabletkarnia napisze w temacie suplementów-probiotyków po opublikowaniu raportu NIK? Gdzie poległ np. Polfarmax, czyli tzw.porządna firma?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A cóż Ja mogę napisać? Moim życzeniem byloby aby w aptece znajdowały się produkty o statusie leku, bo farmaceuta nie ma narzędzi by weryfikować jakosciowo produkt. Nawet mój uznany preparat zmienil status na suplement diety i jedyne co mogę to przestac go stosować. Trudno mówić obecnie o porzadnych firmach, bo te renomowane z dobrymi finansami wolą rejestrowac swoje preparaty jako suplementy niż leki.

   Usuń
 13. A czy możemy być uczuleni na probiotyki? Mam na myśli na te dobre bakterie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, nie sądzę. Nie spotkałam się z żadną tego typu informacją. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 14. Jestem dorosły ale przyjmuje multilac baby, który w jednej saszetce ma 1 miliard bakterii i zarazem pisze na opakowaniu, że wystarczy dziennie 1 saszetka. Czy nie jest to za mało z racji tej, że wskazane jest ok 5 mld dziennie jak w temacie tym artykule?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ważniejsze tak naprawdę od tego ile jest aby je odpowiednio przyjmować- odstęp od antybiotyku i długość kuracji. Pozdrawiam Ania

   Usuń
 15. Witam, proszę o pomoc w wybraniu najlepszego probiotyku. Lacidofil (jest lekiem a nie suplementem diety, ale posiada mniejszą zawartość bakterii w kapsułce), Dicoflor 60 czy Sanprobi. Dostałam antybiotyk na 3 tygodnie a lekarz przepisał mi tylko Lacidofil 1 kapsułkę dziennie. Zamierzam kupić jeszcze jeden probiotyk probiotyk: Dicoflor 60 czy Sanprobi. Proszę o fachową pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeden i drugi to dobry produkt. Od pewnego czasu dostępny jest też Vivomixx przy którym nawet Dicoflor wypada słabiej. Minusem jest fakt ze to suplement diety i wysoka cena. Jednak z mezem pokusilismy się i przetestowaliśmy w grudniu. Efekty były zadowalajace. Pozdrawiam☺

   Usuń
 16. A ja probiotyk stosuję nie tylko przy antybiotykach, ale także jako profilaktykę alergii. Codziennie kapsułka acidolac skutecznie mnie chroni przed alergią

  OdpowiedzUsuń
 17. Mnie dietetyczka powiedziała, że probiotyki też pomagają w odchudzaniu. A ponieważ właśnie zaczęłam dietę, to też sobie kupiłam ten acidolac, bo pomaga czy nie, to zawsze dobrze jest równoważyć florę jelitową, żeby unikać różnych dolegliwości brzucha

  OdpowiedzUsuń