środa, 28 sierpnia 2013

Preparaty Junior, Bobas a Adult - czym faktycznie się różnią

Dzisiaj kilka słów o moich obserwacjach z pracy. Czasami zdarza mi się, że Rodzic prosi o jakiś produkt w wersji Bobas, a ja nie mając chwilowo danego proponuję wersję podstawową (jak kto woli dla dorosłych?). Część osób wysłuchuje tego co mam do powiedzenia, a jest i taka grupa która patrzy na mnie jak na dziwne zjawisko, że Bobas ma być i już. Drodzy Państwo są produkty w przypadku których dodatek Baby, Junior czy Adult w nazwie ma przełożenie na stężenie leku, ale jest gro produktów dla których dodatek taki to tylko chwyt marketingowy i zwiększa jedynie ilość produktów producenta na półce w aptece.

piątek, 23 sierpnia 2013

Kolagen - porównanie preparatów w saszetkach

Kolagen jest białkiem stanowiącym budulec tkanki łącznej stąd jego zawartość w organizmie stanowi o kondycji skóry, chrząstek stawowych, ścięgien.
Tuż po 30-tce spada w organizmie "produkcja" kolagenu. Kiedy kolagenu zaczyna brakować  (podpora, budulec, szkielet tkanki łącznej) tkanka łączna zapada się, co uwidacznia się w postaci zmarszczek. Dodatkowo zmniejsza się zdolność skóry do wiązania wody. Poza tym kiedy brakuje go w chrząstkach stawowych czy ścięgnach, to zaczynamy odczuwać dyskomfort przy chodzeniu. W tak młodym wieku jak nieco po 30 -tce nikt nie zwraca na te drobne dolegliwości uwagi, ale niestety w późniejszym wieku, kiedy staw już jest "wyrobiony - chrząstka wytarta, mazi stawowej mało" przyjmowanie suplementów nie zawsze pomaga.

niedziela, 18 sierpnia 2013

Mała a wredna - Helicobacter pylori

W dzisiejszym poście spróbuję Was zaznajomić z bakterią, która robi ostatnio dość zawrotną, nazwijmy to, "karierę". Chodzi mi o Helicobacter pylori (dawniej zwana Campylobacter pylori - pod taką nazwą może widnieć w starszych opracowaniach). Pewnie niejedna osoba się zetknęła z tą nazwą, bo ostatnio dużo się o niej mówi. Zacznijmy od podstaw. Zaobserwowana po raz pierwszy już w drugiej połowie XIX wieku, przez ponad 100 lat pozostawała w cieniu. Zaczęto się nią interesować ponownie dopiero na początku lat 80-tych XX wieku i słusznie posądzono o wywoływanie szeregu dolegliwości przewodu pokarmowego. H. pylori jest Gram-ujemną pałeczką, która potrafi przeżyć w skrajnie niegościnnym środowisku żołądka. Jak ona to robi? Posiada kilka ciekawych przystosowań:
  • kształt (śrubowaty czyli helikalny, stąd nazwa łacińska)
  • liczne rzęski czyli wici, dzięki którym może aktywnie poruszać się w warstwie śluzu wyściełającej żołądek
  • produkuje specyficzny enzym ureazę, który rozkłada mocznik do amoniaku i dwutlenku węgla; amoniak ma odczyn zasadowy i powoduje zobojętnienie soku żołądkowego wokół komórki bakteryjnej 
  • potrafi sobie radzić z komórkami odpornościowymi - neutrofilami - dzięki sprawnemu układowi antyoksydacyjnemu
  • dzięki wytwarzanym białkom tzw. adhezynom dobrze przylega do błony śluzowej żołądka
  • poprzez liczne enzymy powoduje zaburzenie funkcjonowania warstwy śluzowej i w konsekwencji stan zapalny mogący doprowadzić do powstania wrzodu.

piątek, 16 sierpnia 2013

Furagina - niesłabnąca popularność w leczeniu ZUM

Furagina, inaczej furazydyna, furaginum jest lekiem stosowanym w leczeniu niepowikłanych zakażeń układu moczowego (ZUM) - wyjątek zakażenia Pseudomonas aeruginosa. Leczeniu ZUM poświęcimy oddzielny post natomiast dzisiaj skupimy się tylko na tym jednym leku.

środa, 14 sierpnia 2013

Kontrola służby zdrowia - ZIP

Całkiem niedawno dowiedziałam się, że istnieje serwis internetowy, który pozwala poznać swoją "historię medyczną", czyli dane o leczeniu jakie przeszedł dany Pacjent i jego finansowaniu. Dane gromadzone są od 2008 r przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Informacje dostępne są  w serwisie ZIP, co oznacza Zintegrowany Informator Pacjenta Klik

Najświeższe informacje dotyczą tych sprzed 2 miesięcy (wszystko zależy od terminu zgłoszeń przez Świadczeniodawców).

Na stronie internetowej można wypełnić formularz, ale aby uzyskać dostęp do strony należy osobiście udać się do siedziby NFZ z formularzem i dowodem osobistym. Dane o stanie zdrowia są tzw. danymi wrażliwymi i stąd wymagana jest wizyta osobista.

Ciekawa jestem ile zaskakujących informacji dowiemy się o sobie fundując sobie dostęp do tego informatora ;)
Na pewno nie jeden z nas będzie zdziwiony.


Pozdrawiam!

Źródło:
esculap.pl

wtorek, 13 sierpnia 2013

LABORATORIUM ANALITYCZNE - profile badań

Tak sobie dzisiaj siedzę i myślę, że pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę, że udając się do lekarza specjalisty warto zorientować się jakie badania można wykonać na własną rękę, o ile budżet domowy pozwala, a chcemy zaoszczędzić trochę czasu i zamiast np. 2 odbyć tylko 1 wizytę (jeśli Ktoś z Was wybiera się prywatnie to zaoszczędzi też i pieniądze, bo może Wasza przezorność sprawi, że nie będzie potrzebna kolejna wizyta). Albo zwyczajnie jeśli niepokoi Was stan zdrowia lub macie tendencje do nawrotów pewnych schorzeń.

(Lekarz rodzinny powinien 1 x w roku skierować na badania ---> pisaliśmy o tym w poście "Nikt lepiej niż my sami nie zadba o nas...").

Jakieś 2,5 roku temu trafiłam do "fajnego" laboratorium analitycznego. Już tłumaczę, co oznacza fajne, bo domyślam się, że większość społeczeństwa ma ciarki na skórze na samą myśl o igle i krwi.
Owe laboratorium spodobało mi się dlatego, że oferowało tzw. profile badań, czyli propozycje badań jakie należy wykonać, chcąc sprawdzić czy dany narząd funkcjonuje poprawnie.

I tak w ofercie znalazły się m.in.:
- profil nerkowy,
- profil tarczycowy,
- profil sercowy,
- profil wątrobowy,
- profil lipidowy itd.

W ofercie można znaleźć pakiet podstawowy, jak i rozszerzony względem niektórych narządów.
Dość ciekawą propozycję stanowi również profil kobiety w ciąży, jak również mężczyzny i kobiety 40+.

Jako, że sama badam się przynajmniej raz do roku, polecam każdemu Obywatelowi/Pacjentowi :) wykonanie raz do roku podstawowych badań, zaraz podam link do strony na której nazywa się taki zestaw  tzw. profilem ogólnym Klik

Przeglądając propozycje tego laboratorium nie zawsze co do joty trzeba wykonać skrupulatnie całość proponowanych badań, bo propozycje wskazują na "porządne prześwietlenie" danego narządu.

Biorąc pod lupę chociażby profil sercowy, ja wykluczyłabym CPK i LDH, bo to już leży w gestii specjalisty.

Uważam, że wyedukowane społeczeństwo, to zdrowsze społeczeństwo. Nie oznacza to, że uważam nasze społeczeństwo za głupie, co to to nie (chociaż nie dalibyście wiary w niektóre pomysły Pacjentów ;)) bo u nas każdy sobie jest lekarzem, ale chodzi o to by mieć większą świadomość, że tak naprawdę nasze zdrowie leży w naszych rękach, a nie tylko lekarza, bo lekarz ma iluś tam Pacjentów i nie jest w stanie w 100% poświęcić się każdemu (jest tylko człowiekiem). O ile to możliwe, warto czasami zapytać, zaproponować coś od siebie i porozmawiać z lekarzem (o ile nie jest gburliwy lub zarozumiały, że człowiek czeka aby jak najszybciej opuścić gabinet a chodzi tylko z iście ważnego powodu. Jeszcze nader często tak się zdarza).


Pozdrawiam!


P.S. Nie polecam bazować tylko na artykułach z niemedycznej prasy i biegać do apteki co rusz po nowy, reklamowany aktualnie w prasie lub TV suplement diety. Warto zapytać w aptece, w zielarni, a jeśli odpowiedź Was nie satysfakcjonuje, iść może i do drugiej, porównać opinie.

P.S. Moim celem nie jest krytyka środowiska lekarskiego, ponieważ jako młoda farmaceutka zdaję sobie sprawę jak wygląda rozmowa w aptece z Pacjentem, a niestety zbyt często jest to bardziej sprzedaż preparatów, zero rozmowy i do widzenia.

niedziela, 11 sierpnia 2013

Co Farmaceuta wie o zębach?

Ktoś może zapytać co Farmaceuta pracujący w aptece powie o zębach?
Nie zamierzam polecać płynów do pielęgnacji jamy ustnej czy past w dzisiejszym poście (Jak powiedział jeszcze na studiach jeden z profesorów medycyny, że Farmaceuci nadają się do doradzania pasty do zębów w aptece, miło prawda?).

piątek, 9 sierpnia 2013

Słońce a leki

Trwa u nas fala upałów, więc dzisiejszy temat jak najbardziej na czasie.
Podczas upałów należy pamiętać o kilku sprawach:

I stosować odpowiednie filtry zabezpieczające, szczególnie osoby borykające się z pękającymi naczynkami   czy trądzikiem różowatym powinny bezwzględnie stosować kremy z filtrem SPF 50;

II UWAGA! Szczególnie należy pamiętać o zabezpieczaniu dzieci i osób starszych filtrami SPF50;

III osoby mające tendencje do pojawiania się przebarwień powinny stosować kremy z mocnym filtrem, minimum SPF 30; osoby po 50 r.ż. powinny obserwować czy nie pojawiają się plamy pigmentacyjne (fizjologiczna sprawa, ale też należy wtedy chronić się produktami z SPF 50, aby plam nie przybywało)

IV przyjmowanie leków (nie zawsze Pacjent jest świadomy, że uczulenie może być związane ze stosowaniem leków)

V samoistna fotoalergia (mam na myśli uczulenie na promieniowanie słoneczne u osób, które chorują na niektóre choroby np. toczeń układowy, toczeń rumieniowaty, fenyloketonuria).

niedziela, 4 sierpnia 2013

Wapń w aptece

Wapń jest podstawowym minerałem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, od utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej, przez właściwe funkcjonowanie kości, zębów, przewodnictwo nerwowe, aż po prawidłową kurczliwość mięśni. Wpływa na krzepliwość krwi. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych przez co działa przeciwwysiękowo, przeciwzapalne, przeciwobrzękowo.

I tak w aptece można nabyć następujące preparaty wapnia:

 dobezylan wapnia, calcii dobesylas  (Doxium 500, Calcium Dobesilate) - status Rp czyli na receptę
- objawowe leczenie przewlekłej niewydolności żylnej (bóle, kurcze, obrzęk)
- retinopatia cukrzycowa

pantotenian wapnia (Calcium pantothenicum Jelfa) - poprawnie jest to sól wapniowa kwasu pantotenowego czyli tzw. Wit. B5

najczęściej zalecany przez dermatologów przy różnego pochodzenia schorzeniach skórnych i stanach zapalnych błon śluzowych

węglan wapnia (Osteovit, Ostercal, Calperos, Calcium Polski lek, Calcium alergo Polski Lek)
- niedobory, wspomagająco w alergiach
- głównie leczenie uzupełniające w osteoporozie

glukonian wapnia (Calcium Gluconicum)
ta postać chemiczna wapnia ma szeroki wachlarz wskazań:
- niedobory (np. zaburzenia wchłaniania)
- zwiększone zapotrzebowanie (w okresie wzrostu, ciąża)
- tężyczka (spadek stęż. Ca i Mg, objawiająca się skurczami mięśni, mrowienie, drętwienie palców)
- osteoporoza
- wspomagająco w leczeniu chorób alergicznych i stanów zapalnych

laktoglukonian wapnia (Calcium-Sandoz Forte)
- niedobory - leczenie i zapobieganie
- osteoporoza
- krzywica

glukonolaktobionian wapnia (Calcium Sanosvit)
- niedobory u dzieci, w ciąży
- osteoporoza
- wspomagająco w okresie jesienno-zimowym
- w leczeniu chorób alergicznych

laktobionian wapnia (Calcium Sanosvit)
j.w.

mleczan wapnia (Calcium Polfa-Łódź, Calcium Apteo)
- zapobieganie i leczenie niedoborów wapnia
- wzmacniająco w okresie jesienno-zimowym


Właściwie każdy związek wapnia może byś stosowany w leczeniu niedoborów lub w celu zapobiegania niedoborom.
Idealny preparat wapnia powinien zawierać dużą ilość wapna elementarnego oraz być dobrze wchłaniany z jelit. Najwięcej tego pierwiastka zawiera węglan (40%), cytrynian (21%), mniej mleczan (13%) i glukonian (9%). Wchłanianie wapnia wzmacnia witamina D.
WIĘCEJ! Witamina D, a dokładnie jej hydroksylowa pochodna 1,25(OH)2D3 jest odpowiedzialna za regulację stężenia wapnia i fosforanów we krwi. Pochodna ta zwiększa wchłanianie Ca i P w jelicie przez pobudzenie wytwarzania w nabłonku jelita odpowiedniego białka, które ułatwia wiązanie wapnia w komórkach nabłonka jelitowego, a potem jego transport do krwi. Powoduje też zwiększenie wchłaniania obu pierwiastków w obrębie nerek. W kościach zwiększa osteolizę osteoklastyczną (rozpuszczanie kości przez osteoklasty czyli komórki usuwające stare komórki kostne). Zatem pochodna witaminy D oddziałuje na jelita, nerki i kości co prowadzi do zwiększenia stężenia wapnia we krwi.

Połączenia wapnia z wit. D spotykamy w preparatach węglanu wapnia stosowanego w leczeniu wspomagającym osteoporozy.

Niektórzy producenci podają na swoich preparatach informacje, że wapno w tabletkach musujących należy stosować u dzieci > 10 roku życia. Zgadzam się z takim zaleceniem, ponieważ czas rozpadu tabletki musującej wynosi ok. 5 min, to nie chce mi się wierzyć,że jak większa ilość CO2 (dwutlenku węgla) się ulotni (tabletka prawie rozpuszczona), Pacjent czeka te 5 min, tylko zazwyczaj wypija jeszcze delikatnie musujący roztwór. Po pierwsze nie każdy lubi "drapanie" w gardło (wynikające z jeszcze uwalniającego się CO2), a na dodatek mogą pojawić się wzdęcia.

P.S. tak na czasie dodam, że w przypadku alergii skórnych lub po ukąszeniu przez owady najlepiej się sprawdza połączenie wapna z kwercetyną, która działa przeciwhistaminowo, przeciwzapalnie  więc wspólnie składniki te wywierają silniejsze działanie niż sam wapń (Uwaga! niektóre nazwy handlowe ALLERGO mogą być mylące, bowiem preparat może zawierać tylko zwiększoną dawkę wapnia np. 300 lub 500 mg)

Miłego dnia!

Źródła:
Farmacja praktyczna, R.Jachowicz
Farmakodynamika W Janiec, J.Krupińska