piątek, 27 września 2013

Zatoki - zioła

A propos komentarza do posta Zatoki - porównanie preparatów Klik

Cieszymy się z Pańskiego komentarza, bo dowodzi on, że jednak jest nadzieja dla ziół i Pacjenci chcą je stosować. Nie odkrywamy teraz ameryki, że ludzie stosują zioła, w przeciwnym wypadku sklepy zielarskie nie miały by racji bytu, jednakże kiedy My w aptece próbujemy Pacjentów przekonać do stosowania ziół, do zastosowania inhalacji z olejków eterycznych na katar to ludzie patrzą na nas wielkimi oczyma, że przecież to zabawa, trochę czasu trzeba poświęcić, im się nie chce i wolą szybką połknąć tabletkę albo jeszcze lepiej kupić krople do nosa.

Jak najbardziej można skomponować sobie mieszankę na zatoki wzorując się na składach preparatów dostępnych w postaci tabletek: korzeń goryczki, kwiat pierwiosnka, ziele szczawiu, ziele werbeny, kwiat bzu czarnego, kwiat dziewanny, korzeń lukrecji, kwiat lipy, liść mięty pieprzowej i pić 2-3 razy dziennie;
nie wiem na ile dostępne są liście Andrographis paniculata.

A więc te rośliny lecznicze, które zawierają saponiny (m.in. lukrecja, mydlnica) czy gorycze (np. goryczka) będą pomocne, ponieważ zwiększają wydzielanie wodnistego śluzu, co sprzyja rozrzedzaniu wydzieliny z zatok. Tymianek i macierzanka m.in. ze względu na obecność goryczy i olejków eterycznych też sprawdzą się na zatoki (ze względu na obecność olejków eterycznych można stosować te zioła w postaci inhalacji parowej).

Rośliny działające przeciwzapalnie z kolei zmniejszą stan zapalny (zmniejszą obrzęk błony śluzowej w obrębie zatok czołowych i udrożnią ich ujście).
Słyszałam, że świetne rezultaty osiąga się po wkraplaniu do nosa gęstego "naparu" z nagietka czy rumianku (oba zioła wykazują m.in. działanie przeciwzapalne). Mam na myśli, że zalewamy tak jak zawsze zioło gorącą wodą, tyle, że tym razem małą ilością, np. 1/3 szklanki wody. Można wkraplać 2-3 razy dziennie po kilka kropel do każdego otworu nosowego.

Dobrze jest skomponować mieszankę, ponieważ żadna roślina lecznicza z reguły nigdy nie działa jednokierunkowo, zatem poza działaniem zwiększającym wydzielanie śluzu wodnistego, przeciwzapalnym, powyższe z ziół wykazują też działanie przeciwwirusowe czy przeciwbakteryjne.

Z bezpiecznych preparatów mogę polecić Fitonasal spray Klik , Euphorbium spray Klik i Acatar Fast spray (zawiera olejki eteryczne).

:)

P.S. Po zioła najlepiej do zielarni, bo apteki nie zaopatrują się raczej w sypkie zioła.

czwartek, 26 września 2013

Gdy chce złapać przeziębienie...

Mimo, że dbamy by ciepło się ubierać i przyjmujemy środki wzmacniające, nieważne czy te naturalne, czy gotowe z apteki, warto czasami sięgnąć do sprawdzonych, domowych sposobów wzmacniania się.
Kiedy czujemy się "niewyraźnie" ;) proponuję skorzystać z poniższych przepisów:

sobota, 21 września 2013

Stawy - preparaty w nowej formie

Ostatnio była mowa o produktach na stawy w postaci rozpuszczalnej, tym razem formy płynne i zastrzyki idą pod lupę.

Na rynku jest sporo preparatów w postaci tabletek, te zostawiamy na sam koniec, tzn. na kolejny raz, ponieważ uważam za lepiej przyswajalne formy płynne  lub formy proszków, z których po rozpuszczeniu otrzymamy roztwór.

czwartek, 19 września 2013

Łojotok, lupież, łuszczyca - Ducray

Pisząc wcześniej o preparatach na ŁZS skóry głowy wspominałam o kilku produktach firm dermokosmetycznych, ale dzisiaj kilka słów więcej o produktach firmy Ducray.

KELUAL DS szampon zawiera w składzie jako główne aktywne składniki: cykolpiroksolaminę oraz pirytionian cynku. Można stosować zarówno przy łupieżu tłustym i suchym.

KELUAL ZINC tonik o składzie: Keluamid i siarczan cynku (obecnie SQUANORM tonik)

SELEGEL szampon łupież suchy - zawiera disiarczek selenu i ichtiol (obecna nazwa SQUANORM szampon na łupież suchy)

KERTYOL szampon łupież tłusty - zawiera Kertyol (opatentowane połączenie Ichtiolu i Crotamitonu; dodatkowe informacje  w poniższym linku) i kwas salicylowy (obecna nazwa SQUANORM szampon na łupież tłusty)

KERTYOL S szampon wskazany w: plackowatym łuszczeniu skóry głowy, łuszczycy, ciężkim łupieżu. Tutaj znajdziecie bliższe informacje o składzie oraz zebrane w tabeli produkty i ich wskazania Klik

KERTYOL S krem do skóry gładkiej i owłosionej,  wskazany w: plackowatym łuszczeniu skóry głowy, łuszczycy, ciężkim łupieżu. Łagodzi podrażnienia, nawilża, można stosować na skórę ciała oraz skórę głowy.

Działanie poszczególnych składników zostało omówione wcześniej - post Łojotokowy zawrót głowy Klik Dodam tylko, że krotamiton (crotamiton) niweluje świąd. W żadnym znanym mi jak dotąd preparacie do skóry głowy nie spotkałam w składzie cotamitonu. Więc jak dla mnie jest to unikatowy składnik do stosowania na "głowę".


Pozdrawiam!

P.S. Niestety nie są to najtańsze produkty.

Źródła:
http://www.ducray.com.pl
http://www.aptekaslonik.pl/prod_info.php?products_id=6158
http://www.aptekaslonik.pl/prod_info.php?c=574&products_id=6159&n=ducray-kertyol-pso-krem-normalizujacy-rogowacenie-skory-glowy-luszczyca-100ml.html

środa, 18 września 2013

Uzależnieni od kropli czyli Katar polekowy (Rhinitis medicamentosa)

Kolejny rok z rzędu obserwuję w pracy jak wiele osób ma problem z nadużywaniem kropli do nosa.
I nie mam na myśli właśnie rozpoczynającego się w aptekach sezonu jesienno-zimowego, kiedy sprzedaż tego typu preparatów osiąga apogeum, ale w ogóle całorocznej ich sprzedaży.

sobota, 14 września 2013

Wzmacniaj się - kilka słów o prewencji przeziębień/grypy

    Zmienna pogoda daje się we znaki. Poranki i wieczory bardzo chłodne, a w ciągu dnia znośnie. Część osób zabezpiecza się ubierając cieplejsze rzeczy, a co niektórzy ryzykownie ubierają jeszcze bardziej letnie ubrania. My piszący tego bloga jesteśmy zwolennikami wzmacniania odporności już od września, czyli miesiąca w którym rośnie ryzyko przeziębienia się.
Nie oznacza to, że trzeba iść do apteki po jakieś specyfiki od razu, ale warto zmienić trochę dietę. Co to oznacza?

czwartek, 12 września 2013

Linex gastro - podobieństwo

Dziś krótka informacja, jutro postaram się napisać dłuższy post :)

Zaledwie kilka dni temu odkryłam preparat, który można zastosować niejako w zastępstwie Linexu gastro.
Nie jest to dokładnie ten sam skład, ale myślę, że warto spróbować.

Preparat ten to Lacidar Protect. Zawiera w składzie - 3 szczepy bakterii Lactobacillus: acidophilus, rhamnosus, paracasei, do tego ekstrakt z ostropestu plamistego oraz błonnik z akacji.
Zamiast karczocha mamy tutaj ostropest plamisty, a więc dobroczynne działanie na wątrobę (wspomaga trawienie, sprawdzi się po ciężkostrawnych posiłkach oraz regenerująco przy ''nadszarpniętym" stanie wątroby np. przez nadużywanie leków czy po przebytych chorobach wątroby).



Dzięki obecności bakterii Lactobacillus powinien sprawdzić się świetnie przy wszelkich kłopotach trawiennych. Można stosować zamiennie z preparatami typu Boldaloin, Boldovera czy Verdin.

Pozdrawiam :)

niedziela, 8 września 2013

Szczypta empatii i trochę odwagi - Pacjent z hipoglikemią

Każda osoba, która odwiedza naszego bloga zapewne spodziewa się informacji na temat leków i spraw  z nimi związanych. Chciałabym dzisiaj podzielić się z Wami dzisiaj pewnymi przemyśleniami.

W piątek robiłam zwyczajnie zakupy w sklepie spożywczym, zaczęłam się kierować do kasy, kiedy usłyszałam głos idącej na tył sklepu jednej z pracownic, by inna osoba z obsługi zadzwoniła po pogotowie. Patrzę w jednej kasie kolejka, a druga pusta, a w trzeciej, tzn. w przejściu przy 3 kasie leży mężczyzna.
W okolicy nóg wymiociny, a w okolicy twarzy spora plama krwi. Podeszłam i podniosłam głowę temu Panu, bo widząc krew stwierdziłam, że może się nią zakrztusić albo że się udusi, bo padł jak długi twarzą w dół (najprawdopodobniej złamał sobie nos). W tym samym momencie podeszła jedna z Pań i wzięła głowę tego Pana w swoje ręce, a ja zawołałam czy ktoś ma chusteczki higieniczne, bo nie miałam przy sobie. Wyjęłam i podałam owej Pani, wytarła nos i usta delikwenta, co by się nie zakrztusił i razem z kolegą przewrócili Pana na bok oczekując na pogotowie. Obsługa sklepu zareagowała profesjonalnie, trzeba mieć nadzieję, że zawsze znajdzie się odważny osobnik w grupie i weźmie odpowiedzialność za udzielanie pomocy.

Z kolei nie dalej jak miesiąc temu vis a vis mojej apteki na przystanku leżał mężczyzna. Przyglądam się: ludzie stoją na przystanku w pewnej bezpiecznej odległości, nikt nic nie robi. Nadjeżdża autobus, wysiadają ludzie i wszyscy omijają tego mężczyznę. Myślę sobie, zapewne jak 99% osób, które znalazłoby się w tej samej sytuacji, że pijany, ale dopóki nie sprawdzę to się nie dowiem. Poszłam, potrząsnęłam facetem, zadałam pytanie czy mnie słyszy, ale ani drgnął. Okazało się, że ktoś już zatelefonował po Policję, bo był on już znanym i stałym bywalcem izby wytrzeźwień.

Drodzy Państwo nie bójcie się wyciągnąć pomocną dłoń do drugiego człowieka. Nie wstydźcie się podejść i sprawdzić czy coś się stało. Nawet jeśli się okaże, że na ulicy/na chodniku, gdziekolwiek leży osoba pod wpływem alkoholu. Nie nam oceniać drugiego człowieka, nie nam go potępiać.
Jedna osoba zagląda do kieliszka przysłowiowego, a inna musi obejrzeć maraton seriali, bo bez tego dzień stracony. Każdy ma swój problem, swój nałóg. Mniej lub bardziej ryzykowny.

Naszym obywatelskim (nie będę dodawać, że chrześcijańskim by nie narażać się ateistom lub osobom innego wyznania) obowiązkiem jest udzielić pomocy drugiej osobie.
Nikt nie wystawia się na śmieszność jeśli zrobi cokolwiek, chociażby zatelefonuje po pogotowie, zaczeka z poszkodowaną osobą aż nadjedzie karetka, położy na boku, aby osoba ta nie zachłysnęła się krwią, wymiocinami, podłoży coś miękkiego pod głowę by nie doznała żadnych obrażeń np. podczas ataku drgawek. Czy to jest tak wiele? Nie. To potrafi każdy z nas.

Wiadomym jest, że aby udzielić fachowo pomocy niezbędny jest kurs, ale wiemy jak przebiegają kursy to jest raz, a dwa zwykle kurs mamy w podstawówce, potem w szkole średniej i nie jestem pewna czy na każdym kierunku studiów/na każdej uczelni też i czy w każdym zakładzie pracy też?

Jeśli wahacie się, boicie się. Postawcie sobie pytanie, czy gdybym ja sam/-a leżała na miejscu tej osoby chciałabym by ktoś mi pomógł? Odpowiedzi nie ma co pisać, każdy doskonale ją zna.

W opisanych przeze mnie sytuacjach właściwie ja nie zrobiłam nic. Czasem takie "nic" może uratować komuś życie.
Nie skreślajcie człowieka tylko dlatego, że wydaje się wam, że czuć od niego alkohol.
Charakterystyczna woń jabłek (zapach acetonu) z ust może świadczyć, że macie do czynienia z osobą chorą na cukrzycę, natomiast zapach amoniaku, że osoba choruje na nerki.
W pierwszym przypadku należy zerknąć czy poszkodowany nie ma bransoletki z napisem jestem diabetykiem/choruję na cukrzycę albo można sprawdzić dokumenty, ponieważ chorzy mogą mieć specjalne legitymacje poświadczające ich chorobę (przynajmniej  widziałam taką u osoby chorującej na cukrzycę typu I). Stan hipoglikemii (zbyt niski poziom cukru=glukozy we krwi) sprawia, że chory może zachowywać się w sposób nieracjonalny, może mieć zaburzoną mowę itp. co można pomylić ze stanem upojenia alkoholowego. Dlatego tak ważna jest interwencja osób będących w pobliżu. Wystarczy podać wtedy słodki napój, najlepiej sok owocowy słodzony cukrem, może być coca-cola, kostka cukru, cukierek, baton, cokolwiek słodkiego. Może się zdarzyć, że Pacjent ma przy sobie (w kieszeni, w torebce, w aktówce) tabletki z glukozą lub płynną glukozę, wtedy należy podać jeden z tych produktów.
Podaję stronę na, której znajdziecie kilka ciekawych informacji o hipoglikemii, warto przeczytać Klik



Można śmiało powiedzieć, że niektóre choroby pachną. Jeśli wpiszecie w wyszukiwarkę hasło zapach chorób czy choroby mają zapach znajdziecie jeszcze inne przykłady (ja póki co wspominam o tych, które czasem mogą zdyskwalifikować kogoś do udzielenia pierwszej pomocy).
Tutaj podaję link do strony na której fachowcy udzielają wskazówek co robić Klik

Trochę dobrej woli i odwagi a świat będzie odrobinę lepszy :)


Źródła:
http://www.dentopolis.org/pl/Zapach_Z_Ust
http://portal.abczdrowie.pl/cuchniecie-z-ust
http://zdrowie.flink.pl/zapach.php

środa, 4 września 2013

Detralex - czy można go zastąpić?

Jak bardzo zdziwiłam się kiedy odkryłam nowy preparat, dla mnie nowy, a podobny składem do Detralexu, któremu rejestracja w Polsce skończyła się w 2012 r i nie jest u nas od tamtej pory dostępny.
Mowa o preparacie Cyclo 4 Dios.

niedziela, 1 września 2013

Leki osłonowe - częste pomyłki Pacjentów

Zbliża się okres jesienny, więc mam zamiar dzisiaj rozwiać wątpliwości Pacjentów jakie leki nazywamy osłonowymi i w jakich przypadkach się je stosuje.
Hasłem leki osłonowe można objąć trzy grupy leków: IPP (inhibitory pompy protonowej), leki przeciwgrzybicze i probiotyki.