środa, 27 listopada 2013

Kiedy można odmówić wydania leku?

Od czasu do czasu mają miejsce sytuacje, które nie pozwalają farmaceucie zrealizować recepty.
Gdyby tak zapytać przypadkowego obywatela w jakim przypadku aptekarz nie wyda leku, z pewnością większość z nas powiedziałaby, że pewnie dlatego, że nie można rozczytać jakie leki zapisano na recepcie. W sytuacji gdy nie można skontaktować się z lekarzem celem ustalenia zapisu z recepty z pewnością zostaniecie Państwo odesłani do lekarza z powrotem.

Odmówić można również wtedy, kiedy zachodzi podejrzenie, że recepta jest sfałszowana. Takie sytuacje dotyczą najczęściej środków silnie działających, środków psychotropowych (np. Relanium, Oxazepam).
Czasem komunikat o realizacji sfałszowanych recept jest rozsyłany do aptek na danym terenie przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i apteka jest czujna (wie jakie nazwisko lekarza i jaki lek widnieją na recepcie).

Można odmówić wydania leku recepturowego jeśli od wykonania minęło 6 dni (kiedy przychodzicie Państwo do apteki z receptą na lek robiony, czyli taki który wykonuje się w aptece, apteka ma obowiązek wykonać lek w ciągu 48 h).

Zdarzyła mi się kilka lat temu sytuacja, że nie mogłam przyjąć do realizacji recepty, ponieważ została ona już zrealizowana w innej aptece i system komputerowy apteczny uniemożliwia ponowną realizację. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, kiedy recepty w bloczku mają dokładnie ten sam numer, co wynika z błędu w druku.

Wreszcie jak dla mnie najciekawszy przypadek, czyli zgodnie z par.5 pkt.4 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18.10.2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych osoba wydająca lek ma prawo odmówić wydania leku przepisanego na recepcie, gdy osoba, która przedstawiła receptę do realizacji nie ukończyła 13 r.ż. Dlaczego akurat 13 ktoś może zapytać?
Dlatego, że w wieku 13 lat uzyskujemy częściową zdolność do czynności prawnych.  Dodam, że pełną zdolność do czynności prawnych uzyskujemy po ukończeniu 18 r.ż., a dokładnie dzień po dniu 18 urodzin.
Piszę o tym, dlatego, że miałam sytuację, że dziecko przyszło odebrać leki dla mamy, a ja poprosiłam by przyszło razem z nią. Pani była zdziwiona. Możecie być pewni, ze narkotyków nikt nigdy nie wyda dziecku, podobnie z lekami silnie działającymi.


czwartek, 21 listopada 2013

Żegnajcie pasożyty

Zastanawialiście się kiedyś nad tym czy nosicie w sobie towarzystwo? Jedzenie niemytych warzyw i owoców, skażona woda (m.in. jeziora), bezpośredni kontakt z osobą zarażoną lub pośrednio poprzez kontakt z jej ubraniem, ręcznikiem czy nawet przez korzystanie z tej samej toalety stanowią drogę szerzenia się zarażenia pasożytami. Większość przypadków zarażenia ma charakter bezobjawowy, ewentualnie mogą wystąpić bóle brzucha, brak apetytu, spadek masy ciała, jedynie w przypadku owsicy występuje świąd w okolicy odbytu. Najczęściej zarażamy się owsikami, szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz glistą ludzką.

poniedziałek, 18 listopada 2013

Jak pomóc niemowlakom zwalczyć kolki

Kolka u dziecka to jeden z pierwszych problemów młodych rodziców. Problem pojawia się zazwyczaj między 4 a 6 tygodniem życia. Najczęstszą przyczyną jest nagromadzenie się gazów i rozciąganie delikatnych ścianek jelit (kolka to nic innego jak wzdęcia u dorosłych) albo nietolerancja cukru mlecznego - laktozy.  Jednak przyszłe mamy, zwłaszcza te które rodzą po raz pierwszy przychodzą do apteki jeszcze przed porodem i pytają o preparaty na tą właśnie dolegliwość.

środa, 13 listopada 2013

Herbatka dla dziadka, czyli sposób na trądzik

Dzisiaj kilka słów o mojej przypadłości, czyli trądziku androgenowym.
Wielu osobom wydaje się, że problem trądziku dotyczy okresu dojrzewania, czyli nastolatków (określa się go wtedy mianem trądziku młodzieńczego). Nic bardziej mylnego. Jeśli trądzik pojawia się u kobiet po 25 roku życia to zwykło nazywać się go trądzikiem hormonalnym lub androgenowym. Związany jest on z nadmiarem męskich hormonów (androgenów) w organizmie kobiety. Objawia się wykwitami w okolicy ust, brody, ale najczęściej na żuchwie.

sobota, 9 listopada 2013

Międzynarodowa i handlowa - czyli o nazwie leku

Dziś kilka słów o tym jak robić zakup leków dostępnych bez recepty z głową. Jako, że na rynku farmaceutycznym jest spora konkurencja, firmy prześcigają się we wprowadzaniu co rusz to „nowych” produktów. Nowych często w gamie produktów danej firmy, nie zawsze odkrywczych pod względem składu, czyli obecności substancji czynnej.

wtorek, 5 listopada 2013

Spirytus na stawy

Problem bólu stawów dotyka coraz to młodsze osoby. A więc problem ten nie jest zarezerwowany jakby mogło się wydawać dla osób 60+ czy 70+, ale dość często w aptece pojawiają się osoby już około 50-tki albo i młodsze. W związku z tym dzisiaj kilka słów o niezbyt popularnym, lecz skutecznym sposobie radzenia sobie z tym problemem.