sobota, 25 stycznia 2014

Chlorek wapnia i chlorek magnezu...


Niekoniecznie to co zaraz przeczytacie będzie ściśle tematem farmaceutycznym :) ale można doszukać się związku. Popularny preparat chlorku magnezu SLOW-MAG B6 znacie z aptek, natomiast chlorek wapnia w postaci roztworu do wstrzykiwań (Calcium chloratum 10%)  jest stosowany w lecznictwie zamkniętym (= w szpitalach). Zatem do czego nam się mogą przydać zimą CaCl2 i MgCl2?

Od kilku dni mamy prawdziwą zimę. Jak zawsze kiedy pojawiają się nawet lekkie przymrozki istnieje prawdopodobieństwo poślizgnięcia się. Aby tego uniknąć chodniki, ulice posypuje się solą, obejścia domów również. Jednak jak sami wiecie sól nie sprzyja ani naszym butom, ani karoserii aut, nie wspominając już o tym, że zapominamy często, iż nasze czworonogi też nie czują się komfortowo kiedy ich łapki stąpają po soli, roślinom też nie jest wesoło. Stosuje się również piasek, jednak nie jest on tak skuteczny.

Alternatywę stanowią chlorek magnezu i chlorek wapnia, które są nowoczesnymi środkami odladzającymi, zdecydowanie bardziej bezpiecznymi dla środowiska i niezwykle efektywnymi. Popularnie określane są one mianem Lodołamaczy.

Nie chcę powielać informacji, których autorką nie jestem, więc odsyłam po szczegóły na poniższe strony:

http://e-hortico.pl/pl/p/Chlorek-magnezu-25kg-LODOLAMACZ/1454
http://lodolamacz.eu/?do=produkt

Pozdrawiam i życzę ostrożności na oblodzonych podłożach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz