piątek, 21 lutego 2014

Jak długo ważna jest recepta?

Kiedy Pacjent wychodzi z gabinetu lekarskiego z receptą powinien być świadom jaki ma czas na jej realizację. Jak się okazuje nawet pracownicy służby zdrowia, nie mówię o lekarzach czy farmaceutach, nie zawsze wiedzą jak długo ważna jest recepta. Dlatego dzisiaj kilka podstawowych informacji na ten temat.


Recepta wystawiona na antybiotyk jest ważna 7 dni! (w tym recepta na lek robiony zawierający w składzie antybiotyk).
Proszę o tym pamiętać. Bardzo często Pacjenci ze zdziwieniem słuchają informacji z ust Farmaceuty, że recepta jest już nieważna. Recepty na antybiotyki najczęściej trafiają do aptek z Pomocy doraźnej, Ambulatorium czy Pogotowia ratunkowego lub od lekarzy stomatologów. Jeśli skarżycie się na typowe dolegliwości przeziębieniowe u lekarza rodzinnego ważne jest, aby zapytać o to co przepisał lekarz na recepcie albo zajść do apteki i zapytać co lekarz zapisał. Bowiem może okazać się po kilku dniach, że był na niej antybiotyk, a Państwo nie macie już prawa do zniżki. Jeśli Pacjent jest faktycznie chory, bardzo źle się czuje to zazwyczaj prosto po wizycie udaje się do apteki. Jeśli przychodzi po kilku dniach to oznacza, że antybiotyk nie był/nie jest mu już potrzebny.

Recepty, na których przepisano preparaty zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe z odpowiedniej grupy, czyli potocznie określane "środki narkotyczne" np. zalecane w ADHD - metylfenidat czy stosowane w leczeniu silnego bólu (m.in.nowotworowego) np. morfina, fentanyl, muszą zostać zrealizowane nie później niż w ciągu 14 dni od daty ich wystawienia. W skrócie recepta narkotyczna ważna jest 14 dni. Jeszcze do niedawna miała ona kolor różowy, ale żeby nie stygmatyzować Pacjentów, zgodnie z najświeższym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich, przyjęła ona kolor biały i oznaczenie Rpw (co oznacza receptę z wtórnikiem).

Pozostałe, czyli standardowo wystawiane recepty ważne są 30 dni. Najczęściej mówi się 1 miesiąc, ale pamietajcie część miesięcy liczy sobie 30 a część 31 dni. Dlatego niekiedy 1 dzień robi istotną różnicę i proszę nie mieć pretenensji, że Farmaceuta odmawia realizacji recepty ze zniżką.
UWAGA! Radzę nigdy nie czekać do ostatniego dnia np. recepta wystawiona 28.12, a idziemy ją realizować 28.01, to będzie już przeterminowana o jeden dzień, bo grudzień ma 31 dni.
Zawsze uczulam Pacjentów, aby przyjść co najmniej jeden dzień wcześniej przed końcem terminu ważności recepty.
UWAGA! Jeśli na recepcie zapisany jest antybiotyk i inne leki (np. na cukrzycę, na nadciśnienie) taka recepta też będzie miała ważność 7 dni jeśli Pacjent chciałby wykupić antybiotyk + pozostałe leki. Jeśli natomiast Pacjent stwierdza, że antybiotyku nie kupi, pozostałe leki może wykupić w ciągu 30 dni.

Recepty na leki bez zniżek, czyli leki pełnopłatne oraz odpisy recept są w świetle prawa ważne 30 dni. Prawda jest taka, że większość aptek nie robi kłopotu jeśli Pacjent przyjdzie po terminie (chyba,że upłynęło kilka miesięcy lub lek zapisany jest silnie działający, co może budzić pewne podejrzenia), bo nie ma w tym przypadku kłopotów ze zwrotem refundacji, czyli pieniędzmi, które oddaje NFZ.

Na pewno zastanawiają Was i inne kwestie dotyczące recept, postaram się niebawem kontynuować temat.


P.S. W Rozp.MZ. z 23.12.2011r. jest mowa: "Termin realizacji recepty na antybiotyki oraz recepty wystawione w ramach pomocy doraźnej nie może przekroczyć 7 dni od daty jej wystawienia". Natomiast w Rozp.MZ. z 8.03.2012 r. jest mowa: "Termin realizacji recepty na antybiotyki w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i parenteralnego nie może przekroczyć 7 dni od daty jej wystawienia". Nie ma tutaj mowy o terminie realizacji recept z pomocy doraźnej, jest za to informacja, że wraz z dniem wejścia w życie tego rozporządzenia, czyli 10.03.2012, rozporządzenie z 23.12.2011 traci swoją moc. Dlatego recepty wystawiane w ramach pomocy doraźnej można realizować w terminie 30 dni od daty wystawienia (wyłączając antybiotyki rzecz jasna).
Mimo to wielu Farmaceutów w sposób zachowawczy interpretuje przepisy i w tym przypadku uznaje zasadę 7 dni.


Źródło:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 w sprawie recept lekarskich.

http://isap.sejm.gov.pl/SearchServlet

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2006 w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.


Najnowsze informacje Klik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz