piątek, 28 marca 2014

Ceny leków - ze zniżką czy bez?

Od czasu do czasu pytacie Państwo farmaceutę, dlaczego lek nie ma zniżki, przecież jesteście ubezpieczeni albo dlaczego lekarz nie przepisał leku ze zniżką?

Lekarz może się pomylić i źle wpisać rodzaj odpłatności, co można skorygować:
1 kiedy lekarz wpisze 30% lub 50%, a nie Ryczałt lub odwrotnie, to farmaceuta bez problemu może wydać lek bez względu na to jaka jest odpłatność, ponieważ lekarz miał na myśli  przepisanie leku ze zniżką;
2 kiedy lekarz wpisze wartość 100% lub X to oznacza,że zniżka nie przysługuje i farmaceuta w żadnym wypadku nie może Pacjentowi wydać leku ze zniżką. Jeśli zaszła pomyłka ze strony lekarza to na recepcie lekarz musi dokonać poprawy, którą poświadcza pieczęcią i podpisem.

Każdy lek posiada wskazania do stosowania, czyli w jakich sytuacjach (choroba, stan po zabiegu operacyjnym) jest on zalecany. Lek może być stosowany np. w nadciśnieniu tętniczym, w niewydolności serca, po zawale, ale Ministerstwo Zdrowia przyznało refundację tylko w przypadku niewydolności serca.
To jest mój wymyślony przykład, żeby w prosty sposób zobrazować o czym piszę.
Dlatego mimo,że lek widnieje na liście leków refundowanych, Pacjent może otrzymać receptę z lekiem na 100%. Wówczas pytanie "dlaczego bez zniżki?" należy kierować do lekarza, a nie farmaceuty.
Lekarz stawia diagnozę i zależnie od tego jaka to jednostka chorobowa zapisuje lek za odpowiednią opłatą.

Dzięki wspaniałemu narzędziu jakim jest internet Pacjenci mogą sprawdzić kiedy lek jest refundowany, kiedy nie, a co za tym idzie ile wynosi opłata za lek?
Póki co Ja znam dwa źródła, więc się nimi z Państwem dzielę:

bartoszmowi.pl

Informator o Lekach


Mam nadzieję,że przynajmniej częściowo rozwieją się Wasze wątpliwości.

P.S. Leki, które są lekami zarejestrowanymi pełnopłatnie (czyli na 100%) mogą różnić się cenami pomiędzy aptekami. Jeśli lek jest refundowany, ale Wam przepisano ze 100% odpłatnością, cena będzie jednakowa w każdej aptece.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz