wtorek, 22 kwietnia 2014

Maści recepturowe od ręki

Lata świetności leki recepturowe, czyli wykonywane w aptece na podstawie recepty lekarskiej, mają już za sobą. Jednak chociażby w przypadku dzieci, szczególnie tych małych lekarze dermatolodzy dość często na problem odparzeń, stanów zapalnych, podrażnień ordynują maści na bazie euceryny lub euceryny +  inne podłoża (typ emulsji w/o czyli o takiej kremowej konsystencji) z dodatkiem kwasu bornego, witamin A i E czy hydrokortyzonu.


Często zapis na recepcie obejmuje:
Rp.         Vit. A 50.000 j.m.
               Vit. E 0,3
               2 % Sol. Acidi borici
               Eucerini  aa ad 100,0
gdzie z reguły zmienia się ilość witaminy A i stężenie kwasu bornego (1%, 2% lub 3 %).

Firma Ziołolek z Poznania posiada w swojej ofercie kremy, które składem przypominają podstawowe kremy receptury aptecznej.

Linoborici A+E krem borny - jak nazwa wskazuje w składzie znajdziemy:
witamina A 80 000 j.m.
witamina E 0,8 g
3% roztwór kwasu bornego 48,6 g
euceryna bezwodna S 50,0 g
Produkt przeznaczony jest do stosowania przy stanach zapalnych skóry, wszelkich podrażnieniach, działa regenerująco i natłuszczająco na skórę. Można stosować zatem na te same problemy skórne na jakie lekarz uprzednio zalecił maść robioną o podobnym składzie. Ze względu na obecność kwasu bornego producent umieścił informację, że krem nie może być stosowany u dzieci < 3 r.ż. Podobna informacja widnieje na Linomagu w kremie. 
Linovit A+E krem ochronny z witaminami A+E ma skład analogiczny do powyższego kremu, tylko roztwór kwasu bornego został zastąpiony wodą. Więcej informacji uzyskacie na stronie Ziołoleku

W aptece można zakupić też bez recepty Maść borną firmy Avena. 100 g maści zawiera 10 g kwasu bornego oraz 90 g wazeliny białej, czyli tyle ile znajdziemy w maści bornej wykonanej zgodnie z zapisem w Farmakopei IV (czyli skład zgodny z pierwowzorem). Maść działa odkażająco i przeciwzapalnie na skórę.
Maść tą zaleca się stosować > 11 r.ż.

Maść borna kosztuje ok 2-3 zł za 20,0 g, natomiast Linovit/Lnoboricici kosztują ok 6-8 zł za 50,0 g.
Za 100,0 g maści na podstawie recepty zapłacicie obecnie 1 ryczałt = 8,4 zł. Tak czy siak posiadanie recepty się opłaca. Z drugiej jednak strony jest grupa osób, które wolą dopłacić niż czekać w kolejce do lekarza.

Chciałam żebyście wiedzieli, że te proste leki uda się kupić od ręki. Jednak jest gro leków recepturowych, których gotowych odpowiedników daleko szukać ze względu na dobór składników.

Zdarzyła mi się sytuacja, że jakaś Pani przyszła i chciała kupić lek o  jednym z powyższych składów, mimo że nie posiadała recepty. Twierdziła, że są apteki, które wykonują leki recepturowe na tzw. zapas.
Raczej nic mnie w dzisiejszych czasach nie zdziwi, jednak nawet jeśli apteka wykonuje i sprzedaje sporo tego typu leków, to Wy nigdy nie macie pewności ile dni taki krem stoi w aptece, na ile jest "świeży". A po drugie zakup bez recepty jest droższy.

Pozdrawiam, Ania

3 komentarze:

 1. mi się ta maść Avena nie podoba bo wygląda na to że kwas borny jest tylko roztarty bez rozpuszczenia w wodzie czyli może powodować mikro podrażnienia miejscowo.
  Generalnie stosowanie kwasu bornego u dzieci jest kontrowersyjne i wydaje się że zwolennikami są zwykle starsi lekarze. Ja na małej nie eksperymentowałam i najlepsze okazały się probiotyki i mąka ziemniaczana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem lekarzem. Chciałabym spytać czy wypisując pacjentom ww leki recepturowe na receptę i chcąc by pacjent miał je tańsze mam wpisać R? Czy każdemu pacjentowi należy się zniżka czy tylko w wybranych wskazaniach? Będę wdzięczna a odp, tego nie ma w empendium czy w pharmindeksie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, leki recepturowe zawierające surowce poniżej wymienione
   http://www.woia.pl/dokumenty/rozp.%20MZ%20ws.%20lekow-surowcow%20farm.%206.11.2012.pdf

   mogą wypisywać lekarze POZ ze zniżką, umieszczając R na recepcie. Natomiast leki recepturowe zawierające składniki gotowych leków, np. tabletki, w składzie lub inne surowce farmaceutyczne niż ww., są przepisywane przez specjalistów i wtedy lekarz POZ może wypisać na podstawie historii choroby i wzorcowej recepty od specjalisty. Tak to wygląda z punktu widzenia farmaceuty. Pozdrawiam, Ania

   Usuń