wtorek, 29 kwietnia 2014

Problemy z trawieniem laktozy


Wiele osób przychodzi do apteki i zgłasza problemy z trawieniem. Jest to ogóle stwierdzenie. Dlatego dość istotne jest, aby Pacjent obserwował po jakim typie posiłków/pokarmów dolegliwości się pojawiają.
Od ok 2 tyg słyszę w radiu często reklamę nowego produktu Lactocontrol. Nowy to on jest w gamie produktów firmy Zdrovit, natomiast nie stanowi żadnego odkrycia. Od długiego czasu na rynku funkcjonuje preparat: Enzym laktaza firmy Puritan's Pride. Oba zalecane są w przypadku nietolerancji laktozy, w związku z czym dzisiaj kilka słów na ten temat.
Najistotniejsze informacje na temat nietolerancji laktozy:
Czym jest laktaza?
Laktaza jest enzymem, który odpowiada za trawienie laktozy (tzw. cukru mlecznego) do galaktozy i glukozy w postaci których jest wchłaniana. Laktoza powinna zostać strawiona w jelicie cienkim, jeśli do tego nie dojdzie, wówczas przechodzi do jelita grubego, gdzie bakterie jelitowe rozkładają ją z powstaniem gazów (wodór, metan, dwutlenek węgla) i kwasów (kwas mlekowy, octowy, masłowy), które odpowiadają za objawy chorobowe.

Objawy nietolerancji laktozy?
wzdęcia, uczucie pełności, "przelewanie w jelitach", ból brzucha, skurcz, biegunka

Zespoły kliniczne/przyczyny:
W gastroenterologii wyróżnia się 3 podstawowe postacie:
*wrodzony niedobór laktazy (wrodzona nietolerancja laktozy) - bardzo rzadki 
*pierwotny niedobór laktazy - prawdopodobnie uwarunkowany genetycznie, zwykle u starszej młodzieży i dorosłych; określany też mianem hipolaktazja typu dorosłych czy dziedziczny niedobór laktazy
*wtórny niedobór laktazy związany z uszkodzeniem błony śluzowej jelita (np. infekcja bateryjna, celiakia, choroba Leśniewskiego-Crohna, chemioterapia, alkohol, leki).

Wraz z wiekiem zmniejsza się aktywność tego enzymu, stąd spora grupa starszych osób ma tego typu problemy.

Jak sprawdzić czy to kłopot z laktazą?
Najlepiej udać się do lekarza specjalisty, czyli gastroenterologa. Diagnostyka jest stosunkowo prosta i tania. Lekarz na ogół w pierwszej kolejności zaleca eliminację produktów zawierających laktozę na okres ok 2 tyg. i ponowne ich włączenie do diety. Jeśli wynik budzi wątpliwości zlecony zostaje wodorowy test oddechowy, który jest bardzo pomocnym nieinwazyjnym testem. Szczegółowe informacje o diagnostyce znajdziecie tutaj Nietolerancja laktozy

Jakie produkty jeść, a jakich unikać?
Najwięcej laktozy znajduje się oczywiście w mleku klasycznym "płynnym", mleku w proszku, mleku zagęszczonym, w śmietanie, mniej w białych serach, a najmniej w żółtych serach. Szczegółowe informacje, zebrane w formie tabel znajdziecie tutaj Dieta
Trzeba pamiętać, że laktoza znajduje się również w innych produktach m.in. w pieczywie, ciastach, zupach w proszku, lekach. W obu linkach znajdziecie wyczerpujące informacje.

Preparaty z apteki

W aptece dysponujemy dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego pod nazwą Enzym laktaza 60 kaps. Zawartość enzymu w preparacie to 125 mg (1750 jednostek FCC). Zaleca się dzieciom > 5r.ż. i dorosłym przyjmowanie 1-2 kapsułek za każdym razem przed spożyciem mleka lub produktów mlecznych. Preparat znam od lat. Miałam kilku Pacjentów, byli to m.in. nastolatek i starsza Pani, którzy byli szczęśliwi, że jest taki produkt w aptece, bo nie wyobrażają sobie normalnego życia bez niego.
Od niedawna przy pomocy reklamy szturmem próbuje wejść na rynek suplement diety Lactocontrol 30 kaps. o zawartości 4500 jednostek FCC laktazy. Producent zaleca stosować z każdym posiłkiem zawierającym laktozę.
Dla najmłodszych znajdą się krople Delicol, o których pisaliśmy tutaj Kolki




Dawkowanie kropli:
Wiek dziecka Ilość pokarmu Ilość kropli na posiłek
od 0 do 2tyg. od 60 do 90ml 5 kropli
od 3 do 4tyg 120ml 6 kropli
od 1 do 2 miesięcy 150ml 8 kropli
od 3 do 4 miesięcy 180ml 9 kropli
powyżej 4 miesiąca życia 210ml 12 kropli


Warto udać się do lekarza, bo w zależności od typu niedoboru laktazy, lekarz oceni na ile trzeba wyeliminować produkty mleczne z diety, a tym samym jak wówczas dbać o dostarczenie odpowiednich ilości wapnia z innych źródeł.

Oby życie stało się smaczniejsze dla osób z nietolerancją laktozy :)

*FCC - co to za jednostka przeczytacie tutaj Klik

Źródło:
http://www.mp.pl/artykuly/31092
http://www.puritan.pl/produkt-puritan/trawienie,119/enzym-laktaza,24,186,preparat

21 komentarzy:

  1. Źle toleruję Lacto control. Enzym Laktaza był rewelacyjny. Niestety po pojawieniu się polskiego produktu produkt ten zniknął z aptek. Nie idzie już go nigdzie kupić. Wszedzie produkt niedostępny. Lacto control źle toleruję. Nie wiem co robić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jedynym wyjściem może okazać się stosowanie laktazy w postaci kropli dla dzieci - Delicol.
      Niestety nic więcej nie możemy podpowiedzieć póki co.

      Usuń
    2. ILE KROPLI dELICOL TRZEBA ZAZYC PRZED POSILKIEM? CZY 12 NIE BEDZIE ZA MALO?

      Usuń
    3. Producent zaleca niemowlakom > 4 mca - 12 kropli na 210 ml. Jeśli porcja jest większa, można zwiększyć ilość kropli.

      Usuń
  2. Nie rozumiem tej masowej akcji kupowania i lykania suplementow na potęgę. Niszczymy swoje zdrowie i nabijamy kasę koncernom farmaceutycznym. Można żyć bez laktozy. Nie mówię idę razu żeby przechodzić na veganizm - ale veganie dają radę. Próbowałam dziś nawet vege paczka- rewelacyjne, lepsze niż klasyczne które były twarde i gumiaste. Niby z dobrej cukierni... Cóż, poszli mentalnośćna ilość mentalność:-(
    Wracając do tematu- nie zdrowiej po prostu nie jeść laktozy? (osobiście jestem vege już kilka lat)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie gadaj bzdur. Laktaza to zwykły enzym, który organizmowi nie szkodzi, służy do trawienia cukru mlecznego i tyle. Dlaczego niby mam sobie mleka odmawiać? o_O bez jaj. Człowiek urodził się wszystkożerny i taki pozostanie, bez względu na to ile będziecie piać o tym swoim weganizmie.

      Usuń
    2. Przyzwyczajenia przyzwyczajeniami, ale mleko ssaków jest idealne dla dzieci tego samego gatunku.

      Usuń
  3. Artykuł jest trochę nieścisły. "pierwotny niedobór laktazy" jest normalnym stanem i występuje u ok 80% ludzi i u wszystkich pozostałych ssaków. W naturalnym środowisku dorosłe osobniki nie mają dostępu do mleka, stąd produkcja laktazy jest zaprojektowana na wyłączenie po okresie niemowlęctwa. Produkowanie laktazy w wieku dorosłym jest mutacją, powszechną tylko w Europie i częsci Afryki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 80% powiadasz, to znaczy, że większość ludzi, których znam musiałaby nie tolerować laktozy, a tu psikus, jestem jedyna, jedyna w całej mojej rodzinie i wśród wszystkich moich znajomych. Gdzież te 80% się podziało?

      Usuń
    2. Malwina. W Polsce hipolaktazja czyli niedobór laktazy w jepitach występuje u około 37 % ludzi. Stopień nasilenia jest różny. Niestety poniewaz objawy nietolerancji laktozy sa nieswoiste dlatego ignoruje sie ten problem a może byc powodem wielu chorób, szczególnie stanów zapalnych stawów a nawet depresji. Pozdrawiam Janusz Proxidia.

      Usuń
  4. wynalazłam ostatnio nowy preparat LACTAZA PREBI - uwaga! 4500 FCC z prebiotykiem. Świetnie działa, mega skuteczny

    OdpowiedzUsuń
  5. Mój synek ma problem z nietolerancją laktozy i podaję mu kolaktaze- kropelki z laktazą. Są całkowicie bezpieczne dla maluchów.

    OdpowiedzUsuń
  6. Mi się wydaje, że teraz też jest większa świadomość, jak ja byłam mała to podobno strasznie się darłam, miałam wieczne problemy z brzuszkiem a moja matka niemalze wyrywala sobie wlosy z glowy bo nic nie pomagalo, do tego jeszcze babcie i ciotki dobre rady ja obsiadly i wmawialy rozne glupoty. A teraz gdy moja corka caly tydzien mniej wiecej o tych samych porach strasznie plakala, prezyla sie, do tego jeszcze potem doszly dziwne biegunki to odrazu wiedzialam, ze to kolka, ale zadne znane mi sposoby nie pomagaly, takze kolejny krok to pediatra i co? Nietolerancja laktozy, nam kazano podawac corce kolaktaze, to tez kropelki zawierajace enzym laktaza, po dwoch dniach zapomnielismy co to kolki, ale musielismy pamietac o kropelkach do kazdej porcji mleka, dla porownania moja mama ze mna darciuchem meczyla sie prawie 7 miesiecy az mi przeszlo...

    OdpowiedzUsuń
  7. Moja córka ma 18 lat i z wiecznym bólem brzucha walczymy od urodzenia, kiedyś był enzym laktaza i tak jak pisała Anonimowy była super obecnie są tylko produkty dla niemowląt kropelki delico dla dorosłego opakowanie na raz. Może ktoś zna coś lepszego bo koszty tych kropli masakra

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, córka nie może połykać tabletek?

      Usuń
    2. Jest produkt w saszetkach Witamilki Laktaza. Wypada lepiej cenowo.

      Usuń
  8. skąd wiadomo jaka ilość laktazy jest potrzebna do strawienia konkretnej ilości laktozy? Czy to kwestia indywidualna czy są ogólne wytyczne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, nie spotkałam się z żadnym źródłem naukowym, które wprost podawałoby taką informację.

      Usuń
  9. moje starsze dziecko łyka Lactaza Prebi (4500 FCC) a młodszemu dosypuje proszek do mleka. Wychodzi dużo taniej niż krople i działa rewelacyjnie

    OdpowiedzUsuń
  10. LACTAZA PREBI!!! polecam! kupuje on-line ok. 10 zł za 36 tab. Najlepsza cena i działa. Jestem szczęśliwa, że moje bule brzucha się skończyły.

    OdpowiedzUsuń
  11. LACTAZA PREBI!!! polecam! kupuje on-line ok. 10 zł za 36 tab. Najlepsza cena i działa. Jestem szczęśliwa, że moje bule brzucha się skończyły.

    OdpowiedzUsuń