poniedziałek, 12 maja 2014

Acetylocysteina - tylko środek wykrztuśny?

Acetylocysteinę na pewno każdy kojarzy - może prawie każdy. Jednak nie wszystkie zastosowania tego leku są tak samo popularne. Niektórym może wydać się to dziwne, ale mi sprawia ogromną przyjemność odkrywanie nowych zastosowań, wskazań substancji leczniczych. O jednym z takich odkryć piszę poniżej.
Głównie w okresie jesienno-zimowym wzrasta jej popularność. Jest lekiem wykazującym działanie mukolityczne, co oznacza, że upłynnia śluz = zmniejsza lepkość śluzu. Acetylocysteina jest polecana jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i wspomagający jej odkrztuszanie. Innymi słowy jest to środek stosowany przy mokrym, uporczywym kaszlu (i przy zajętych zatokach również).

Bardzo popularne są preparaty ACC Mini tab. musujące, ACC 200 mg (ACC Max) tab.musujące/tab. do połykania, ACC Optima (wcześniej ACC 600 mg), Fluimucil 600 mg tab.musujące, Fluimucil Muko/Muko Junior granulat do sporządzania roztworu.
UWAGA! pamiętajcie acetylocysteinę przyjmować należy najpóźniej do ok 4 h przed snem (lekarze często dzieciom zalecają najpóźniej do 16:00 lub 17:00), aby odkrztusić zalegającą wydzielinę i móc spokojnie zasnąć. W przeciwnym razie położycie się spać, a tu złapie was atak kaszlu.
UWAGA! jeśli macie zalecony antybiotyk razem z acetylocysteiną, należy zachować 2 godziny odstępu pomiędzy lekami (nie dotyczy to wszystkich grup antybiotyków, ale tak będzie łatwiej Wam zapamiętać)

Lek przyjmuje się po posiłku. Osobom starszym nie poleca się stosować dawki 600 mg, ponieważ mięśnie międzyżebrowe są słabe i podanie takiej dawki może być bardzo męczące dla Pacjenta. Mimo to dość często zdarza się, że osoby > 70 r.ż. mają zaleconą taką dawkę.
Ważne jest, aby pić sporo wody podczas kuracji tym lekiem, dla dobrego efektu terapeutycznego.

Inne zastosowanie?
Acetylocysteina jest stosowana w podaniu dożylnym jako odtrutka przy zatruciu paracetamolem. Farmaceuci o tym wiedzą, Pacjenci raczej nie.

To wszystko?
Jakieś trzy lata temu Pacjent zadał mi pytanie, dlaczego lekarz przed badaniem - tomografia komputerowa - kazał mu przyjąć ACC. Szczerze mówiąc nie wiedziałam co odpowiedzieć. Poszperałam i oto czego się wtedy dowiedziałam. Acetylocysteina zapobiega zaostrzeniu niewydolności nerek u osób poddawanych badaniu radiologicznemu z użyciem niejonowego środka cieniującego (przypuszcza się, że środki te przyczyniają się do powstania wolnych rodników tlenowych, a lek działa przeciwutleniająco).
ACC podaje się w dawce 600 mg wieczorem przed badaniem i 600 mg rano w dniu badania.

 Sporo leków ma swoje tajemnice, mam nadzieję sukcesywnie Wam je przybliżać :)

Źródła:
 http://www.doz.pl/apteka/p67661-ACysteina_C_tabletki_do_ssania_30_szt
 http://www.stermed.com.pl/diagnostyka-medyczna/przygotowanie-do-badania/tomografia-komputerowa.html

7 komentarzy:

 1. Czy ACC można stosować jeśli jest się uczulonym na salicylany?

  OdpowiedzUsuń
 2. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149763415001190 kolejne ciekawe zastosowania tej substancji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lepiej kupić jakiś środek z acetylocysteiną - ale bez dodatków smakowych, zapachowych, wypełniaczy, które znajdują się w lekach zaproponowanych w artykule, a które często szkodzą. W sklepach zielarskich zwykle jest coś do wyboru ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. A CZY PRZY ZATRUCIU PARACETAMOLEM MOZNA STOSOWAĆ TYLKO DOŻYLNIE CZY W POSTACI TABLETKI MUSUJĄCEJ TEŻ? JEŚLI TAK TO ILE PRZYJĄĆ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Leczenie odbywa się w szpitalu, najczęściej dożylnie. Doustnie przyjmuje się 150 mg/kg masy ciała, szczegół tutaj

   http://nagle.mp.pl/oit/wpraktyce/64865,zatrucie-paracetamolem

   Usuń
  2. DZIĘKUJĘ :)

   Usuń