niedziela, 10 sierpnia 2014

Lek oczny na skórę?

Niedawno odkryłam nowe informacje na temat kropli ocznych i postanowiłam się nimi z Wami podzielić.

Brymonidyna to lek,który należy do grupy sympatykomimetyków. Jest ona selektywnym agonistą alfa-2-adrenoreceptora. Działając miejscowo obniża ciśnienie śródgałkowe poprzez zmniejszenie wytwarzania cieczy wodnistej i poprawę jej odpływu drogą naczyniówkowo-twardówkową.
Lek podawany jest po 1 kropli do oka w odstępie około 12 godzin. Najczęściej po podaniu do oka występujące działania niepożądane to: ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia smaku, podrażnienie oka (pieczenie,swędzenie), zaburzone widzenie, alergiczne zapalenie powiek i spojówek, światłowstręt, suchość oka, suchość w jamie ustnej, zmęczenie.
Jak dotąd lek ten stosowany był w okulistyce. Najpopularniejsze krople stosowane w jaskrze to Alphagan, Luxfen czy Brimoteva.

Na początku tego roku opublikowano informacje na temat zastosowania tej substancji leczniczej w dermatologii. Brymonidyna podana na skórę obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza zaczerwienienie/rumień. Pierwszym i jedynym żelem do stosowania na skórę jest Mirvaso firmy Galderma.
Wskazaniem do leczenia jest rumień skóry twarzy w trądziku  różowatym u osób dorosłych.
Najczęstszym skutkiem ubocznym przy stosowaniu na skórę są uderzenia krwi do głowy, zaczerwienienie skóry, świąd,a także pieczenie.
Lek podaje się 1 raz na dobę, w 5 dawkach podzielonych wielkości ziarna grochu. Nie stosuje się u pacjentów < 18 roku życia.

Dodatkowe informacje tutaj klik

Natknęłam się na Mirvaso zupełnie przypadkiem, przeglądając ofertę handlową jednej z hurtowni. Sądzę,że nie ma jeszcze szerszych informacji na jego temat w prasie fachowej.

Pozdrawiam!

Źródła:
http://www.urpl.gov.pl/system/drugs/adm/charakterystyka/2014-07-04_smpc_alphagan_2014_04p_%28clean%29.pdf
http://www.edermatologia.pl/Brymonidyna-zatwierdzona-przed-Komisje-Europejska-w-leczeniu-tradziku-rozowatego-,12044.html
http://www.ema.europa.eu/docs/pl_PL/document_library/EPAR_-_Summary_for_the_public/human/002642/WC500163123.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz