niedziela, 24 sierpnia 2014

Nowości ze świata roślin - Czystek

Czystek (Cistus Incanus, Rock Rose) to dość młoda roślina w świecie zielarsko-farmaceutycznym.
Ja dowiedziałam się o niej za sprawą Mamy Tomka,która podarowała nam opakowanie tego ziółka i jak się okazuje w sklepach zielarskich można kupić już sporą różnorodność produktów: od czystego ziela, przez herbaty z czystego Czystka lub herbaty z dodatkami. Silne działanie wykazywać ma olejek, jednak jeszcze nie spotkałam się z ta postacią w ofercie zielarni.

W internecie można znaleźć już sporo informacji na jego temat, jednak są to na ogół ogólniki i brak wiarygodnych źródeł owych informacji. Czystek to bogactwo polifenoli,dzięki którym zainteresowano się nim. Roślina wykazuje większy potencjał antyoksydacyjny, czyli zwalcza wolne rodniki, niż zielona herbata czy czerwone wino. Szczegóły tutaj Klik
W telegraficznym skrócie przedstawię dlaczego ta roślina jest tak wyjątkowa:
- wzmacnia odporność,
- działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo,
- działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie,
- działa korzystnie na układ krążenia,
- skuteczny w leczeniu trudno gojących się ran,
- jest pomocny w chorobach nowotworowych.

Wydaje się,że to nic takiego,sporo roślin wykazuje takie działanie na organizm ludzki. Jednak co najważniejsze i wyjątkowe w Czystku to korzystne działanie w leczeniu boreliozy.


Przedstawiłam szczątkowe informacje,ponieważ nie lubię przepisywać słów nie mojego autorstwa. Polecam zajrzeć w podane przeze mnie poniżej źródła. Jednym z pierwszych,który opublikował informacje o Czystku był Instytut Friedricha Loefflera fli

Można więc pokusić się o popijanie herbatki z Czystka zamiennie z zieloną herbatą na przykład :)
Na zdrowie!

Pozdrawiam,
Ania

P.S. Nie wspomniałam,że zioło jak i wszelkie herbaty z Czystkiem można nabyć w sklepie zielarskim. Szczerze wątpię,żeby farmaceuci w aptekach słyszeli o nim póki co.


Źródła:
http://www.vip-medic.pl/czystek-herbata-p-27.html
http://www.farmacjaija.pl/zdrowie/niepozorny-czystek.html
http://nomak.sell-it.pl/bazarek/PDF/czystek.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz