wtorek, 23 września 2014

Odpłatność za paski diagnostyczne w cukrzycy

Witajcie,

Dzisiaj kilka słów na temat odpłatności za paski diagnostyczne. Bardzo często w aptece ma miejsce sytuacja kiedy Pacjent jest niezadowolony,że lekarz wpisał odpłatność 30%, a nie ryczałt przy paskach na recepcie. Argument Pacjentów zawsze jest ten sam - "przecież choruję przewlekle".
Cóż, zawsze trzeba przyjąć pewne ustalone, powtarzalne kryteria.

Osoby z dysfunkcją trzustki, która nie wydziela insuliny na skutek zniszczenia przez przeciwciała komórek beta wysp Langerhansa w trzustce (czyli chorzy z cukrzycą typu I) muszą od maleńkości przyjmować insulinę. Przyszli na świat z tym defektem, czyli niezależnie od nich choroba towarzyszy im od narodzin aż do śmierci. Cukrzyca typu I zazwyczaj diagnozowana jest < 30 r.ż, a szczyty zachorowalności przypadają na okres 10-12 r.ż. i 16-19 r.ż.
Drugi typ cukrzycy diagnozuje się zazwyczaj u osób po 30-tce. Związany jest z opornością na insulinę ze współistnieniem niedoboru insuliny. Przeczuwam,że to co zaraz napiszę może spotkać się z negatywną oceną, lecz trzeba zdać sobie sprawę,że na cukrzycę typu II pracujemy my sami przez cale swoje życie, najczęściej przez niewłaściwą dietę i brak aktywności ruchowej. Sprawia to, że tkanki stają się niewrażliwe na insulinę co prowadzi do podwyższonego stężenia glukozy we krwi, czyli hiperglikemii, a także do zaburzeń w przemianie węglowodanów, lipidów oraz białek. Często dotyczy osób po 40, 50, a nawet dopiero po 60-tym roku życia. Wiadomo, że w starszym wieku doskwiera wiele dolegliwości i problemów, wydatki na leki są niemałe i w ogóle sytuacja materialna nie jest za wesoła, ale niestety te przyczyny nie mogą stanowić kryteriów do określania odpłatności za lek/wyrób medyczny. Zatem osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą typu I zawsze będą płaciły mniej za paski diagnostyczne. Osoby chorujące na cukrzycę typu II, nawet jeśli leczą się 5,10 czy nawet 20 lat (czyli faktycznie przewlekle) zawsze zapłacą więcej.


 Odpłatność najniższa,czyli RYCZAŁT należy się w następujących przypadkach:
"cukrzyca typu 1, pozostałe typy cukrzycy wymagające co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę oraz terapia cukrzycy za pomocą pompy insulinowej". Osobom przyjmującym insulinę rzadziej niż 3 razy na dobę oraz osobom które leczą się tylko przy pomocy doustnych leków przeciwcukrzycowych przysługuje odpłatność 30%. Na pocieszenie należy dodać,że cena ze zniżką 30% (ok.12-14zł) jest i tak względnie niska w porównaniu z pełną odpłatnością (ok. 40zł).


Pozdrawiamy...

P.S. Mimo iście jesiennej pogody życzymy przyjemnego popołudnia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz