poniedziałek, 6 października 2014

Nietypowo o Bromergonie

Dobry wieczór,

Dzisiaj dzielę się z Wami niejako moim odkryciem. Sporo ciekawych informacji farmaceuta moze uzyskać od Pacjentów, które potem na przykład Ja weryfikuję przy okazji wizyty u lekarza (jeśli nie ma innej możliwości).


Pacjenci mają szeroko rozbudowaną wyobraźnię. Wiele można wybaczyć, chociażby notoryczne przekręcanie nazw, czasami tak wybitnie zmienionych, że można pogratulować fantazji :) co jest najczęściej bardzo sympatyczne. Jednak zdarza się, że Pacjent czy Pacjentka w niewłaściwy sposób zażyje lek. Najjaskrawszy przykład: lek stosowany dopochwowo, czyli należy tabletkę/globulkę wprowadzić  do pochwy, a tu się okazuje, że delikwentka wkładała pod pachę (zamiast dopochwowo zastosowała dopochowo=dopachowo). Nie jestem w stanie sobie wyobrazić co kieruje owymi Paniami, ale zdarza się.
Inny przykład to połykanie czopków doodbytniczych lub nie zdejmowanie z czopków doodbytniczych, w tym wypadku czopków glicerynowych, plastikowych osłonek, co sprawia, że aplikacja jest bolesna. Auć...
Piszę o tym, ponieważ lekarz może zalecić, aby lek zastosować w nieco inny sposób niż ujęty jest w ulotce. I Pacjent jest w kropce...

Około 2 miesięcy temu jedna z Pacjentek zapytała mnie czy lek doustny Bromergon może zastosować dopochwowo. Lekko się zdziwiłam. Jednak lekarzem, który zalecił takie zastosowanie był przypadkiem mój ginekolog. Odparłam owej Pani, że nie znam takiego zastosowania, lecz z całą pewnością zaufałabym temu lekarzowi (sytuacja byłaby trudniejsza gdybym nie znała lekarza). Przy najbliższej okazji nie omieszkałam zapytać go o takie zastosowanie. Lekarz powiedział, że od ponad 30 lat, bo tyle pracuje w tym zawodzie, bromokryptyna jest stosowana w ginekologii. Jest najtańszym lekiem stosowanym w leczeniu hiperprolaktynemii i związanych z tym stanem problemów (najbardziej znane zastosowanie to zahamowanie laktacji i leczenie niepłodności u kobiet). Paniom, które mają wrażliwy żołądek z zasady zaleca stosowanie dopochwowe lub uprzedza, że gdyby pojawiły się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego podczas stosowania doustnego, mają zacząć przyjmować lek dopochwowo. Lek ten bardzo dobrze wchłania się ze śluzówki pochwy i jest wówczas dobrze tolerowany przez Pacjentki.
Nasz wspólny ginekolog pracuje w jednym z poznańskich szpitali, więc o lekach ginekologicznych wie zdecydowanie więcej niż lekarz prowadzący jedynie praktykę prywatną albo farmaceuta.

Jak widzicie o zastosowaniu bromokryptyny dopochwowo nie dowiecie się z ulotki, a farmaceuta nie dowie się z podręcznika farmakologii. Takie informacje można uzyskać jedynie od lekarza klinicysty.
Jest to informacja z pierwszej ręki, więc możecie być pewne, że jest prawdziwa.

Jak widzicie leki mogą być stosowane w inny sposób niż jest to powszechnie znane, a takze w innych wskazaniach niż ujęte w ulotce (czyli w tzw. wskazaniach poza rejestracyjnych = off label; oznacza to, że lek u nas w Polsce może być zalecany w pewnej grupie schorzeń, ale dowiedziono, że jest skuteczny w leczeniu innych chorób i kiedy wyczerpuje się skuteczność klasycznych leków, leków podstawowych w danej dziedzinie, lekarze sięgają po inne środki).
Wybaczcie farmaceutom jeżeli nie zawsze potrafią pomóc. Studia farmaceutyczne powinny przejść gruntowną reformę.

Dobranoc!

7 komentarzy:

 1. To tak jak np. kobiety biorące preparaty na prostatę (wierzbownica, palma sabałowa, pestki dyni itp.) na włosy ;).

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda. Bralam lek dopochwową drogą i w pierwszym cyklu brania tabletek zaszłam w ciąży po półtora roku starań!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy to znaczy ze facet moze stosowac to doodbytniczo ? Jesli ma przepisany na zbicie prolaktyny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Mężczyzna musi przyjmować lek doustnie.

   Usuń
 4. Ok a jak stosować w przypadku okresu? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, moim zdaniem na czas okresu zrobic przerwę podczas stosowania. Lub zapytać przy okazji lekarza. Pozdrawiam

   Usuń