poniedziałek, 27 października 2014

Objawy grypopodobne

  W okresie jesienno-zimowym codziennie przechodzą przez aptekę grupy Pacjentów skarżących się na bóle głowy, bóle mięśni, dreszcze, gorączkę i kaszel. Nie zawsze muszą być to objawy grypy.
Część leków może dawać skutki uboczne w postaci objawów grypopodobnych. Wówczas chory powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie. Dzisiaj krótki przegląd w tym temacie.

Leki immunosupresyjne stosowane m.in. w zapobieganiu odrzucania przeszczepów, osłabiają mechanizmy obronne, przez co organizm może nie radzić sobie w walce z infekcją tak dobrze jak zazwyczaj.
Gorączka, ból głowy, bóle mięśni, objawy grypopodobne mogą wystąpić podczas przyjmowania mykfenolanu mofetylu (np.CellCept, Mycophenolate mofetil Sandoz).
Podobnie podczas leczenia interferonem alfa (Alfaferone), lekiem przeciwwirusowym, przeciwnowotworowym, który stymuluje układ odpornościowy.
Najważniejszą rolę w powodzeniu leczenia odgrywa Pacjent. Udając się do lekarza pierwszego kontaktu czy do apteki z powyższymi objawami powinien poinformować o przyjmowaniu leków lub o tym, iż jest po takim albo innym zabiegu.

Ból głowy, ból gardła i krtani, kaszel, osłabienie to częste objawy podczas przyjmowania przez Pacjentów (poddawanych chemioterapii) leków stymulujących wytwarzanie i uwalnianie ze szpiku kostnego dojrzałych granulocytów obojętnochłonnych celem skrócenia czasu trwania neutropenii, która stanowi nawet zagrożenie życia z powodu szybko postępujących zakażeń wirusowych, bakteryjnych czy grzybiczych. Lekiem tym jest filgrastym (Neupogen) sklasyfikowany jako czynnik stymulujący tworzenie kolonii granulocytów.
Powyższe przykłady dotyczą bardzo poważnych stanów zdrowotnych m.in. z dziedziny transplantologii i onkologii. Ufam, że lekarze prowadzący leczenie omawiają z Pacjentami przebieg terapii. Jednak zdarzyło mi się słyszeć wiele niepochlebnych opinii o onkologach z miasta, w którym mieszkamy, jakoby Pacjent ich w ogóle nie obchodził. Stąd prośba nie tylko do samych Pacjentów, ale i ich najbliższych, czytajcie ulotkę leku,a w razie wątpliwości zapytajcie lekarza, pielęgniarkę lub farmaceutę w aptece.

Popularną grupą leków dających również takie objawy są bisfosfoniany, stosowane  w leczeniu osteoporozy. Przykładem może być kwas ibandronowy (Bonviva, Ibandronat Apotex, Ossica).
Kolejna grupa leków to tyreostatyki, podawane w nadczynności tarczycy, jak na przykład thiamazol (Thyrozol, Metizol) i propylthiouracyl (Thyrosan). Podobnie leki blokujące receptory alfa1 stosowane w nadciśnieniu tętniczym i łagodnym rozroście gruczołu krokowego np. doksazosyna.
Innym lekiem, rzadko stosowanym, lecz mogącym często dawać objawy podobne do grypy jest klozapina (Klozapol) - neuroleptyk stosowany między innymi w leczeniu schizofrenii.
Lek stosowany w leczeniu astmy - montelukast daje m.in. objawy niepożądane w postaci zakażeń górnych dróg oddechowych i gorączki. Celekoksyb (Celebrex) lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, stosowany w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w chorobach zwyrodnieniowych stawów daje też takie objawy.
Metotreksat lek stosowany m.in. w reumatoidalnym zapaleniu stawów daje często skutki uboczne w postaci: zapalenia gardła, gorączki, dreszczy, złego samopoczucia.

Wymieniłam grupy leków, które w mojej ocenie najczęściej dają takie objawy (bo najczęściej o nich słyszę). Leków, które wywołują objawy agranulocytozy jest sporo. Powszechnie stosowany lek na ból i gorączkę - metamizol sodowy (Pyralgina) rzadko, ale może również dawać takie objawy, mimo iż w celu zwalczania takich objawów jest przez Pacjenta zażywana. Znalazłam zestawienie leków, które wpływają na poziom granulocytów i zostały przedstawione w postaci tabel. Znajdziecie je w podanych poniżej adresach:

http://czasopisma.viamedica.pl/psy/article/viewFile/29087/23852
http://www.czytelniamedyczna.pl/2847,polekowe-powiklania-hematologiczne.html

Apeluję o nie wyrzucanie ulotek leków na czas trwania leczenia. Warto zajrzeć do nich jeśli jakiś objaw Was niepokoi. Z reguły skupiać uwagę powinno się szczególnie na informacji: bardzo częste i częste działania niepożądane.

Pozdrawiam!

1 komentarz:

  1. Staram się nie wyrzucać ulotek, zresztą, w dzisiejszych czasach treść ulotki jest dostępna w sieci. Ale artykuł bardzo przydatny :) Bardzo pouczająca treść, chociąż teudno zrozumiała dla laika. Na szczęście na ulotkach grupy leków są podane :)

    OdpowiedzUsuń