sobota, 6 grudnia 2014

Jelitowe problemy

   Dzisiaj słów kilka o jelitowych problemach w okresie jesienno-zimowym, czyli o popularnej "grypie żołądkowej" zwanej również "grypą jelitową".
Wiele osób ma problem jak szybko zwalczyć tą przypadłość albo sprawić by w miarę szybko minęła.
Podstawową sprawą jest uchwycić moment kiedy problem się zaczyna. Z reguły zaczyna nam, mówiąc kolokwialnie "jeździć, przelewać się w jelitach", kiedy problem się rozkręci biegamy często do toalety.
Na etapie początkowym najlepiej zażyć probiotyk. Może okazać się, że tylko on wystarczy i problem z głowy. Moim zdaniem najlepiej wybierać produkty z drożdżami Saccharomyces boulardii lub bakteriami Lactobacillus rhamnosus GG. Najlepiej, bo z obserwacji i własnego doświadczenia wynika, że najszybciej po ich zażyciu mijają dolegliwości. Preparaty apteczne: Enterol, Entero Acidolac, LacidoEnter, Dicoflor. Bardzo ciekawy jest Enteromax, który zawiera bakterie i drożdże. Jeśli macie pod ręką inne probiotyki można śmiało stosować.

Co jeszcze można zażyć?
Jeśli początek owej jelitówki jest ostry, to do probiotyków można dołączyć loperamid, czyli najpopularniejszy z reklam środek przeciwbiegunkowy - Stoperan, Laremid. Lek ten świetnie uspokaja ruchy perystaltyczne jelit, dzięki czemu mija "niepokój" w jelitach i nie pojawia się biegunka.

Jeśli biegunka już jest, nie zdołaliśmy na czas jej powstrzymać i kilka razy dziennie odwiedzamy toaletę, czyli mówimy o intensywnej biegunce, warto dołączyć też elektrolity. Nie chodzi o to by z Pacjenta "stworzyć" mała przetwórnię poprzez zażywanie kilku produktów na raz, lecz żeby objawy szybko ustąpiły.
Na pewno znacie preparaty: Gastrolit (nadal na Rp), Litorsal, Orsalit, Acidolit lub po prostu Elektrolity.
Wszystkie wymienione występują w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie. Ciekawą alternatywę stanowi Orsalit drink, czyli płyn nawadniający w plastikowej buteleczce. Cała gama produktów Orsalit Klik Dzieciom poleca się Hipp Ors, czyli kleik marchewkowo-ryżowy, uzupełniający minerały.
Ciekawymi preparatami łączącymi w sobie probiotyk i elektrolity są: Floridral i Floridral Baby.

Czy Nifuroksazyd to dobry wybór?
W okresie kiedy królują wirusy i to one w zdecydowanej większości przypadków odpowiadają za biegunki, raczej nie polecam. Bardziej bym skłaniała się ku loperamidowi. Jednak zarówno lekarze, jak i farmaceuci polecają nadal.

Z Maluchami jest o tyle kłopot, że loperamid jest polecany od 6 roku życia. Zawsze można zastosować Smectę. Można pokusić się o zastosowanie białczanu taniny w wersji dla dzieci powyżej 3 roku życia w preparacie Tasectan Klik Nada się też owoc borówki czernicy, z którego sporządza się herbatkę.
Największy kłopot stanowią Maluchy do 3 roku życia. W ich przypadku stosujemy: probiotyki, smectę, elektrolity i herbatkę z owoców borówki. 

Pozdrawiamy!

P.S. Jeśli ktoś z Waszego otoczenia ma objawy można się zabezpieczyć stosując probiotyki. Naprawdę działają! :)

4 komentarze:

 1. Dopadło mnie to raz w życiu, w wieku 15 lat, nic przyjemnego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi lekarz polecił Smectę, choć nie jestem niemowlakiem. Czy ten lek nie jest za słaby dla osoby dorosłej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest. Smecta nadaje się zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

   Usuń
 3. Jest jeszcze orsalit plus smektyn- połączenie płynu nwadniajcego(zwykłego orsalitu) ze smektynem czyli substancją absorbującą toksyny i hamującą biegunkę. Smak taki sobie ale dobrze działa.

  OdpowiedzUsuń