niedziela, 28 grudnia 2014

KAC

   Jest wiele okazji w ciągu roku kiedy spożywa się większą ilość alkoholu. W związku z tym, że w dzień 31.12 jest sporo przygotowań, Panie z pewnością wybierają się do fryzjera, kosmetyczki, a co niektórzy spędzą kilka godzin w pracy, postanowiliśmy już dzisiaj napisać kilka wskazówek jak zapobiec ciężkim objawom kaca. 
 
Niezależnie gdzie i z kim bawicie się na Sylwestra na pewno zostanie rozlane/polane sporo alkoholu. Wszak jest to jedyna taka noc w ciągu roku. Amatorów wyskokowych trunków z pewnością nie zabraknie. Każdego roku w dzień Sylwestra wzrasta w aptece zainteresowanie środkami mającymi zapobiegać kacowi oraz tymi, gdy kac już wystąpi.

Alka-seltzer i Alka-prim wiodą prym wśród środków przeciwbólowych. Czy słusznie?
Oba zawierają kwas acetylosalicylowy w dawce około 300 mg. Świetnie się sprawdzą pod warunkiem, że nie macie nadwrażliwego żołądka. Kwas ASA może bowiem działać drażniąco na błonę śluzową żołądka.
Nada się też ibuprofen czy inny lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Absolutnie na kaca nie przyjmujcie paracetamolu, ani żadnych preparatów łączonych zawierających tą substancję leczniczą w składzie! Paracetamol w połączeniu z alkoholem wykazuje działanie toksyczne na wątrobę. Wierzcie nam, lepiej nie testujcie tego działania sami na sobie. Może się to bardzo źle skończyć.

2 KC czy Alcovit? Warto wydać pieniądze na ich zakup?
Z założenia te preparaty, jak i te dostępne m.in.na stacjach benzynowych zawierają składniki, które mają przyspieszyć metabolizm alkoholu, innymi słowy przyspieszyć jego przekształcanie i wydalanie z organizmu.
Nie oznacza to, że na każdego zadziałają w taki sam sposób. Pewne trunki (np. whiskey) mogą powodować większego kaca niż piwo czy czysta wódka.

Czy naprawdę można zabezpieczyć się albo przynajmniej zmniejszyć objawy kaca?
Jasne, że można. Można przed imprezą połknąć 2-3 tab. witaminy C. W tzw. międzyczasie starajcie się popijać wodę mineralną, aby się nawadniać. Zamiast napojów gazowanych wybierzcie soki owocowe lub owocowo-warzywne. Pewnie zauważyliście, że podczas spożywania alkoholu musicie częściej odwiedzać WC.
Przed pójściem spać wypijcie dużą ilość wody mineralnej, połknijcie 2-3 tabletki witaminy C (jeśli wybierzecie musującą, wystarczy 1 tabletka) i zjedzcie miód (chodzi o dostarczenie glukozy). Może to być woda z cytryną i miodem. Przeróżne wariacje.
O poranku można powtórzyć. Kac będzie, ale z całą pewnością możemy, a raczej Tomek może zapewnić, że będzie mniejszy :)

Jeśli jesteście zmotoryzowani warto zabezpieczyć się w jednorazowy alkomat, by dzień "po" móc sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dostępne są na stacjach benzynowych, w większych supermarketach, czasami w aptekach.

Pamiętajcie, że życie własne i otaczających Was ludzi ma najwyższą wartość, dlatego 
"NIGDY NIE WSIADAJ ZA KIEROWNICĘ PO ALKOHOLU",
 nawet po najmniejszej ilości.


Udanej zabawy sylwestrowej!!!

Ania i Tomek

P.S.' My mamy taki układ w związku, że Ja jako kobieta mogę odmówić sobie wypicie alkoholu i zawsze jestem kierowcą. Nie ma wtedy problemu. Wszak są i kobiety lubiące zaszaleć.

P.S.'' O tym dlaczego nie powinno się spożywać alkoholu w czasie przyjmowania leków napiszemy niebawem.

1 komentarz:

  1. Ja wiem, że najlepiej po prostu zażywać z tydzień przed i w dzień upicia się sylimarynę, to działa chyba najlepiej.

    OdpowiedzUsuń