piątek, 29 sierpnia 2014

Gadżety do higieny jamy ustnej

Witajcie!

Mam dość szeroki zakres zainteresowań, szczególnie związanych ze zdrowiem. Stąd dzisiaj dzielę się z Wami odkryciami na temat ciekawych, niestandardowych produktów dedykowanych higienie jamy ustnej. Nie można ich nabyć w aptece,ale myślę,że są godne uwagi.

Zastanawialiście się może kiedyś czy mycie zębów może być zabawne? Okazuje się,że tak. Nawet szczoteczka do zębów może być niestandardowa. Pisząc gadżety wcale nie mam na myśli szczoteczek elektrycznych,ale inne, zabawne rozwiązania. Niestety nie jestem miłośniczką szczotkowania zębów, robię to z rozsądku i niejako obowiązku :) wiem,wiem jak to brzmi, no cóż. Nic nie potrafię na to poradzić, tak mam od dziecka. Kilka przykładów poniżej.

Ostatnio przyszła do apteki babeczka i chciała kupić irygator do dziąseł. Irygatory nie są tanie, średnio koszt takiego urządzenia to 300-600 zł. W związku z tym nieliczne apteki mogą posiadać go w swojej ofercie.

W listopadzie zeszłego roku byłam w Wielkiej Brytanii u siostry. Podczas podróży do Szkocji zatrzymaliśmy się na stacji benzynowej i w toalecie zauważyłam automat ze szczoteczkami do zębów. Nic nadzwyczajnego by w tym fakcie nie było, gdyby nie to że były to szczoteczki do żucia :) Przykład tutaj Klik
Na stronach amazon czy ebay znajdziecie na pewno, którąś z tych szczoteczek np. amazon

fot. freakonomics.com

Inne czyściki do zębów mogą mieć wygląd popularnych żelków. Podobnie jak wyżej wspomniane, zawierają ksylitol - cukier, który korzystnie wpływa na zęby (o którym niebawem więcej informacji) Klik
Żuje się je,a potem można wypluć lub spokojnie połknąć.

W hotelach np. można spotkać jednorazowe szczoteczki do zębów. W sklepie Equadent można kupić taki gadżet Equadent

Można się zaskoczyć prawda? :)

Pozdrawiamy!

niedziela, 24 sierpnia 2014

Nowości ze świata roślin - Czystek

Czystek (Cistus Incanus, Rock Rose) to dość młoda roślina w świecie zielarsko-farmaceutycznym.
Ja dowiedziałam się o niej za sprawą Mamy Tomka,która podarowała nam opakowanie tego ziółka i jak się okazuje w sklepach zielarskich można kupić już sporą różnorodność produktów: od czystego ziela, przez herbaty z czystego Czystka lub herbaty z dodatkami. Silne działanie wykazywać ma olejek, jednak jeszcze nie spotkałam się z ta postacią w ofercie zielarni.

W internecie można znaleźć już sporo informacji na jego temat, jednak są to na ogół ogólniki i brak wiarygodnych źródeł owych informacji. Czystek to bogactwo polifenoli,dzięki którym zainteresowano się nim. Roślina wykazuje większy potencjał antyoksydacyjny, czyli zwalcza wolne rodniki, niż zielona herbata czy czerwone wino. Szczegóły tutaj Klik
W telegraficznym skrócie przedstawię dlaczego ta roślina jest tak wyjątkowa:
- wzmacnia odporność,
- działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo,
- działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie,
- działa korzystnie na układ krążenia,
- skuteczny w leczeniu trudno gojących się ran,
- jest pomocny w chorobach nowotworowych.

Wydaje się,że to nic takiego,sporo roślin wykazuje takie działanie na organizm ludzki. Jednak co najważniejsze i wyjątkowe w Czystku to korzystne działanie w leczeniu boreliozy.


Przedstawiłam szczątkowe informacje,ponieważ nie lubię przepisywać słów nie mojego autorstwa. Polecam zajrzeć w podane przeze mnie poniżej źródła. Jednym z pierwszych,który opublikował informacje o Czystku był Instytut Friedricha Loefflera fli

Można więc pokusić się o popijanie herbatki z Czystka zamiennie z zieloną herbatą na przykład :)
Na zdrowie!

Pozdrawiam,
Ania

P.S. Nie wspomniałam,że zioło jak i wszelkie herbaty z Czystkiem można nabyć w sklepie zielarskim. Szczerze wątpię,żeby farmaceuci w aptekach słyszeli o nim póki co.


Źródła:
http://www.vip-medic.pl/czystek-herbata-p-27.html
http://www.farmacjaija.pl/zdrowie/niepozorny-czystek.html
http://nomak.sell-it.pl/bazarek/PDF/czystek.pdf

piątek, 22 sierpnia 2014

Aktualności z apteki

Witajcie!

My już po urlopie. Niestety przed wypoczynkiem zazwyczaj jest sporo pracy w pracy i dużo spraw na głowie,stąd aktywność z naszej strony zmalała. Miałam te informacje umieścić przed tygodniem,ale nie udało mi się,więc dzisiaj krótko o nowościach na aptecznych półkach.

Neosine od 01.08 zmieniły status na leki dostępne bez recepty lekarskiej.

Syrop Sinecod od tego sezonu otrzyma nazwę  Theraflu kaszel i można go spotkać już na aptecznych półkach.

Po około roku nieobecności do aptek wraca Fervex. Przez ten okres dostępny był tylko Fervex D, czyli wersja bez cukru.

Dla miłośników Cetebe informacja,iż nosi on obecnie nazwę Rutinoscorbin Active C i zawiera również 500 mg dłużej uwalniającej się witaminy C.

Pozdrawiamy!

niedziela, 10 sierpnia 2014

Lek oczny na skórę?

Niedawno odkryłam nowe informacje na temat kropli ocznych i postanowiłam się nimi z Wami podzielić.

Brymonidyna to lek,który należy do grupy sympatykomimetyków. Jest ona selektywnym agonistą alfa-2-adrenoreceptora. Działając miejscowo obniża ciśnienie śródgałkowe poprzez zmniejszenie wytwarzania cieczy wodnistej i poprawę jej odpływu drogą naczyniówkowo-twardówkową.
Lek podawany jest po 1 kropli do oka w odstępie około 12 godzin. Najczęściej po podaniu do oka występujące działania niepożądane to: ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia smaku, podrażnienie oka (pieczenie,swędzenie), zaburzone widzenie, alergiczne zapalenie powiek i spojówek, światłowstręt, suchość oka, suchość w jamie ustnej, zmęczenie.
Jak dotąd lek ten stosowany był w okulistyce. Najpopularniejsze krople stosowane w jaskrze to Alphagan, Luxfen czy Brimoteva.

Na początku tego roku opublikowano informacje na temat zastosowania tej substancji leczniczej w dermatologii. Brymonidyna podana na skórę obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza zaczerwienienie/rumień. Pierwszym i jedynym żelem do stosowania na skórę jest Mirvaso firmy Galderma.
Wskazaniem do leczenia jest rumień skóry twarzy w trądziku  różowatym u osób dorosłych.
Najczęstszym skutkiem ubocznym przy stosowaniu na skórę są uderzenia krwi do głowy, zaczerwienienie skóry, świąd,a także pieczenie.
Lek podaje się 1 raz na dobę, w 5 dawkach podzielonych wielkości ziarna grochu. Nie stosuje się u pacjentów < 18 roku życia.

Dodatkowe informacje tutaj klik

Natknęłam się na Mirvaso zupełnie przypadkiem, przeglądając ofertę handlową jednej z hurtowni. Sądzę,że nie ma jeszcze szerszych informacji na jego temat w prasie fachowej.

Pozdrawiam!

Źródła:
http://www.urpl.gov.pl/system/drugs/adm/charakterystyka/2014-07-04_smpc_alphagan_2014_04p_%28clean%29.pdf
http://www.edermatologia.pl/Brymonidyna-zatwierdzona-przed-Komisje-Europejska-w-leczeniu-tradziku-rozowatego-,12044.html
http://www.ema.europa.eu/docs/pl_PL/document_library/EPAR_-_Summary_for_the_public/human/002642/WC500163123.pdf

poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Niespokojne nogi

W zeszłym tygodniu pojawiła się w aptece kobieta,która stwierdziła,że w końcu ktoś wymyślił lek na jej dolegliwość.
Zespół niespokojnych nóg nie jest wcale nowym "wynalazkiem" medycyny. Swoją drogą nazwa jest co najmniej interesująca. W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie tym tematem ze względu na pojawienie się na rynku farmaceutycznym pierwszego produktu OTC dedykowanemu właśnie temu schorzeniu. Mowa o Restonum.

Zespół Niespokojnych Nóg (ang. Restless Legs Syndrome, RLS) to dość częsta przypadłość. Występuje u 3,5%-10% osób dorosłych. Najczęściej choroba ujawnia się między 20 a 30 rokiem życia. Niestety częściej u kobiet.
Jak rozpoznać RLS?
- przymus poruszania kończynami dolnymi
- objawy pojawiają się albo nasilają podczas spoczynku (pozycja siedząca, leżąca)
- objawy słabną bądź ustępują w ruchu (np. podczas chodzenia)
- objawy nasilone wieczorem/w nocy lub występują tylko wieczorem/w nocy

Wyróżnia się dwie postaci tego schorzenia:
Pierwotny RLS - może współistnieć niedobór żelaza
Wtórny RLS - stanowi 25% przypadków i najczęściej może rozwinąć się w ciąży, w mocznicy, niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Nie wiadomo do końca co jest przyczyną, jaki jest mechanizm RLS.

Wiadomo,że u osób zmagających się z tym problemem stwierdza się niedobór żelaza. Stąd chorym oznacza się poziom żelaza i ferrytyny.
Uważam,że diagnozę powinien zawsze postawić lekarz. Dlatego jeśli występują u Ciebie powyższe objawy należy udać się na konsultacje z lekarzem neurologiem. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad i wyciągnie wnioski. Aby złagodzić objawy Chorzy powinni unikać nikotyny, alkoholu i kofeiny. Niektóre leki,które mogą nasilać objawy RLS: leki przeciwdepresyjne, przeciwwymiotne (np. metoclopramid), leki przeciwhistaminowe.

Dotychczas schorzenie to leczone było lekami dostępnymi jedynie na receptę - Rx:
- lewodopa,
- agoniści dopaminy - ropinirol, pramipeksol, kabergolina
- leki przeciwpadaczkowe - gabapentyna, karbamazepina, kwas walproinowy
- opioidy - tramadol
- benzodiazepiny - np. klonazepam, temazepam

Preparatami zarejestrowanymi na receptę u nas w kraju do leczenia tego schorzenia są: Madopar (lewodopa+benserazyd) oraz Neupro (rotygotyna).
Natomiast pierwszym produktem dostępnym bez recepty - OTC jest właśnie Restonum.


Czym jest Restonum?
Restonum (dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego) zawiera w składzie magnez, żelazo, witaminy C,B6 i B12. Czyli nic odkrywczego. Producent umieścił informacje o wskazaniach w niedoborach i zaburzeniach gospodarki magnezu oraz żelaza (dość ogólne zalecenie),a także we wtórnej postaci RLS.
Jak dla mnie nie jest to żaden wspaniały produkt. Nie można odmówić dobrego marketingu i reklamy,ale nie sądzę,żeby na dłużej zagościł w świadomości Pacjentów. Moim zdaniem zawsze warto zasięgnąć opinii lekarskiej,a nie samodzielnie zwiększać ilość przyjmowanych środków.

Szczegóły o schorzeniu znajdziecie tutaj Kik

Warto zachować zdrowy rozsądek :)