piątek, 6 lutego 2015

Po zabiegu okulistycznym, czyli jak stosować leki


    Postanowiłam przedstawić dzisiaj problem Pacjentów, którzy po zabiegu (najczęściej) usunięcia jaskry lub zaćmy dostają od lekarza receptę z 4 albo 5 lekami oraz kartkę, na której rozpisano ile razy dziennie, który lek stosować. Wszystko pięknie, ładnie. Pytanie zasadnicze brzmi: od czego zacząć? Wyobraźcie sobie, że jesteście starszą osobą (z reguły takie zabiegi przeprowadza się po 50-60 roku życia, ale też u zdecydowanie starszych osób), wracacie do domu z siatką kropli i jak temat ugryźć.Podaję przykład zestawu leków jakie miał w ostatnim czasie jeden z moich Pacjentów. Dokładnie jak często miał stosować nie pamiętam, ale było to mniej więcej takie zalecenie:

Dicloabak  3 x dziennie
Corneregel 1 x dziennie
Tropicamid 3-4 x dziennie
Tobradex 4-6 x dziennie

Po każdym zabiegu na oku jako pierwsze powinny być zastosowane krople z antybiotykiem, jeśli lekarz zalecił takowe albo krople zawierające w składzie antybiotyk i kortykosteroid (tak podpowiada logika). W tym przypadku mamy krople 2 w 1, czyli Tobradex, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki obecności dwóch substancji czynnych w składzie. Takie krople (sam antybiotyk lub antybiotyk+steryd) stosujemy zazwyczaj 5-7 dni po zabiegu, chyba, że lekarz zaleci kilka dni dłużej.

Lekarz zapisał owemu Pacjentowi również krople Dicloabak oraz Tropicamid. Tutaj kolejność nie ma już większego znaczenia. Dicloabak to krople o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, natomiast Tropicamid stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych przedniego odcinka błony naczyniowej czy właśnie po operacjach jaskry.

Jako ostatni zaaplikowany powinien zostać żel - w tym przypadku Corneregel, ponieważ najdłużej utrzyma się na gałce ocznej. Podanie żelu, a po chwili kropli sprawi raczej, że krople spłyną zanim zdążą wywrzeć jakiekolwiek działanie lecznicze.

UWAGA! Jeśli musisz stosować kilka różnych preparatów do oczu zapamiętaj, że należy zachować odstęp przynajmniej 10-15 minut, pomiędzy każdym lekiem! Krople utrzymują się na gałce ocznej nie dłużej niż 10 minut. Jeśli Pacjent samodzielnie nie potrafi zakraplać oczu, warto by ktoś z rodziny pomógł. Pacjent szybciej dojdzie do siebie i powróci do sprawności jeśli krople będą trafiać na gałkę oczną, a nie będą ciurkiem spływać po policzku.

Domyślam się,że wielokrotne podawanie leków ocznych w ciągu dnia może być dość uciążliwe, ale na szczęście takie utrudnienie trwa zazwyczaj niespełna tydzień, więc Pacjenci powinni je dzielnie znieść.

Reasumując:
1. krople zawierające antybiotyk
10 minut odczekać
2. krople zawierające kortykosteroid (silnie zwalcza stan zapalny)
10 minut odczekać
3. krople o działaniu przeciwbólowym/przeciwzapalnym lub przeciwzapalnym (jeśli zapisane są takie i takie kolejność nie ma znaczenia)
10 minut odczekać
4. żel vel krople żelowe o działaniu regenerującym/nawilżającym

lub

1. krople zawierające antybiotyk+kortykosteroid
2. krople o działaniu przeciwbólowym/przeciwzapalnym lub przeciwzapalnym
3. żel vel krople żelowe o działaniu regenerującym

Powyższe informacje nie pochodzą z żadnego podręcznika. Jedynie z własnego doświadczenia, kiedy to leczyłam uszkodzoną rogówkę.

Gdyby ktoś chciał bardzo dokładnie zapoznać się z budową narządu wzroku zapraszam tutaj

Pozdrawiam,
Ania

7 komentarzy:

 1. Bardzo przydatne rady, które powinien znać każdy pacjent po zabiegu okulistycznym. Niestety rzeczywistość odbiega od teorii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze krople zmniejszające obrzęk- 30% glicerol lub ocusalin (raz się trafiła 50% glukoza, ale "ze świata"), na zdrowy rozum po antybiotyku i sterydzie, albo zamiast sterydu, ale jak powinno być faktycznie? Otworzyli u nas prywatną okulistykę w szpitalu powiatowym, ale uczymy się razem z pacjentami. Rozpiski są, nawet w tabelkach i z kolejnością, ale niestety nie od wszystkich lekarzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojjj przeoczyłam chyba nie jeden komentarz...nie mam żadnego źródła lecz logika raczej dobrze Panstwu podpowiada. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Serdecznie dziękuję za tak drobiazgowe wyjaśnienia :) Przyjmowałam za długo krople do oczu po zabiegu zaćmy aż 26 dni. Nie powiedziano mi tego co znalazłam u Pani. Pozdrawiam, Marlena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się że informacje się przydały☺

   Usuń
 4. Szkoda, że nie natknęłam się na ten tekst wcześniej, bo faktycznie nie wiadomo, jaką kolejność i ile dni stosować te krople. A jak długo tj. ile dni powinno się stosować ocusalin?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, czas stosowania ustala okulista. Producent nie podaje szczegółów co do częstotliwości podawania tych kropli, natomiast Ja osobiście nie mam doświadczeń z tym produktem. Pozdrawiam, Ania

   Usuń