piątek, 6 lutego 2015

Po zabiegu okulistycznym, czyli jak stosować leki


    Postanowiłam przedstawić dzisiaj problem Pacjentów, którzy po zabiegu (najczęściej) usunięcia jaskry lub zaćmy dostają od lekarza receptę z 4 albo 5 lekami oraz kartkę, na której rozpisano ile razy dziennie, który lek stosować. Wszystko pięknie, ładnie. Pytanie zasadnicze brzmi: od czego zacząć? Wyobraźcie sobie, że jesteście starszą osobą (z reguły takie zabiegi przeprowadza się po 50-60 roku życia, ale też u zdecydowanie starszych osób), wracacie do domu z siatką kropli i jak temat ugryźć.Podaję przykład zestawu leków jakie miał w ostatnim czasie jeden z moich Pacjentów. Dokładnie jak często miał stosować nie pamiętam, ale było to mniej więcej takie zalecenie:

Dicloabak  3 x dziennie
Corneregel 1 x dziennie
Tropicamid 3-4 x dziennie
Tobradex 4-6 x dziennie

Po każdym zabiegu na oku jako pierwsze powinny być zastosowane krople z antybiotykiem, jeśli lekarz zalecił takowe albo krople zawierające w składzie antybiotyk i kortykosteroid (tak podpowiada logika). W tym przypadku mamy krople 2 w 1, czyli Tobradex, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki obecności dwóch substancji czynnych w składzie. Takie krople (sam antybiotyk lub antybiotyk+steryd) stosujemy zazwyczaj 5-7 dni po zabiegu, chyba, że lekarz zaleci kilka dni dłużej.

Lekarz zapisał owemu Pacjentowi również krople Dicloabak oraz Tropicamid. Tutaj kolejność nie ma już większego znaczenia. Dicloabak to krople o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, natomiast Tropicamid stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych przedniego odcinka błony naczyniowej czy właśnie po operacjach jaskry.

Jako ostatni zaaplikowany powinien zostać żel - w tym przypadku Corneregel, ponieważ najdłużej utrzyma się na gałce ocznej. Podanie żelu, a po chwili kropli sprawi raczej, że krople spłyną zanim zdążą wywrzeć jakiekolwiek działanie lecznicze.

UWAGA! Jeśli musisz stosować kilka różnych preparatów do oczu zapamiętaj, że należy zachować odstęp przynajmniej 10-15 minut, pomiędzy każdym lekiem! Krople utrzymują się na gałce ocznej nie dłużej niż 10 minut. Jeśli Pacjent samodzielnie nie potrafi zakraplać oczu, warto by ktoś z rodziny pomógł. Pacjent szybciej dojdzie do siebie i powróci do sprawności jeśli krople będą trafiać na gałkę oczną, a nie będą ciurkiem spływać po policzku.

Domyślam się,że wielokrotne podawanie leków ocznych w ciągu dnia może być dość uciążliwe, ale na szczęście takie utrudnienie trwa zazwyczaj niespełna tydzień, więc Pacjenci powinni je dzielnie znieść.

Reasumując:
1. krople zawierające antybiotyk
10 minut odczekać
2. krople zawierające kortykosteroid (silnie zwalcza stan zapalny)
10 minut odczekać
3. krople o działaniu przeciwbólowym/przeciwzapalnym lub przeciwzapalnym (jeśli zapisane są takie i takie kolejność nie ma znaczenia)
10 minut odczekać
4. żel vel krople żelowe o działaniu regenerującym/nawilżającym

lub

1. krople zawierające antybiotyk+kortykosteroid
2. krople o działaniu przeciwbólowym/przeciwzapalnym lub przeciwzapalnym
3. żel vel krople żelowe o działaniu regenerującym

Powyższe informacje nie pochodzą z żadnego podręcznika. Jedynie z własnego doświadczenia, kiedy to leczyłam uszkodzoną rogówkę.

Gdyby ktoś chciał bardzo dokładnie zapoznać się z budową narządu wzroku zapraszam tutaj

Pozdrawiam,
Ania

2 komentarze:

  1. Bardzo przydatne rady, które powinien znać każdy pacjent po zabiegu okulistycznym. Niestety rzeczywistość odbiega od teorii.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze krople zmniejszające obrzęk- 30% glicerol lub ocusalin (raz się trafiła 50% glukoza, ale "ze świata"), na zdrowy rozum po antybiotyku i sterydzie, albo zamiast sterydu, ale jak powinno być faktycznie? Otworzyli u nas prywatną okulistykę w szpitalu powiatowym, ale uczymy się razem z pacjentami. Rozpiski są, nawet w tabelkach i z kolejnością, ale niestety nie od wszystkich lekarzy.

    OdpowiedzUsuń