wtorek, 10 marca 2015

Natura na problemy żołądkowe

Witajcie!

   Codzienne rozmowy z Pacjentami stanowią inspiracje podejmowanych przez nas tematów.
Kilka dni temu przeprowadziłam rozmowę z Pacjentem, który boryka się od lat z dolegliwościami żołądkowymi, ma problem z trawieniem i zgagę oraz uchyłki na jelicie, co w trawieniu również nie pomaga.
Owy Pan standardowo poprosił o tabletki na bazie ziół wspomagające trawienie.
W trakcie rozmowy wymienił kilka preparatów, które umiarkowanie pomagają. Podsumował, że w temacie przewodu pokarmowego to u niego jest źle.
Jako, że nie cierpię bierną być zaproponowałam inne rozwiązanie. Poleciłam spróbować pić Olej rokitnikowy. Tak, ten sam, który znany jest ze swojego dobroczynnego działania na skórę. Polska firma Sylveco oferuje kremy do twarzy i pomadki do ust z rokitnikiem. Jak na skórę to czemu nie na błony śluzowe, chociażby żołądka? Okazuje się, że rewelacyjnie sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych przewodu pokarmowego. Wspomaga leczenie wrzodów żołądka, dwunastnicy  i jelita grubego. Pomocny jest w nadkwasocie i zgadze. Tomka mama, która jak już kiedyś wspominałam, prowadzi zielarnię, opowiadała nam o świetnych efektach tego oleju. Skoro popularne środki zawodzą dlaczego nie spróbować?

fot. Tabletkarnia

U mnie w aptece 50 ml tego oleju kosztuje około 35 zł.
Ciekawe informacje na temat rokitnika i szerokie jego zastosowanie znajdziecie tutaj Klik

Innym rozwiązaniem może być spożywanie miodu Manuka. Jest to miód z Nowej Zelandii. Nektar pochodzi z krzewów Leptospermum scoparium zwanymi też krzewami Manuka. Ku mojemu zaskoczeniu (rzadko spotykam się z alternatywnymi zaleceniami lekarskimi niż konkretne syntetyczne leki) gastroenetrolodzy polecają ten miód ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i skuteczność w zwalczaniu Helicobacter pylori, która odpowiada za problemy z wrzodami. Miód zawdzięcza swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne dzięki zawartości związku czynnego, znanego pod nazwą Methylglyoxal (MGO). Zależnie od zawartości tego związku w miodzie wzrasta jego wartość lecznicza i cena. Najlepsze są miody zawierające MGO 400+ i MGO 550+. Sporo informacji znajdziecie w internecie, stąd nie zamierzam ich powielać.


fot. Tabletkarnia

fot. Tabletkarnia
Wcześniej kiedy Tomek pisał o miodach, wspominał o niesamowitej skuteczności opatrunków z miodem Manuka w leczeniu odleżyn i trudno gojących się ran.
Słoiczek na powyższym zdjęciu ma 500 ml i kosztuje ok. 250 zl. Wielu z Was złapie się za głowę wołając kogo na to stać? Zgadzam się, że nie jest tani. Jednak obserwując jak ludzie stosują wręcz masowo te same leki, które niewiele im pomagają (Ranigast Max, Ortanol, Bioprazol) jestem zwolennikiem szukania nowych środków. Z pewnością bezpieczniejszych na dluższą metę.

Pozdrawiam,
Ania

8 komentarzy:

  1. Czy producent podaje jakieś ograniczenia wiekowe dla miodu Manuka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niewskazany dla dzieci do 12. miesiąca życia (taka informacja jest na opakowaniu), to standard jeśli chodzi o produkty pszczele.

      Usuń
  2. Pani Aniu,czy olej rokitnika wchodzi w interakcję z lekami lub jest jakieś przeciwskazanie? Niestety wiele zdrowych preparatów nie mogę brać....

    OdpowiedzUsuń
  3. Znalazłam osoby mające problemy z krzepliwoscia nie mogą go używać

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ze względu na zawartość witaminy K może stanowić przeciwwskazanie do stosowania przez osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe. Nie jest wskazany również w stanach zapalnych trzustki, wątroby, w zapaleniu pęcherzyka żółciowego czy kamicy żółciowej.

      Pozdrawiam

      Usuń
  4. Bardzo sie cieszę ze mogłam przeczytać ten komentarz o magnezie ,bo szukając jaki magnez kupić czytałam artykuł o neomagu właśnie na blogu pogromcy reklam farmaceutycznych i niestety kolejny raz sie przekonałam ze nawet informacje podane przez specjalistów nie zawsze sa sprawdzone ,szkoda.nie pozostaje nic innego jak samemu docierać do źrodła
    Pozdrawiam
    Joanna

    OdpowiedzUsuń
  5. Polecam zajrzeć na takie badanie: http://www.ahuroa-feed.co.nz/uploads/8/8/3/4/8834018/__newsletter_36_-_which_form_of_magnesium_is_best.pdf
    które dziwnym trafem ma inne wyniki niż przedstawione przez aflofarm i hejtera Mat'a.
    Tabletkarnio- myślałam, że blogerzy, farmaceuci trzymają się razem, a nie publikują hejterskich komentarzy na temat innych blogów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dopóki komentarze nie są w sposób personalny obraźliwe, nie zamierzamy niczego cenzurować. To, ze taki komentarz się ukazał, nie oznacza że podzielamy opinie w nim zawarte, bo Twój blog jest ciekawy, wartościowy i potrzebny. Nie zamierzamy się mieszać w Wasz spór, pozdrawiamy!

      Usuń