niedziela, 10 maja 2015

Choroba wrzodowa a ból

Witajcie,

Dzisiaj piszemy o problemie osób chorujących na chorobę wrzodową żołądka/dwunastnicy, którzy dotknięci bólem mają niewiele leków do wyboru. Nie od dzisiaj wiadomo, że popularne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) działają wrzodotwórczo. Leki z tej grupy poprzez wpływ na enzymy cyklooksygenazy (COX-1, COX-2) hamuja syntezę prostaglandyn. Prostaglandyna PGE2, występująca w żołądku, odpowiada za ochronę błony śluzowej żołądka, ponieważ: reguluje wydzielanie śluzu, odpowiada za prawidłowy przepływ krwi, syntezę wodorowęglanów, a także blokuje wydzielanie kwasu solnego.
Jeśli zahamujemy wytwarzanie tej prostaglandyny (stosując właśnie NLPZ) dochodzi do niepożądanych działań na błonę śluzową przewodu pokarmowego.

 Z grupy leków przeciwbólowych/przeciwzapalnych najbezpieczniejszy okazuje się być ibuprofen (ma najsłabsze działanie wrzodotwórcze). Alternatywnie Pacjent może zastosować kwas acetylosalicylowy w postaci dojelitowej (Polopiryna  Max, Encopirin). Lek dojelitowy rozpuszcza się w jelicie, jak nazwa wskazuje, a nie w żołądku, jak standardowa postać.
Inne leki o działaniu przeciwbólowym, które można w chorobie wrzodowej stosować to popularny paracetamol (np. Apap, Paracetamol Biofarm, Codipar) lub w połączeniu z kodeiną (Antidol). Pacjenci nie powinni stosować leków z dodatkiem kofeiny, bo poprzez zwiększenie wydzielania kwasu solnego, będzie działała drażniąco (np. Apap extra).
Z przepisu lekarza (Rp, Rx) Pacjent może zastosować też połączenia paracetamolu z tramadolem (np. Zaldiar, Poltram Combo, Tramapar).

Niektórzy odważni Pacjenci mimo choroby wrzodowej stosują cały arsenał NLPZ: naproksen, diklofenak, aspiryna itd. Czynią to uprzednio stosując leki osłonowe  z grupy IPP (omeprazol, pantoprazol, esomeprazol).


Życzymy przyjemnego wieczoru,
Ania i Tomek

3 komentarze:

 1. Witam! Chciałabym dorzucić coś od siebie w temacie wrzodów i problemów z żołądkiem... W obecnym świecie ciężko nie żyć w stresie, a i nasza dieta nie należy do najzdrowszych, nie mówiąc już o utrzymywaniu regularności posiłków. Bardzo wartościowy post, dziękuje za te informacje! Ze swojej strony chciałabym jeszcze podzielić się moim ostatnim odkryciem, które może pomóc osobom z problemami żołądkowymi (zgaga, niestrawność, wrzody...). Jeżeli tak jak ja jesteście uzależnieni od tradycyjnej kawy i nie wyobrażacie sobie poranka bez "małej czarnej", a nie możecie jej pić, to spróbujcie specjalnej kawy Gentile: https://www.suppleo.pl/bristot-kawa-gentile-250-g,3,4,33 - jest to kawa przygotowana z myślą o osobach z żołądkowymi problemami. Zawiera odpowiednią dawkę kofeiny, obłędnie pachnie i doskonale smakuje. Odkąd ją piję to już nie mam żadnych nieprzyjemnych dolegliwości, jakie kiedyś towarzyszyły mi po wypiciu kawy. Ta kawa to dla nas ratunek, gdy potrzebujemy zdrowej dawki pobudzenia :) Polecam! Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam że nigdy nie brałam ibuprofenu na bóle żołądka, najczęściej sięgam po nospę, która sobie bardzo dobrze radzi, poza tym jest w pełni bezpieczna :)
  Masz bardzo ciekawego bloga, czy mogłabyś dodać jakiś wpis dotyczący diety przy wrzodach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, miałam na myśli, przyjmowanie ibuprofenu ogólnie na ból np. głowy, mięśni itd. Postaram się coś napisać. Pozdrawiam, Ania

   Usuń