poniedziałek, 27 lipca 2015

Lipcowe zmiany prawne dotyczące Pacjentów


 Witajcie,

 W mijającym miesiącu doszło do kilku istotnych zmian w prawie. Między innymi miała miejsce nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która weszła w życie 1 lipca br. W jaki sposób przejawia się wpływ nowelizacji ustawy na Pacjentów?Otóż:

1. Jednorazowo Farmaceuta może wydać Pacjentowi JEDNO opakowanie = 1 op. leku o kategorii dostępności "bez przepisu lekarza - OTC", który zawiera w składzie:
pseudoefedrynę (Sudafed, Cirrus)
dekstrometorfan (Acodin)
kodeinę (Thiocodin, Solpadeina)

2. Farmaceuci mają prawo odmówić wydania leków zawierających substancje psychoaktywne  o kategorii dostępności OTC osobom, które nie ukończyły 18 roku życia lub jeśli uznają, że mogą być one użyte w innym celu niż leczniczy lub stanowić zagrożenie zdrowia i życia. W przypadku zakupu leku, którego wydanie jest ograniczone wiekiem farmaceuci mają prawo zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek osoby. Jeśli Pacjent nie przedstawi dokumentu można odmówić wydania leku.

Mam nadzieję, ze skończą się wędrówki nastolatków po aptekach w celu nabywania substancji zapewniających im niezła "zabawę".

 3. Wydając produkt leczniczy ww., farmaceuta ma obowiązek poinformować, że zawiera on substancję psychoaktywną, poinformować o sposobie dawkowania oraz ryzyku działań niepożądanych i zagrożeniach związanych ze stosowaniem tego leku.

4. Zmiany, które dotyczą recept
Produkty lecznicze zawierające zaleplon (np. Morfeo), zopiklon (np. Dobroson, Imovane) i tapentadol (np. Palexia) dotychczas były zapisywane razem  z innymi lekami na receptach. Od 1 lipca br. należą one do substancji psychotropowych grupy IV-P, co oznacza, że muszą być zapisywane odrębnie na receptach tak jak inne leki psychotropowe, znane Państwu pod nazwami handlowymi takimi jak Estazolam, Nasen, Clonazepam, Afobam, Oxazepam, Lorafen itd.

Jeden rodzaj leku psychotropowego = jedna recepta

Wcześniej:

Rp.
Lorista 50 mg 2 op
Zocor 20 mg  3 op
Imovane 7,5 mg 1 op

Obecnie:

Rp.
Imovane 7,5 mg 1op
sto pięćdziesiąt miligramów zopiklonu
DS. 1 x dziennie

Pozdrawiam, Ania


Źródła:
http://www.woia.pl/dokumenty/Zmiany%2001.07.2015.pdf
http://www.nia.org.pl/news/2907/1/uwaga-wazne-ograniczenia-w-sprzedazy-lekow.html
http://lekwpolsce.pl/index.php?id=post&postid=559a652e3cc38
http://lekwpolsce.pl/index.php?id=post&postid=5593cbec93bab

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz