poniedziałek, 20 lipca 2015

Wypadanie włosów - jakie badania wykonać?


O wypadaniu włosów - przyczynach, objawach i zapobieganiu  znajdziecie mnóstwo artykułów w internecie. Chciałam dzisiaj skupić się jedynie na aspekcie hormonalnym (szczególnie dotyczy on kobiet) oraz podpowiedzieć jakie badania można wykonać szukając przyczyny tego przykrego problemu.
Wypadanie włosów o podłożu hormonalnym ma miejsce szczególnie w trzech ważnych okresach życia kobiet: pokwitania, ciąży i połogu oraz w okresie menopauzy. Może współistnieć w chorobach tarczycy, które są częste u kobiet.
W okresie dojrzewania przyczyną jest nadmiar androgenów (nieprawidłowości dotyczą głównie aktywnego metabolitu testosteronu - dihydrotestosteronu) oraz podwyższony poziom prolaktyny.
W okresie ciąży i połogu wypadanie włosów jest związane z zaburzeniami gospodarki następujących hormonów: androgenów, estrogenów, progesteronu, prolaktyny, oksytocyny, a także gonadotropiny kosmówkowej. Estrogeny sprawiają, że wydłuża się faza wzrostu włosa, dlatego w ciąży włosy nie wypadają z reguły, są nawet gęstsze i mocniejsze, co potwierdzam. Jednak po narodzinach dziecka następuje zwiększone ich wypadanie (włosy które powinny wypaść, były na okres ciąży zachowane). Dzieje się tak z powodu spadku poziomu estrogenów i przejścia  włosów w fazę spoczynku. Po 2-3 miesiącach wraca wszystko do normy.
Menopauza z kolei to czas, kiedy obniża się poziom estrogenów, a podnosi androgenów. Co skutkuje osłabieniem włosów, a nawet łysieniem.
Będąc w temacie hormonów wspomnę, że estrogeny i gestageny (= środki antykoncepcyjne) są przyczyną łysienia u około 10% kobiet.
Jeśli chodzi o choroby tarczycy to w niedoczynności tarczycy włosy stają się kruche, suche, szorstkie, a w nadczynności tarczycy - włosy mogą być cienkie i z połyskiem.


Właściwa pielęgnacja i odżywienie włosów to podstawa dobrej ich kondycji!

Samodzielna kuracja produktami dostępnymi w aptece, czy to doustnymi czy do stosowania zewnętrznego (szampony, wcierki, ampułki) powinna trwać minimum 3 miesiące!
Jeśli po tym czasie nie widać efektów warto zasięgnąć opinii lekarza.

Zanim wybierzesz się do lekarza warto zrobić badania laboratoryjne. Pomogą zdecydować czy udać się do dermatologa czy może najpierw do endokrynologa.
Warto wykonać badania:
morfologia
poziom glukozy, białka
poziom żelaza, ferrytyny
poziom wapnia
TSH, FT3, FT4

Mając komplet badań masz pewność, że lekarz trafniej dobierze leczenie niż gdyby miał robić to trochę "w ciemno".

Pozdrawiam, Ania

1 komentarz:

  1. Ja bym dodała jeszcze antyTpo i antyTg, D3, B12, miedź, próby wątrobowe.

    OdpowiedzUsuń