czwartek, 27 sierpnia 2015

Kobiety a antybiotykoterapia. Co warto wiedzieć?

Pomimo, iż trwa jeszcze sierpień, a za oknami całkiem przyjemna pogoda, w aptekach pojawiają się pierwsze recepty na antybiotyki. Na pewno każda/-dy z Was przynajmniej 1 raz w życiu był zmuszony zażywać tą grupę leków. Nie od dzisiaj wiadomo, że antybiotyk ma za zadanie zwalczyć bakterie wywołujące objawy choroby, ale przy okazji niszczy naszą naturalną florę jelit (a w przypadku Pań również flory pochwy), czyli bakterie, które pozwalają nam poprawnie trawić pokarmy. Dość często w trakcie, a nawet do 3 miesięcy po zakończeniu przyjmowania antybiotyków może pojawić się jako konsekwencja leczenia - biegunka poantybiotykowa.W przypadku Pacjentek stosujących doustnie antybiotyki może dojść do grzybicy pochwy. Zaburzenie fizjologicznej flory pochwy sprzyja rozwojowi, najczęściej grzybów z rodzaju Candida, głównie szczepu Candida albicans. Objawy obejmują: podrażnienie błony śluzowe, świąd, a także upławy przypominające serowatą wydzielinę. Jednym z częściej wywołujących te przykre dolegliwości antybiotyków jest popularny Augmentin (amoksycyklina + kwas klawulanowy).

Na pewno spotkaliście się, że podczas realizacji recepty na antybiotyk Farmaceuci proponują osłonowo preparaty probiotyczne. Klasyczne doustne probiotyki mają ustrzec Pacjentów przed wyżej wspomnianymi biegunkami czy bólami brzucha, które mogą się pojawić w trakcie kuracji lub po. Nie ma jednak zwyczaju proponować kobietom probiotyków ginekologicznych, bo *nie każda Pacjentka jest tak samo wrażliwa na działanie antybiotyków, *probiotyki ginekologiczne nie są tanie i *mogłoby to być odebrane jako naciąganie Pacjentki.

Paniom, które borykają się z nawracającą grzybicą pochwy niezależnie od przyczyny lub te u których problem pojawia się regularnie podczas lub po antybiotykoterapii polecam stosować równocześnie probiotyk ginekologiczny.  Najbardziej popularne preparaty probiotyczne w aptekach przedstawiam w poniższej tabeli.


Nazwa handlowa preparatu
Szczep bakterii
Postać
Warunki przechowywania
Status prawny
Lactovaginal
1 kapsułka =
Lactobacillus rhamnosus 573 nie mniej niż 108  CFU
Kapsułka dopochwowa
Lodówka (2-8oC) lub do 4 tyg. w temp. 25oC
Lek OTC
Ecovag
1 kapsułka =
Lactobacillus rhamnosus DSM 14870 nie mniej niż 108  CFU,
Lactobacillus gasseri DSM 14869 nie mniej niż 108 CFU
Kapsułka dopochwowa
temp. < 25oC
Lek OTC
InVag
1 kapsułka = nie mniej niż 109 CFU bakterii kwasu mlekowego: 25% Lactobacillus fermentum 57A, 25% Lactobacillus plantarum 57B, 50% Lactobacillus gasseri 57C
Kapsułka dopochwowa
Lodówka (2-8oC)
Lek OTC
prOVag
1 kapsułka = 109 bakterii kwasu mlekowego:
25% Lactobacillus fermentum 57A, 25% Lactobacillus plantarum 57B, 50% Lactobacillus gasseri 57C
Kapsułka doustna
Lodówka (2-8oC) lub do 4 tyg. w temp. 25oC
Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego
Lacibios Femina*
1 kapsułka =
Lactobacillus rhamnosus GR-1  2,5x109 CFU,
Lactobacillus reuteri RC-14
 2,5x109 CFU
Kapsułka doustna
Lodówka (2-8oC) lub do 2 tyg. w temp. 15 – 25oC
Suplement diety
 
 *osłania jednocześnie drogi rodne i układ pokarmowy

Aktualnie reklamowane jako nowość!
Lactacyd Intimed ma identyczny skład jak ww. Ecovag i okazuje się, że zastąpił on wcześniejszy produkt. W bazie BLOZ (Baza leków i środków ochrony zdrowia) Ecovagu już brak.

Domyślam się, że wydatek w granicy 20-27 zł to nie mało, zwłaszcza za 8- 10 kapsułek, ale lepiej zapobiegać, niż potem borykać się z nieprzyjemną infekcją i ponosić koszty jej leczenia.

Powodzenia!


Źródła:
file:///C:/Users/OK/AppData/Local/Temp/Ulotka-51_OLI-19410-20150424000219.pdf
http://lapteka.com.pl/apteka/lek1/ECOVAG%20.pdf
http://www.invag.pl/resources/document/inVag_ulotka_13.09.2011.pdf
http://www.asa.eu/produkty/suplementy-diety/lacibios-femina

3 komentarze:

  1. ważna informacja, ja czasem muszę sięgać po antybiotyk i nawet moja wcześniejsza gin mi o tym nie mówiła, dopiero któraś internistka mi zaleciła i lactovaginal z antybiotykiem to podstawa. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. probiotyk po antybiotyku to bardzo wazna sprawa, ja tez nie dowiedzialam sie o tym o ginekologa lecz dopiero w aptece! bardzo mnie to dziwi... ale dzieki temu ze zawsze do antybiotyku kupuje Lactovaginal, nie mam juz problemow z nawracjacymi infekcjami pochwy:) globulki sa male, latwe w aplikacji, a takie skuteczne!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Przy antybiotyku zażywam doustny provag, ponieważ oprócz sfer intymnych chroni on również układ pokarmowy przed wyjałowieniem. Probiotyk zażywam minimum w odstępne godzinnym od antybiotyku, żeby dobroczynne bakterie mogły się namnożyć.

    OdpowiedzUsuń