czwartek, 20 sierpnia 2015

Na pajączki i żylaki, czyli co oferują apteki ?

Witajcie,

W aptekach i zielarniach znajdzie się cała masa produktów, które dedykowane są problemom naczyń żylnych. O doustnych preparatach pisaliśmy tutaj Klik Dzisiaj przegląd preparatów do stosowania zewnętrznego. Dostępne są żele, kremy, spray'e, podkolanówki, rajstopy, które mają za zadanie: zapobiegać żylakom lub wspomagać leczenie zmian w obrębie naczyń żylnych, niwelować uczucie ciężkości nóg i zmniejszać obrzęki, a także mają poprawiać kondycję naczyń żylnych, naczyń włosowatych,a  więc wspierać walkę z tzw. pajączkami (które są pierwszym sygnałem niewydolności żylnej). Problemy naczyń krwionośnych stanowi zarówno defekt kosmetyczny, jak i zdrowotny.
Składniki w preparatach do miejscowego stosowania obejmują:
- heparynę
- wyciągi roślinne:
* wyciąg z nasion kasztanowca
* wyciąg z oczaru
* wyciąg z arniki
* wyciąg z miłorzębu japońskiego
* wyciąg z liści czerwonych winogron
- escynę
- tribenozyd
- troxerutynę
- diosminę
- mentol.

Najpopularniejsze preparaty do stosowania zewnętrznego bazują na heparynie, która wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Dzięki temu heparyna jest szeroko stosowana do zapobiegania chorobom żył powierzchniowych tj. zapalenie żył, żylaki, jak i wspomagająco w ich leczeniu. Dodatkowo heparynę poleca się przy urazach żylnych, jak krwiaki, obrzęki czy stłuczenia, aby przyspieszała regenerację naczyń żylnych. Z pewnością kojarzycie preparat Lioton 1000, najbardziej znany produkt heparynowy. W produktach z heparyną ważna jest jej zawartość. Im wyższa, tym cena preparatu idzie w górę. Zawartość przedstawia się w jednostkach międzynarodowych (j.m.). Dostępne są stężenia 250 j.m., 300 j.m. czy 1000 j.m. Z reguły lekarze chirurdzy, ortopedzi czy traumatolodzy zalecają najwyższą dawkę, która gwarantuje najszybsze efekty. Inne apteczne preparaty z heparyną to Heparizen 1000 j.m., Heparinum GSK 300 j.m. czy Heparin Hasco 250 lub 1000 j.m. Heparynę możecie spotkać też w formie żelu w sprayu, obecnie dostępny jest DIH liposomalny spray. Interesująca jest rodzina prodktów DIH. Szczegóły tutaj HASCO-LEK Pierwowzorem heparyny w spray'u był Lipohep. W ofercie aptek i sklepów zielarskich znajdą się też miejscowe preparaty zawierające heparynę z dodatkiem składników naturalnych, które dodatkowo mają uszczelniać, wzmacniać naczynia, poprawiać ich elastyczność. Takie połączenia stanowią np. Esceven, Latan, Lioven, Vitaleg.

Żele bazujące przede wszystkim na naturalnych składnikach zawierają ww. składniki w różnych wariacjach. Kilka przykładów podam jedynie, bo na rynku jest bardzo dużo preparatów handlowych. Tradycyjne żele z kasztanowcem to np. Venescin (+ trokserutyna), Venobon (+ oczar i olejki eteryczne), Sapovent T, Żele kasztanowe. Trokserutynę znajdziemy w żelu Rutoven, natomiast jej pochodną - okserutynę, w jednym z popularniejszych żeli - Venoruton

Ciekawe są preparaty zawierające mentol. Dają od razu uczucie relaksu, odprężenia, bo chłodzą. Świetnie się sprawdzą, gdy Pacjent odczuwa ciężkość nóg, obrzęki, a także gdy zwyczajnie nogi są zmęczone.
Mentol znaleźć można tradycyjnie w żelach, ale też w formie spray'u, chociażby Venal firmy Gorvita czy kosmetyku w tubie zakończonego masażerem Vedimasan Aflofarm.
Unikatowym preparatem, nie zawierającym co prawda mentolu, a olejek z mięty pieprzowej jest Ruscoven żel firmy Aboca

fot. Tabletkarnia

Czasami Pacjenci życzą sobie, aby żel do smarowania działał też przeciwbólowo. Połączenia leku o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym ze składnikami uszczelniającymi naczynia, zmniejszającymi przepuszczalność naczyń i ich napięcie stanowią np. VENOŻEL (diklofenak + tribenozyd + escyna) lub Aescin żel (escyna + salicylan dietyloaminy + heparyna). Aescin żel łączy więc w sobie dwa składniki zwalczające stan zapalny.

Przy problemie pajączków zaleca się przede wszystkim preparaty ze składnikami roślinnymi, z trokserutyną, by wzmacniać, uszczelniać naczynia, aby zapobiec ich pękaniu. Pamiętajcie, że widocznych naczynek nie zlikwidujecie tego typu produktami. Jedynie specjalistyczne zabiegi mogą pomóc.
Przy obrzękach poleca się przede wszystkim stosować produkty z heparyną lub na zmianę heparynę z preparatami  na bazie wyciągów roślinnych poprawiającymi mikrokrążenie i funkcje naczyń krwionośnych.

Miłego popołudnia, Ania

1 komentarz:

  1. Takie tabletki dostępne bez recepty niestety mają niewielki wpływ na leczenie żylaków. Jeśli naprawdę chcemy się pozbyć problemu, powinniśmy udać się do lekarza po mocniejsze tabletki lub zapisać na zabieg usuwania żylaków np. parą wodną, gdzie efekty są widoczne bezpośrednio po zabiegu.

    OdpowiedzUsuń