wtorek, 22 września 2015

Miej wpływ na leczenie innychZgłaszanie działań niepożądanych leków 


Pisałam ostatnio, że w ulotkach leków widnieje znak czarnego, odwróconego trójkąta, który oznacza, że nowsze leki lub nowo zarejestrowane substancje lecznicze podlegają monitorowaniu i nie tylko farmaceuci czy lekarze, ale również pacjenci mogą zgłaszać niepokojące w ich opinii skutki działania leku. Dotyczy to również leków, które od dawna są stosowane w medycynie.
Nie ma co obawiać się, że zgłaszacie błahostkę czy że poniesiecie jakiekolwiek konsekwencje, ponieważ każdy sygnał jest ważny. Zarówno poważny skutek uboczny, jak i drobna dolegliwość czy jedynie krótki dyskomfort.

Informacje o działaniach niepożądanych i na co zwrócić szczególną uwagę znajdziecie tutaj urpl.gov.pl

Zasady zgłaszania i formularz dostępny jest tutaj mz.gov.pl

Zgłaszanie skutków ubocznych działania leków, ponad te, które wykazały badania kliniczne i o których wie producent, powinno zwiększyć nasze bezpieczeństwo w zakresie zażywania leków.

Zachęcam do działania na rzecz wspólnego dobra!


3 komentarze:

 1. Dzień dobry. Biore antybiotyk. Wiem, ze nie mozna tabletek dzielic, rozdrabniac,a le ja własnie to zrobiłam poniewaz tabletki są dla mnie zdecydowanie za duze. Czy coś moze mi się stac? Lek przyjmuje dwa razy dziennie (8 rano i 20 wieczorem), w południe probiotyk. Cięzko mi jest przełknąc całą tabletkę, mam uraz...Probuje z tym walaczyc, ale marnie mi to idzie. Po kilku probach w koncu dziele tabletke na dwie mniejsze czesci i wtedy jakos łykam. I tak od wczoraj...czyli dzisiaj rano zjadłam w ten sposb 3 tabletke. Za chwile kolejna, a ja juz mam stres..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, zależy jaki antybiotyk i jaka jest dokładna informacja w ulotce. Można spróbować np. zawinąć w plasterek sera czy szynki i spróbować w ten sposób połknąć. Nie gwarantuję, że lek zadziała poprawnie. Poza tym raczej nic nie powinno się dziać, więc proszę się nie stresować.

   Usuń
 2. Zgłaszać powinniśmy wszytskie działania niepożądane - nawet te, które są umieszczone w ulotce (bo może okazać się, że ich częstotliwość jest zwiększona).

  OdpowiedzUsuń