czwartek, 4 lutego 2016

Czkawka - całkiem poważny problem

Witajcie,

  Ostatnim ciekawym problemem z jakim zgłosiła się do apteki Pacjentka była przewlekła czkawka. Przyznaję, że nie pomogłam kobiecie, która oczekiwała, że otrzyma jakiś środek bez recepty, bowiem czkawkę leczy się lekami z przepisu lekarza.
Nie jest to zbyt popularny problem, ale chciałabym przybliżyć dzisiaj informacje na ten temat.
Czkawka jest przymusowym skurczem mięśni międzyżebrowych i przepony wywołanym nagłym wdechem, po którym następuje zamknięcie głośni z charakterystycznym dźwiękiem.
Czkawka trwa na ogól kilka-kilkanaście minut. Jej przyczyną w większości przypadków jest za szybkie lub nadmierne wypełnienie żołądka. O przewlekłej czkawce mówimy, gdy trwa dłużej niż dwa dni, czyli > 48 godzin. Jak się możecie domyślać długo trwająca czkawka jest niezwykle męcząca, Pacjent ma trudności z przyjmowaniem pokarmów i może dojść do spadku masy ciała.
Przyczyn czkawki przewlekłej może być wiele: choroby Ośrodkowego Układu Nerwowego; cukrzyca, mocznica, zbyt wysoki poziom sodu lub wapnia, toksyny i leki np. alkohol, nikotyna, benzodiazepiny, deksametazon i inne; choroby narządów okolic szyi i klatki piersiowej (chociażby zapalenie płuc, zawał serca, refluks); choroby w obrębie jamy brzusznej - m.in. powiększenie wątroby, niedrożność jelit, a najczęściej rozdęcie żołądka.
Trudno jest wskazać z całą pewnością specjalistę, który od razu postawi trafną diagnozę. W pierwszej kolejności jednak udałabym się do gastroenterologa. Gdyby niczego nie znalazł, sądzę, że zasugerowałby kogo następnie odwiedzić.

Nie ma środków dostępnych bez recepty. Leki stosowane w leczeniu czkawki to (wg kolejności podania):
- metoklopramid
- haloperidol
- chlorpromazyna
- baklofen
- midazolam (gdy czkawka jest oporna na ww. leki).

Jak się okazuje irytująca czkawka może być objawem poważnych problemów. Długo trwająca nie pozwoli normalnie funkcjonować, więc raczej nie da się jej długo bagatelizować.

Pozdrawiamy, Ania i TomekŹródła:
Choroby wewnetrzne Szczeklik
http://pediatria.mp.pl/objawy/show.html?id=76129
http://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece/czkawka-przyczyny-leczenie-i-sposoby-na-czkawke,artykul,1629553.html

2 komentarze:

  1. Witam, bardzo podoba mi się Wasz blog, ponieważ często poruszacie tematy, o których nie mówi się np. na innych blogach tego typu. Nużyca, czkawka, kłykciny kończyste - to są przykłady, a dla mnie są inspiracją do poszerzania swojej wiedzy. Gratuluję. Młoda farmaceutka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy bym nie podejrzewała, że pewne leki na czkawkę, to substancje czynne niektórych neuroleptyków. A jednak!

    OdpowiedzUsuń