niedziela, 27 marca 2016

Postbiotyki - innowacyjne składniki produktów ginekologicznych?

Witajcie,

   Czy znacie nowe pojęcie, które pojawia się od pewnego czasu w opisach dość świeżych na rynku probiotyków ginekologicznych? Tym pojęciem jest postbiotyk. W opisach kilku produktów można znaleźć sformułowania, że postbiotyki to dobroczynne substancje aktywne produkowane przez dany szczep bakterii albo aktywne związki chemiczne wytwarzane przez opatentowane szczepy bakterii kwasu mlekowego.
Probiotyki ginekologiczne doustne czy dopochwowe zawierają pałeczki kwasu mlekowego. Nazwa ta jest synonimem szczepu bakterii Lactobacillus. Produktami metabolizmu tychże bakterii mogą być kwas mlekowy, nadtlenek wodoru czy inhibitory proteaz. Metabolity te m.in. poprzez obniżenie pH w pochwie stwarzają niekorzystne warunki do rozwoju bakterii chorobotwórczych czy drożdżaków odpowiedzialnych za infekcje intymne. Ciekawie działanie Lactobacillus przedstawiono tutaj Klik
Do tej pory w taki właśnie sposób opisywano działanie probiotyków intymnych, obecnie wprowadza się na metabolity/związki czynne określenie postbiotyk, co w mojej opinii ma mieć wydźwięk marketingowy i sprawić by produkt z postbiotykiem był chętniej kupowany.

O pojęciu tym do tej pory czytałam w opisach produktów Gynomed i trilac lady.
Pierwszy raz hasło postbiotyk poznałam za sprawą gamy produktów Gynomed Moja pierwsza myśl była taka, że skoro człon post- w nazwie to preparat może będzie działał dłużej niż standardowy? Z całej gamy produktów tylko Gynomed Vagi Active tabletki dopochwowe stosuje się co 4 dni (ale raczej ma to związek z budową tabletki), pozostałe produkty należy przyjmować codziennie.
Niewątpliwie są to kolejne produkty dostępne bez recepty, które mają wspomagać walkę z nawracającymi problemami strefy intymnej.


Dobranoc, Ania


Źródła:
krotex.pl
http://gynomed.pl/#
http://www.sequoia.pl/product/gynomed-vaginaljedyny-skuteczny-preparat-probiotyczny-w-grzybiczych-i-bakteryjnych-infekcjach-pochwy/#

1 komentarz:

  1. Świetny wpis. Z pewnością przy następnej okazji wypróbuję produkty z tej firmy.
    Należy jednak pamiętać by nie polegać całkowicie na tego typu probiotykach, w przypadku nawracających infekcji trzeba zrobić dokładne badania laboratoryjne.

    OdpowiedzUsuń