wtorek, 28 czerwca 2016

Trwałość gotowych leków

Okazuje się, że wielu z nas nie sprawdza terminu przydatności leków. Nie mówię, że nie patrzymy na opakowanie zewnętrzne. Jednak okazuje się, że nierzadko ulotka informuje, iż po otwarciu lek można stosować kilka tygodni do kilku miesięcy. fot. Tabletkarnia

Tabletki, kapsułki
Data ważności umieszczona na opakowaniu oznacza datę przydatności do użycia. Jeżeli nie ma określonej pełnej daty dd/mm/rrrr (np. 01.03.2015, 24.08.2011), a jedynie mm/rrrr (np. luty 2014, wrzesień 2017) wówczas ostatni dzień miesiąca oznacza ostatni dzień ważności.  


Syropy
Trwałość syropów po otwarciu zależy od rodzaju konserwantów oraz stężenia cukru. Syropy zawierają cukier, który wytwarza wysokie ciśnienie osmotyczne. Sprawia ono, że bakterie tracą wodę przez co zostaje zahamowany ich wzrost i rozwój. Przykłady trwałości syropów:
Nifuroksazyd Gedeon Richter - nie stosować leku po upływie 14 dni od otwarcia butelki
Groprinosin syrop, Ambroksol Hasco, Nurofen dla dzieci zawiesina - po pierwszym otwarciu 6 miesięcy. Jeśli producent nie umieszcza w ulotce takiej informacji oznacza, to, że syrop jest zdatny do spożycia po pierwszym otwarciu tylko 28 dni. Szczegóły tutaj Klik

Proszki/granulaty do sporządzania zawiesin doustnych
Taką formę stanowią antybiotyki. Do suchego proszku zgodnie z ulotką należy dodać odpowiednią ilość wody i tak przygotowana zawiesinę zużyć w ciągu przeciętnie 7-14 dni, przechowując w lodówce (2-8 C). Przykłady trwałości zawiesin:
Augmentin proszek do sporządzenia zawiesiny - zużyć w ciągu 7 dni, przechowywać w lodówce
Ceclor granulat do sporządzenia zawiesiny - trwałość sporządzonej zawiesiny 14 dni, przechowywać w lodówce
Sumamed granulat do sporządzenia zawiesiny - gotowa zawiesina trwała 5 dni w temperaturze < 25C

Krople do oczu
Trwałość kropli do oczu zależy od rodzaju zastosowanego konserwantu lub specyficznej budowy opakowania.  Dostępne w aptekach krople w buteleczkach zazwyczaj muszą być zużyte w ciągu 4 tygodni, jak kto woli 28 dni od otwarcia. Istnieją jednak specjalne systemy uwalniania kropli, które pozwalają zachować dłuższą  trwałość. Pierwotnie były to 2 miesiące w przypadku systemu Abak lub 3 miesiące COMOD. Przykłady trwałości po pierwszym otwarciu:
Hyabak - 3 miesiące
HYLO COMOD, HYLO CARE - 6 miesięcy
Hyal Drop Multi -  6 miesięcy
Dostępne są również tańsze krople, pakowane w butelki niczym nie wyróżniające się od tych tradycyjnych, ale ich trwałość jest przedłużona i tak np. krople Benein zachowują trwałość 3 miesiące, a Starazolin Hydrobalance - 2 miesiące.
Optive - zawierają specjalny rodzaj konserwantu przez co zachowują trwałość 6 miesięcy

Krople do oczu w opakowaniach jednodawkowych, tzw. minimsach oraz buteleczki zawierające sól fizjologiczną lub jałową wodę do wstrzykiwań, które stosuje się m.in. do przemywania oczu należy zużyć w ciągu 24 h od otwarcia.

Maści/kremy/żele
W przypadku tego rodzaju leków trwałość po otwarciu zależy od rodzaju zastosowanego podłoża oraz zawartości wody w składzie leku.
Elocom krem/maść - 4 tygodnie po pierwszym otwarciu
Acnatac żel - 3 miesiące po pierwszym otwarciu
Clindacne żel, Elidel krem - 12 miesięcy po pierwszym otwarciu.

Jak widzicie należy czytać ulotki dołączone do leków. Jeśli brak informacji o dacie przydatności od otwarcia oznacza, to, że jest trwałość jest jednoznaczna z datą ważności widoczną na opakowaniu. Nawet jeśli znacie przydatność, bo stosujecie lek regularnie, to raz na jakiś czas warto zerknąć czy przypadkiem informacja dotycząca trwałości leku w ulotce nie uległa zmianie, bo producent zmienił nieco recepturę leku. Podobnie leki z tą samą substancją czynną, ale produkowane przez innych producentów mogą różnic się datą przydatności do spożycia.


Pozdrawiam, Ania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz