niedziela, 17 lipca 2016

Na brak apetytu

Witajcie,

Wyjazd wakacyjny sprawił, że w tym miesiącu jesteśmy mało aktywni, lecz mam nadzieję, że wróciliśmy po przerwie z ciekawym tematem.
Od czasu do czasu zgłaszają się do apteki rodzice pytając czy są dostępne produkty na poprawę apetytu.
Najbardziej popularny, znany z reklam jest syrop Apetizer, wersja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Niestety nie raz, ani nie dwa proponując ten syrop otrzymałam informację, że okazał się nieskuteczny, mimo, iż wyciągi ziołowe zawarte w syropie były i są tradycyjnie stosowane w tym problemie.
Produktem leczniczym, który podczas mojej pracy zawodowej był jeszcze kilka lat temu często polecany Małym Pacjentom był/jest Peritol, zawierający chlorowodorek cyproheptadyny. Piszę był, bo dopóki dostępny był w wersji syropu, to często spotykałam się z receptami, natomiast odkąd dostępne są jedynie tabletki, mimo, że można je stosować od 2 r.ż. nie spotkałam się z ordynacją lekarską na tą postać leku dla Maluchów.

Jest sporo roślin leczniczych stosowanych jako środki aromatyczno-gorzkie, które poprawiają apetyt poprzez zwiększenie wydzielania soków trawiennych.
Podaję rośliny o działaniu wzmagającym apetyt, ale na pewno nie będą to "wszystkie", bowiem różne źródła mogą podawać nieco odmienne informacje:

Nasienie kozieradki
Ziele krwawnika
Klacze tataraku
Korzeń galgantu (Alpinia officinarum)
Korzeń arcydzięgla
Ziele centurii pospolitej
Kora cynamonowca
Drapacz lekarski  (UWAGA! nie stosować przy alergii na rośliny z rodziny złożonych jak rumianek, arnika)
Owoce kolendry siewnej
Korzeń goryczki żółtej
Ziele szanty zwyczajnej
Korzeń i ziele mniszka
Ziele tymianku
Imbir lekarski
Ziele kopru włoskiego
Owoc kminku
Ziele lebiodki pospolitej (Oregano)
Ziele lnicy pospolitej
Korzeń lubczyku
Ziele majeranku ogrodowego
Wyciąg z liści karczocha (1 łyżeczkę liści karczocha zalać 1 filiżanką gorącej wody, odstawić na 10 min i przecedzić. Pić po 1 filiżance przed posiłkami)
Ziele bylicy pospolitej
Liść bobrka

Część przepisów na napary znajdziecie u dr Henryka Różańskiego tutaj i na pozostałych stronach tego autora

Część z Was na pewno wie, że stosowane w kuchni zioła/przyprawy nie tylko dodają aromatu, lecz właśnie mają pomagać w trawieniu. Ww. zioła, które są rzadziej spotykane lub stosowane powinniście móc zamówić w sklepie zielarskim jeśli nie będzie na stanie. Niektóre z ww. surowców roślinnych wymienionych mogą być dostępne tylko w zielarniach internetowych.

Ojcowie Benedyktyni polecają szczególnie dzieciom:
Dzieci - skórki gorzkich pomarańczy
Dzieci starsze - kłącze tataraku

Przy braku apetytu można również podawać Nutridrinki o czym pisaliśmy niedawno.

Pozdrawiam, Ania

P.S. Przed zastosowaniem ziół warto upewnić się czy nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania, aby nie kolidowały z przyjmowanymi lekami lub nie pogorszyły określonych stanów chorobowych.
P.S.'' Są grupy leków, których działaniem ubocznym jest wpływ na apetyt, na masę ciała, ale o tym innym razem.

Źródła:
http://zioladobrenawszystko.pl/ziola-na/ziola-na-apetyt.html
Zioła Ojców Benedyktynów J.G.Mayer  B.Uehleke O.Kiliam Saum

1 komentarz:

  1. Witam, podaję mojemu dziecku olej z rzepaku i slonecznika z 5% zawartością oleju z konopi. Ten ostatni wzmaga apetyt. Olej przeznaczony specjalnie dla dzieci od 4 m-ca życia.

    OdpowiedzUsuń