czwartek, 18 sierpnia 2016

Czym wspomóc błonę śluzową żołądka?

  Często pytacie Państwo jak można "podreperować"/zregenerować błonę śluzową żołądka, której kondycja została nadszarpnięta najczęściej przez leki przeciwbólowe. Dzisiaj przedstawiam kilka produktów, które będą pomocne. Jednak uważam, że dobrze jest zasięgnąć opinii lekarza gastroeneterologa jeśli objawy Was niepokoją, a dolegliwości są znacznie nasilone.
Olej lniany to bogactwo między innymi kwasów Omega-3 oraz lignanów. Przyspiesza regenerację błon śluzowych, w tym błony śluzowej żołądka. Z kolei siemię lniane działa osłaniająco na śluzówkę żołądka. Ziarenka lnu zalewa się gorącą wodą i po spęcznieniu, kiedy powstanie "galaretowata" masa, wypija się. Tak przygotowany wyciągi bogaty jest w śluzy, które powlekają przełyk i żołądek, będąc swoistą barierą dla czynników drażniących.
Olej rokitnikowy stosowany jest w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, przyspiesza gojenie nadżerek, działa regenerująco. Olej ten wykazuje korzystny wpływ na błony śluzowe całego organizmu. Jest on przede wszystkim bogactwem witamin i minerałów.  Ciekawym połączeniem obu olejów jest preparat Ventrol.

Kolejną rośliną po lnie i rokitniku jest Lucerna siewna. Okazuje się, że roślina ta również wykazuje wielokierunkowe korzystne działanie na organizm, z racji dzisiejszego tematu skupiam się tylko na możliwości zastosowania jej w obrębie przewodu pokarmowego. Lucerna posiada zdolność regenerowania błony śluzowej przewodu pokarmowego, w tym żołądka. Dzięki zawartości chlorofilu wpływa na zmniejszenie ilości bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach. Sprzyja rozwojowi fizjologicznej flory bakteryjnej. Obecność węglanu magnezu warunkuje jej właściwości alkalizujące, więc jest stosowana w leczeniu wrzodów. Saponiny triterpenowe wykazują właściwości przeciwgrzybicze (wspomaganie walki z drożdżakami). Niezwykle interesująca roślina, nieprawda?

Na pewno pite regularnie zioła poprzez działanie osłaniające będą pomocne w terapii: korzeń/liść prawoślazu, nasienie kozieradki. O prawoślazie przeczytacie tutaj Klik kozieradce warto przeczytać tutaj Klik

Mam nadzieję, ze nie macie mi za złe, że podaję odnośniki do innych stron. Nie opisuję dokładnie lnu ani rokitnika, bo mnóstwo informacji możecie znaleźć na stronach internetowych.

Życzę udanych kuracji leczniczych, pozdrawiam, AniaŹródła:
http://www.czytelniamedyczna.pl/2472,lecznicze-zastosowanie-oleju-rokitnikowego.html
http://www.solgar.pl/wiedza/leksykon/lucerna
http://synergypoland.pl/witaj-swiecie/
http://www.kroplaomega.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=4

2 komentarze:

  1. Witam.Czy lucerne siewna dostane w postaci herbatki?Czy tylko sypkie ziolo.Czy jest dostepna w aptece?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, dostępna raczej w zielarniach, chyba że apteka oferuje produkty firmy Solgar. Spotkałam się tylko z lucerną w kapsułkach. Może w zielarni więcej podpowiedzą.

      Usuń