piątek, 16 września 2016

Kwas foliowy czy foliany - co wybrać przed i w czasie ciąży?

Witajcie,

Suplementacja kwasu foliowego u kobiet planujących ciążę oraz ciężarnych jest oczywista. Pytanie tylko czy wystarczy tradycyjny kwas foliowy, znany jako najbardziej popularny preparat apteczny Folik? Stawiam to pytanie, ponieważ pojawiły się nowe generacje, a może lepiej zabrzmi nowa forma aktywna kwasu foliowego, która nosi różne nazwy zależnie od producenta.
O co chodzi?
Część kobiet ma fizjologiczny defekt w metabolizowaniu kwasu foliowego. Metabolizowaniu, a więc, najprościej mówiąc w przekształceniu kwasu foliowego w jego aktywną postać. Kwas foliowy poprzez szereg reakcji jest przekształcany do najbardziej aktywnego związku jakim jest L-5-metyltetrahydrofolian. Proces ten przebiega pod wpływem enzymu reduktazy metylenotetrahydrofolianowej. Okazuje się, że ok 50% kobiet ma obniżoną aktywność tego enzymu (40% przyswaja o 30% mniej, a 10% kobiet nawet o 70% mniej), informacje pochodzą z tego źródła Klik Kobiety te mimo, że przyjmują kwas foliowy, nie są w stanie go odpowiednio wykorzystać.
Dlatego od pewnego czasu coraz więcej mówi się o aktywnej postaci folianów.
Pierwszym preparatem, który zawierał/zawiera nową postać folianów jest Femibion i  jest to słynna postać Metafolin. Produkt zawiera zarówno tradycyjną postać kwasu foliowego, jak i aktywną formę metafolinę, gotową do wykorzystania przez organizm. Femibion jest obecny co najmniej szósty rok w aptekach, przynajmniej od tylu lat go kojarzę. Gdyby nie to, że został zarejestrowany jako suplement diety, raczej nie miałabym wątpliwości co do tego nowatorskiego podejścia w temacie folianów. Jedynym wiatminowym lekiem dedykowanym kobietom w ciąży jest Elevit, jednak ze względu na wysoką  cenę już niezwykle rzadko sprzedaje się  w aptekach. Wszystkie pozostałe preparaty dla przyszłych mam to suplementy diety.
W ślad za producentem Femibionu, firmą Merck, poszły i inne, choć musiało upłynąć kilka lat. Nie jestem w stu procentach pewna czy 1 rok, czy blisko 2 lata temu pojawiły się kolejne preparaty z aktywną postacią folianów. Firma Sequoia wprowadziła ActiFolin w dawkach 0,8 mg i 2 mg. Preparat zawiera połowę dawki tradycyjnego kwasu foliowego i połowę dawki w postaci Actifolin (Actifolin to nazwa handlowa preparatu z kwasem foliowym, jak i nazwa opatentowanej przez tą firmę cząsteczki aktywnej folianów). Poza tym firma oferuje witaminy dla kobiet ciężarnych Omegamed Optima Start, Omegamed Optima i Omegamed Optima Forte, które zwierają obie pożądane formy.
Kolejnym preparatem jest Pregna PLUS, który jest wzbogacony o MetaPregnaFolic.


fot. Tabletkarnia


Podejście lekarzy ginekologów jest różne w kwestii witamin. Jedni polecają kupić dowolne witaminy, inni polecają konkretną markę (rodzi się wówczas podejrzenie, że idą za tym jakieś profity albo są przekonani co do składu/jakości produktu), a inni w ogóle nie zalecają witamin, a jedynie kwas foliowy. Spotkałam się z opinią, że przyjmowanie witamin przez kobietę ciężarną przyczynia się do wzrostu masy urodzeniowej dziecka. Przyznam szczerze, ze również zauważam taką korelację. Podczas ciąży przyjęłam strategię: 1 dzień witaminy, a 2 dzień sam kwas foliowy.

Pozdrawiam, Ania


Źródła:
Metafolina - alternatywa dla suplementacji niedoboru folianów u kobiet ciężarnych A.Seremak-Mrozikiewicz
Znaczenie metabolizmu folianów w rozwoju powikłań u kobiet ciężarnych A.Seremak-Mrozikiewicz
http://nekk.pl/klienci/smartpharma/www/public/files/stanowisko_ekspertow.pdf
http://www.femibion.pl/dieta-dla-mamy/articles/problemy-z-przyswajaniem-kwasu-foliowego-a-metafolina.html
http://www.sequoia.pl/product/omegamed-optima-start/

11 komentarzy:

 1. Pewnie , że warto brać kwas foliowy, zapobiega wielu poważnym wadom płodu. Ja z kolei brałam folik przed ciążą i calutką ciążę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z suplementów wymienionych przez Ciebie, brałam pregne plus. Według mojego ginekologa zawiera podstawowe, najważniejsze skladniki, ktore potrzebuje kobieta w ciazy a te dodatki, ktore sa w innych suplementach sa zbedne bo mozna je czerpac z pozywienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brałam folik mama 1 a potem folik mama na 2i3 trymestr. W zasadzie więcej witamin nie łykałam. Wyniki miałam dobre, córeczka urodziła się zdrowa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kwas foliowy jest bardzo ważny, ja całą ciążę folik mama łykam. Żadnych innych suplementów już nie przyjmuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kwas foliowy i ja przekonana jestem do folika, kilka lat temu brałam go w pierwszej ciąży a teraz jest ze mną folik mama :)

  OdpowiedzUsuń
 6. w pierwszej ciąży przyjmowałam mama dha i dziecko nie urodziło się z większą wagą urodzeniową, wszystko było w normie, teraz staram się o drugie i biorę wersję premium, właśnie z metafoliną i witaminami, wolę brać coś kompleksowego, bo niesety mam obawy że jak przy pierwszej ciąży dopadną mnie męczące mdłości to o bogatą dietę będzie trudno

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja własnie 2 tygodnie temu dowiedziałam się że jestem w ciąży :)! No spełnienie marzeń bo planowaliśmy dziecko i się udało. Właśnie moja koleżanka, która była w ciąży poleciła mi żebym kupiła sobie takie suplementy diety własnie w czasie ciąży Pregna 250 DHA, twierdziła że są to suplementy właśnie aby uodpornić matkę i dziecko. Także kupiłam i cały czas je biorę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. I bardzo dobrze zrobiłaś bo kwas foliowy jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju płodu.

  OdpowiedzUsuń
 9. A na pytanie z tematu odpowiedzi brak? Co lepsze kwas foliowy, foliany czy może połączenie

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak się nie ma problemów z przyswajaniem kwasu foliowego to można wszystko, mam mutację MTHFR i tylko specjalne preparaty w postaci folianów nie zaszkodzą, a pomogą...

  OdpowiedzUsuń