wtorek, 22 listopada 2016

Zioła w IBS

Najwięcej pytań w ostatnim czasie ze strony Czytelników dotyczyło problemów z jelitami. Część z Was ma zdiagnozowany zespól jelita drażliwego, a część prawdopodobnie usłyszy taką diagnozę.
O IBS pisaliśmy tutaj Klik więc na podstawowe informacje o tym problemie zapraszam do poprzedniego wpisu. W związku z tym, że mimo iż jest kilka leków ordynowanych w tym problemie są Pacjenci, którzy nie reagują dobrze na żaden lek, a borykanie się z ciągłą biegunką albo przewlekłymi zaparciami bardzo obniża komfort życia.
Postanowiłam dogłębnie przyjrzeć się niektórym roślinom leczniczym, by wskazać chorym najbardziej przydatne na problemy jelitowe. Poniższe zioła charakteryzuje przede wszystkim działanie przeciwzapalne na błony śluzowe przewodu pokarmowego, na jelita między innymi, regulacja perystaltyki jelit, działanie rozkurczowe czy poprawiające czynności wydzielnicze jelit.
Część z niżej wymienionych surowców będzie hamowała biegunkę, a część będzie normowała nieregularne wypróżnienia.
Nie da się ułożyć jednej mieszanki na problemy jelita drażliwego. Według mnie podstawą każdej, muszą być zioła działające przeciwzapalnie.

Mieszanka w wersji IBS z biegunką:
Po 50 g
ziele krwawnika
koszyczek rumianku
korzeń arcydzięgla
kłącze pięciornika
liść borówki czernicy
liść melisy
liść mięty pieprzowej
liść poziomki

1 czubatą łyżkę na szklankę wrzątku. Parzyć pod przykryciem. Pić 2-3 razy dziennie po szklance, na 20-30 minut przed posiłkiem.

Mieszanka dla IBS zaparciami:
Po 50 g
ziele krwawnika
koszyczek rumianku
korzeń arcydzięgla
ziele drapacza lekarskiego
ziele srebrnika
ziele przetacznika
korzeń prawoślazu
ziele serdecznika

1 czubatą łyżkę na szklankę wrzątku. Parzyć pod przykryciem. Pić 2-3 razy dziennie po szklance, na 20-30 minut przed posiłkiem.

Optymalnie mieszanka powinna składać się z 9 do 12 ziół. Przynajmniej takie wskazówki nasuwa literatura zielarska. Ja zaproponowałam po 8 surowców. Każdy indywidualnie dobierze kolejne surowce. Już tłumaczę dlaczego. Korzeń lukrecji można stosować przez maksymalnie 4 tygodni i potem należy zrobić przerwę. Moim zdaniem przerwa mogła by trwać 4-8 tygodni. Ziele dziurawca może być składnikiem każdej mieszanki pod warunkiem, że Pacjent nie stosuje przewlekle leków, a jeśli już to należałoby to zweryfikować. Postaram się przygotować informacje na temat interakcji dziurawca i leków. W przypadku ziela glistnika też stosowałabym go okresowo, z przerwami, ze względu na bardzo szeroki wachlarz wskazań i działań. Oczywiście wszystkie wymienione w tym poście zioła wykazują działanie wielokierunkowe, ale glistnik wydaje mi się wybitnie wyróżniać spośród tego towarzystwa. Liść melisy i kwiat lawendy można stosować również zamiennie. Plusem obu tych ziół jest działanie uspokajające. Chorzy doskonale zdają sobie sprawę, że odczucie permanentnej potrzeby udania się do toalety jest czynnikiem stresującym. Ziele bodziszka cuchnącego jak najbardziej może znaleźć się w mieszankach, jednak jak sama nazwa ziela wskazuje, Wasze powonienie może na tym trochę ucierpieć, więc na początek polecam Tym z Was, którzy są bardziej odważni w tej kwestii.
Poniżej nieco chaotycznie, ale przytaczam informacje potwierdzające moje propozycje ziół.

ziele bodziszka cuchnącego - przeciwzapalnie, przeciwbiegunkowo
ziele drapacza lekarskiego - wzmaga wydzielani soków trawiennych, zapobiega atonii jelit, reguluje wypróżnienia, zapobiega zaparciom, łagodzi podrażnienia i stany zapalne śluzówki p.p.
ziele krwawnika - pobudza wydzielanie soku żołądkowego, jelitowego, trzustkowego i żółci, przeciwzapalnie, bakteriobójczo, przeciwpasożytniczo
korzeń arcydzięgla - znosi ból brzucha, skurcze jelit, niszczy bakterie, pierwotniaki, uspokaja
ziele glistnika - poprawia czynności wydzielnicze m.in. jelit, zapobiega skurczom mięśni gładkich, hamuje procesy fermentacyjne i gnilne w jelitach, uspokaja
korzeń lukrecji - rozkurczowo na mięśnie gładkie, przeciwzapalnie; można bezpiecznie stosować 1-4 tygodni, należy robić przerwy
kłącze pięciornika - przy biegunce i nudnościach, stany zapalne żołądka i jelit
ziele srebrnika - rozkurczowo na jelita, bóle brzucha, wzdęcia, kolka jelitowa, nieregularne wypróżnienia
liść i kora oczaru - przeciwbiegunkowo, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie
ziele przetacznika - reguluje wypróżnienia, przeciwzapalnie,
koszyczek rumianku - przeciwzapalnie, rozkurczowo, łagodzi objawy nerwicy żołądka i jelit
kłącze wężownika - biegunka, przeciwzapalnie, ściągająco
owoc tarniny - biegunki, stany zapalne żołądka i jelit
kwiat lawendy - rozkurczowo, uspokajająco
ziele dziurawca - rozkurczowo, przeciwzapalnie
ziele serdecznika - w stanach skurczowych mięśni gładkich p.p, w zaburzeniach trawienia manifestujących się bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami nawykowymi; w łagodnych biegunkach
liść borówki czernicy - przeciwzapalnie, ściągająco, przeciwbiegunkowo
korzeń prawoślazu - w nieżycie żołądka, jelit, przy zaparciach
liść melisy - rozkurczowo, wiatropędnie
liść mięty pieprzowej - wiatropędnie, rozkurczowo
liść poziomki - nieżyt żołądka i jelit, biegunka

Możecie sami układać swoje receptury i obserwować swój organizm jak na nie reagujecie. Jest to najlepszy sposób by w końcu zmierzyć się ze swoimi dolegliwościami. Dla tych, którzy nie wierzą w leczniczą moc ziół, poleca, sprawdzić, a potem wydać opinie. Pozdrawiam i życzę skutecznych terapii, Ania. Ufam, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.


Źródła:
flos.pl
panacea.pl
dr H. Różański - strony jego autorstwa

9 komentarzy:

 1. Ten post to prawdziwa kopalnia wiedzy :) dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za ten post. Bardzo cenne uwagi dot. poszczególnych ziół ( np o lukrecji, dziurawcu) Jednocześnie zmagam się z refluksem, a więc nie wszystkie ziola mogę stosować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja biore Iberogast od tygodnia jak juz pisalam..czulam poprawe choc dzisiaj znow sie nasililo.Mam jednak pytanie czy ziola te dzialaja moczopednie??Chodze do toalety co chwile:(

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja biore Iberogast od tygodnia jak juz pisalam..czulam poprawe choc dzisiaj znow sie nasililo.Mam jednak pytanie czy ziola te dzialaja moczopednie??Chodze do toalety co chwile:(Oprocz kropli pije codziennie napar z melisy (2 lyzki suszu melisy)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, korzeń arcydzięgla tak działa. Pozdrawiam, Ania :)

   Usuń
 5. Co znaczy, że coś ma działanie wiatropędne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że samo określenie nasuwa skojarzenie z puszczaniem wiatrów. Odpowiedź jest oczywista :)

   Usuń
 6. Witam. Czy frakcja wodna wyciągu z dziurawca wpływa tak samo na metabolizm wielu leków jak frakcja etanolowa dziurawca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, zdecydowanie alkoholowe tak dzialaja. Jednak nie wiadomo czy przewlekle stosowanie wyciągów wodnych tez nie będzie wpływalo na inne leki. Nie spotkałam się z oficjalnymi danymi na ten temat, jedynie taka informacje uzyskalam na zajeciach doszkalajacych w ramach kursow podyplomowych. Pozdrawiam Ania

   Usuń