niedziela, 29 stycznia 2017

Nowe krople na zaćmę

Witajcie,

Aktywni zawodowo farmaceuci zdają sobie sprawę, że na chwilę obecną brak na rodzimym rynku farmaceutycznym kropli stosowanych w terapii zaćmy.
Krople Quinax (zawierające polisulfonian sodowy azapentacenu) zostały wycofane decyzją Głównego Inspektora farmaceutycznego w 2016 roku i z informacji, które posiadam nie pojawią się już w sprzedaży. Natomiast od końca ubiegłego roku niedostępne są również krople Vitreolent (zawierające jodek potasu, jodek sodu). Hurtownie farmaceutyczne informowały, że krople Vitreolent pojawią się w raz z końcem stycznia br., lecz obecne informacje brzmią: "brak u producenta, nie wiadomo kiedy będzie dostawa do hurtowni".
Około 1,5 tygodnia temu odwiedziła nas Pani przedstawiciel medyczna z firmy OFTA chwaląc się, że jej firma oferuje preparat na zaćmę. Wspomniała, że krople Vitreolent mają powrócić w zmienionej formule i że oferowane przez nią mogą być stosowane w zamian. Nie udało mi się znaleźć informacji o tym produkcie na stronie producenta, ani w ogóle na stronach www,, stąd zdecydowałam się na zamówienie kilku opakowań w razie, gdyby faktycznie Pacjenci szturmem mieli wkroczyć do mojego miejsca pracy po nowe krople. Jak wielkie było moje zdziwienie kiedy owe, nowe krople znalazłam nie wśród kropli z przepisu lekarza, a wśród kropli dostępnych bez recepty. A jeszcze większe było moje zdziwienie kiedy doczytałam wskazania na ulotce.
Cytuję:
"CATAROFT nawilżający, izotoniczny roztwór do oczu, który zawiera dodatkowo jodek potasu. Należy go wkraplać do oka. Dodany jodek potasu działa jako substancja wychwytująca wolne rodniki. Takie właściwości jodku potasu stosuje się w zapobieganiu i leczeniu podtrzymującym wysięków i krwotoków w oku. Bez konsultacji z okulistą preparat można stosować do zwykłego nawilżania oka i w tym celu należy wkropić go o oka lub zrobić okład na powieki. Produkt może być również pomocniczo stosowany do nawilżania oka podczas niektórych procesów wchłaniania (w szczególności wysięków, krwawień do ciała szklistego oraz zaćmy o różnej etiologii)".
Zatem nie są to w żaden sposób zastępcze krople w stosunku do ww. wymienionych.
Głównymi składnikami są chlorek sodu i jodek potasu, jednak nie jest podane stężenie tego drugiego.

zdj. Tabletkarnia


Czas pokaże czy faktycznie będą dostępne krople stosowane w zaćmie. Póki co pojawiła się dopieo jedna recepta na CATAROFT.

Pozdrawiam, Ania

2 komentarze:

  1. Ta nazwa i takie opowieści przedstawicieli to łamanie prawa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie sposób dowiedzieć się jaki jest skład ilościowy,owego preparatu,zarówno producent jak i przedstawiciele ten temat omijają

    OdpowiedzUsuń