poniedziałek, 13 marca 2017

Mało znane zastosowanie popularnego leku przeciwbólowego

Dzień dobry,

Diklofenak jest znany każdemu, kto ogląda TV, chociażby za sprawą reklam Voltarenu, które pojawiają się dość często na ekranach naszych odbiorników telewizyjnych.
Mało kto wie, że lek ten jest stosowany również w dermatologii, a dokładniej w problemie zwanym rogowaceniem słonecznym. O tym, że promienie ultrafioletowe szkodzą naszej skórze wiadomo od dawna. Jednak gro osób nie robi sobie nic z tego i w największy skwar wystawia się na działanie słońca. Niezależnie jakich argumentów zwolennicy opalania by nie użyli, mnie nie przekonają. Zbyt wiele mamy okazji czy to na szkoleniach czy bezpośrednio u Pacjentów obserwować szkody jakie niesie za sobą słońce. Wracając do owego rogowacenia. Na skórze latami eksponowanej na słońce pojawiają się zmiany zwane zmianami hiperkeratotycznymi na ogół na głowie, twarzy, szyi i grzbietach rąk. Niestety nie dysponuję fotografiami takich zmian, jedynie posiadam fotografie zmian rakowych, lecz nie zamierzam nikogo nimi straszyć. Okazuje się, że jest to początkowa forma i zapoczątkowuje pewien ciąg zmian w obrębie uszkodzonej skóry i nie musi, ale może prowadzić do rozwoju raka kolczystokomórkowego, drugiego co do częstości raka skóry.
Jeśli na Twojej skórze widnieją niepokojące zmiany, tj. naciek, zapalenie, średnica > 1 cm, rumień, owrzodzenie, krwawienie, zmiana szybko powiększa się to należy skonsultować się z dermatologiem.

Jakie są metody leczenia?
- leczenie chirurgiczne,
- terapia fotodynamiczna,
- leczenie farmakologiczne:
* 5-fluorouracyl,
* imikwimod,
* diklofenak w połączeniu z kwasem hialuronowym,
* mebutynian ingenolu,
- peeling chemiczny.

Nowym preparatem zawierającym właśnie diklofenak z kwasem hialuronowym jest żel Solacutan.

Pozdrawiam, AniaŹródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4065271/
http://www.skincancer.org/skin-cancer-information/actinic-keratosis/actinic-keratosis-treatment-options
http://www.termedia.pl/Rogowacenie-sloneczne-aktualny-stan-wiedzy-Stanowisko-ekspertow-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego,56,22775,0,0.html
http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/#results

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz