sobota, 11 marca 2017

"Męski" lek nie tylko dla mężczyzn

Witam,

Słynną niebieską tabletkę miłości pewnie każdy zna ze słyszenia, z niewybrednych historii intymnych, z żartów. Viagra to najpopularniejsza nazwa sildenafilu, słynnego leku na potencję.
Mechanizm działania sildenafilu polega na tym, że jest silnym selektywnym inhibitorem fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), enzymu, który odpowiada za rozkład cGMP (cyklicznego monofosforanu guanozyny) oraz nasila działanie tlenku azotu w mięśniach gładkich prącia, tak w skrócie. PDE5 występuje w ciałach jamistych prącia i w krążeniu płucnym.

Sildenafil wspomaga rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych prącia, co prowadzi do zwiększenia napływu krwi do prącia w trakcie podniecenia seksualnego. W połączeniu z pobudzeniem seksualnym przywraca zaburzony mechanizm wzwodu.
Wskazania:  leczenie zaburzeń wzwodu prącia

Sildenafil powoduje także rozkurcz mięśni gładkich ścian naczyń płucnych. U pacjentów z nadciśnieniem płucnym dochodzi do rozszerzenia naczyń płucnych.
Wskazania:
- dorośli: nadciśnienie płucne w celu zwiększenia zdolności wysiłkowej, pierwotna postać nadciśnienia i wtórna związana z chorobą tkanki łącznej,
- dzieci i młodzież 1- 17 r.ż.: nadciśnienie płucne w celu zwiększenia zdolności wysiłkowej lub hemodynamiki płuc, pierwotna postać nadciśnienia tętniczego lub wtórne związane z wadą serca.

UWAGA! Sildenafil u kobiet
Lek podawany dopochwowo poprawia przepływ krwi w tętnicach macicznych oraz zwiększa grubość endometrium. Próbuje się stosować globulki z sildenafilem u kobiet z poronieniami nawykowymi. Nie znam opinii z pierwszej ręki, jedynie co znalazłam jedną rozprawę doktorską i informacje na różnych forach internetowych. Wpisy na forach pochodzą nawet sprzed kilku lat, a nadal trudno jest znaleźć wiarygodne, fachowe artykuły potwierdzające dobre wyniki stosowania tego leku dopochwowo.
Dopochwowe stosowanie sildenafilu ma zmniejszać też dolegliwości bólowe podczas menstruacji. Pojawiły się i takie doniesienia zza granicy. Póki co nie spotkałam się u nas z takim zastosowaniem, więc pozostawiam tą informację w charakterze jeszcze ciekawostki.

Czas pokaże czy sildenafil znajdzie kolejne zastosowania. Bada się na zwierzętach jego zastosowanie w kilku dziedzinach medycyny.

Pozdrawiam, Ania


Źródło:
esculap.pl
https://1wl.wum.edu.pl/sites/1wl.wum.edu.pl/files/mgr_monika_ohams_-_streszczenie_rozprawy.pdf

4 komentarze:

 1. Witam. Mam 22 lata i stosuje lek Doreta 75 + 650 mg 1x dziennie rano na ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Co mogę zrobić, aby zminimalizować zaparcia, które są bardzo uciążliwe podczas stosowania tego leku? Czy jest coś skutecznego i jednocześnie bezpiecznego co można dostać w aptece bez recepty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, można zastosować syrop Laktuloza. Jest bezpieczny. Minusem jest to, że może wywoływać wzdęcia. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
  2. A co z preparatem Dicopeg?
   Tak czytałem sobie trochę na tej stronie i czy nie byłby on lepszy, jak Pani sądzi?
   http://www.mp.pl/artykuly/28726,porownanie-skutecznosci-makrogoli-3350-i-laktulozy-w-leczeniu-zaparcia-czynnosciowego-u-dzieci

   Usuń
  3. Dicopeg też mógłby być, jest bardzo skuteczny, ale też wywoływać może wzdęcia. Pozdawiam

   Usuń