wtorek, 11 kwietnia 2017

Mięśnie bez sterydów

Kto z nas nie widział na siłowni lub w sąsiedztwie mężczyzn z nienaturalnie napompowanymi ciałami? Opięte T-shirty, chcące prawie pękać na bicepsach. Na mnie nie robi to absolutnie wrażenia, powiedziałabym, że nawet wygląda nieatrakcyjnie. Zamiast rzeźbić ciało poprzez ćwiczenia część mężczyzn woli drogę na skróty - ich sprawa.
Śmiem twierdzić, że nie biorą pod uwagę ceny jaką przyjdzie im zapłacić za stosowanie zastrzyków ze sterydów. Stosowanie zastrzyków z testosteronu sprzyja wzrostowi masy mięśniowej, ale przy okazji zaburza gospodarkę hormonalną organizmu, szczególnie niekorzystna jest aktywacja receptorów estrogenowych, która przekłada się negatywnie na układ kostny mężczyzn, powoduje ginekomastie (czyli powiększenie piersi, w tym wypadku u Panów), spadek popędu płciowego i problemy z płodnością. Aby zminimalizować ww.skutki stosowania testosteronu, mężczyźni sięgają nielegalnie po inne środki farmakologiczne np. Inhibitory aromatazy, leki przeciwnowotworowe, stosowane w leczeniu raka piersi u kobiet. Aż włos mi się na głowie jeży kiedy pomyśle sobie, że najpierw wstrzykują sobie testosteron, a potem leki przeciwnowotworowe. I po co? By wyglądać nienaturalnie? Szanowni Panowie "sportowcy", kulturyści Wasze zdrowie jest cenniejsze niż mięśnie. Wydaje mi się, że można się szczycić wyglądem i kondycją jeśli ciężka pracą pracuje się nad sylwetką. Niestety jest to też uzależnienie i zależnie gdzie usytuowana jest apteka, jej pracownicy na pewno spotykają się z zakupami typu "Poproszę igle taką i taką, strzykawkę 2 ml i 5 ml". Każdy z nas, farmaceutów, wie po co to wszystko.
Część z ww. mężczyzn jest całkiem nieźle zorientowana w środkach zarówno farmakologicznych, jak i roślinnych które sprzyjają masie mięśniowej. Właśnie o nich chciałam Wam dzisiaj trochę opowiedzieć. Będzie o roślinach dobrze znanych, ale niekoniecznie akurat z tego względu.
Zacznę od roślin, które są dostępne w aptekach, a na pewno w sklepach zielarskich.

Kozieradka
Wodno-alkoholowe wyciągi z kozieradki pobudzają miogenezę, czyli rozwój tkanki mięśniowej. Saponiny sterydowe są prekursorami w syntezie hormonów sterydowych wykazujących działanie anaboliczne (dehydroepiandrosteron, testosteron). Kozieradka nasila syntezę kortykosteroidów w nadnerczach. Zwiększa zatrzymywanie azotu w ustroju, pobudza syntezę białęk, dostarcza związki aminowe oraz aminokwasy, które mogą być wykorzystywane w procesach anabolicznych. Więcej informacji tutaj luskiewnik

Palma sabalowa
Wyciąg z palmy pobudza regenerację nabłonków i mięśni, a także sprzyja wzrostowi masy mięśniowej.

Pokrzywa zwyczajna
Wyciągi z kłączy i korzeni powodują wzrost poziomu wolnego testosteronu we krwi i jego zwiększoną aktywność w organizmie, poprzez dezaktywację SHGB globuliny, która jest transporterem testosteronu. Dodatkowe informacje tutaj Klik

Buzdyganek ziemny
Wyciąg z buzdyganka zwiększa poziom wolnego testosteronu, pobudza uwalnianie lutropiny i folitropiny, co przekłada się na pobudzenie wzrostu tkanki mięśniowej, wzrost liczby krwinek czerwonych i zwiększenie siły fizycznej. Zwiększa retencję azotu, pobudza syntezę białek.

Kolejne informacje są dość skąpe, brak wiarygodnych naukowych artykułów w języku polskim potwierdzających skuteczność, co prawdopodobnie wynika z faktu, że dla nas są to póki co trochę egzotyczne rośliny pochodzące m.in. z Meksyku, z Syberii, z Brazylii.

Sarsaparilla
Sprzyja wzrostowi masy mięśniowej

Maca
Wspomaga budowę i wytrzymałość masy mięśniowej

Szczodrak krokoszowaty, znany bardziej jako Maral
Wyciągi z kłączy i korzeni wykazują działanie anaboliczne, powodują wzrost wydolności fizycznej.

Inne
Coleus forskholii znany jako pokrzywa indyjska
Żeń -szeń syberyjski
Suma - Pfafia

Dr H. Różański podaje naturalne substancje anaboliczne tutaj Klik
Prawdopodobnie znajdą się i kolejne surowe roślinne mogące mieć podobne działanie.
Pewne jest, że roslinne specyfiki nie dadzą spektakularnych i tak szybkich efektów co syntetyczne sterydy, lecz z pewnością wyjdą Panom na zdrowie. W połączeniu z odpowiednią dietą, dobrze dobranym treningiem i wytrwałościa przyniosą oczekiwane rezultaty.

Pozdrawiam, AniaŹródła:
http://rozanski.li/323/kozieradka-trigonella-w-sporcie/
http://www.panacea.pl/articles.php?id=3807
http://www.panacea.pl/articles.php?id=3010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz