niedziela, 18 czerwca 2017

S-O-S jelita

Witajcie,

Chcę przedstawić kolejne produkty, które mogą okazać się pomocne w dolegliwościach określanych ogólnie jako zespół jelita drażliwego, ale nie tylko - mogą być skuteczne i w innych problemach jelitowych wynikających z zaburzonej bariery jelitowej.
Zacznę od najnowszego produktu włoskiej firmy Aboca - preparatu Colilen IBS, którego składnikiem czynnym jest ActiMucin. ActiMucin to opatentowany kompleks składający się z żywic, polifenoli i polisacharydów. Ma za zadanie działać ochronnie na błonę jelit by zapobiegać jej podrażnieniu. Preparat działa zatem na przyczynę, a nie jedynie na objawy, jak zdecydowana większość.
Mankamentem tego wyrobu medycznego jest jego cena 1 op to koszt nieco  ponad 100 zł. Poleca się stosować 3 x 2 kaps.przez okres 6 tygodni. Produkt do stosowania  > 8 r.ż., nie zaleca się u kobiet w ciąży ani karmiących piersią.

Kolejny produkt, to znany mi od wielu lat Iberogast, lecz ze względu też na dość wysoką cenę (tak mi się zawsze wydawało) nie umiałam tego leku za bardzo polecać. Jednak z biegiem lat, kiedy widzę, słyszę o jego skuteczności wydatek między 40 a 50 lub nieco więcej zł za 50 ml nie jest naprawdę wysoki. Bardzo często w aptece pojawiają się Pacjenci, którzy przedstawiają swoje objawy jako ból brzucha, po prostu ból brzucha i nic więcej albo nudności. Prawdą jest, że jeśli mamy do czynienia ze skurczowym bólem brzucha to proponuje się środki rozkurczowe albo tradycyjne krople żołądkowe czy miętowe. Iberogast to płyn, który został skomponowany z 9 ziół, które sprawiają, że preparat nadaje się na szeroki wachlarz problemów żołądkowo-jelitowych. Nie mogę nie wspomnieć o ubiorku gorzkim, glistniku jaskółcze ziele czy korzeniu arcydzięgla. Rośliny te wykazują bardzo wiele działań dobroczynnych na organizm i ich obecność w składzie sprawia, że produkt ten wyróżnia się spośród innych ziołowych leków płynnych na dolegliwości przewodu pokarmowego.
Dodatkową cechą leku jest to, że działa prokinetycznie - przyspiesza opróżnianie żołądka, a tym samym zmniejsza odczucie pełności po posiłku. Jest to jedyny ziołowy preparat w gronie znanych wielu Pacjentom leków takich jak: itopryd (Zirid, Prokit), cisaprid Gasprid), metoklopramid (Metoclopramid) czy trimebutyna (Tribux, Debridat, Debretin).
O tym preparacie można by jeszcze wiele pisać, lecz warto abyście sami zajrzeli na stronę producenta Klik Preparat można stosować > 6 r.ż. Ze względu na zawartość alkoholu nie polecałabym kobietom ciężarnym lub karmiącym piersią. Kończąc wątek Iberogastu, muszę powiedzieć, że jest to jeden z produktów, który farmaceuta może z czystym sumieniem polecać.

Mało popularnym produktem jest nadal Floradix Ochrona Jelit, który stanowi również kompozycję ziół, lecz nieco mniej wyszukanych niż w ww.leku. Są to wyciągi z kurkumy, mięty pieprzowej, karczocha, imbiry i rozmarynu. produkt ma wspomagać wydzielanie soków trawiennych, pobudzać perystaltykę jelit. Płyn nie zawiera alkoholu i może być stosowany > 12 r.ż.

Życzę przyjemnego wieczoru, Ania


Źródła:
https://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/view/40607
http://www.iberogast.pl/pl/lecznicza-moc-natury/
http://farmacja.net/files/iberogast/dyspepsja_czynnosciowa_oraz_zespol_jelita_nadwrazliwego_diagnostyka_i_leczenie.pdf

6 komentarzy:

  1. Ważne żeby to faktycznie były preparaty sięgające przyczyn, a nie tylko zwalczające objawy. Jest to jednak o tyle skomplikowane, że tak naprawdę nie do końca wiemy, co w przypadku zespołu jelita drażliwego stanowi rzeczywistą przyczynę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, a na dodatek diagnostyka jest dość problematyczna.

      Usuń
    2. Mnie iberogast pomógł na brak aptytu i mocno wzdęty brzuch oraz wzdęcia. colilen mam zamiar wypróbować

      Usuń
    3. Mnie na ibs iberogast pómógł na brak apetytu, wzdęty brzuch, wzdęcia

      Usuń
  2. Pani Aniu, dobry wieczór. Czy Prokit i Iberogast będą się uzupełniać czy wykluczać? Mogę brać jeden i drugi? Prokit właśnie dostalam od lekarza, nic o nim nie wiem. Po zapaleniu trzustki wywołanym kamicą przewodową (7 tydzień od ataku, EUS nie potwierdził złogów-przeszły wcześniej) dokuczają mi silne bóle w klatce piersiowej (po posiłkach, zwłaszcza gdy stoję, chodzę, pochylam się). Jakby obcy próbował wyjść na zewnątrz. Na to właśnie dostałam Prokit. Czy to ma sens? Jakoś mi się nie zgadzają moje objawy z zastosowaniem z ulotki. Proszę o pani zdanie. Bardzo Pani dziękuję. Katka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Leki ww.mozna stosowac jednoczesnie. Prokit reguluje pracę p.pokarmowego więc sprobowalabym. Ulotka zawiera ogolne informacje. Lekarz z praktyki wie wiecej o mozliwosciach leku. Pozdrawiam

      Usuń