czwartek, 3 grudnia 2015

Dlaczego apteki nie zawsze chcą przyjąć przeterminowane leki?

   Pacjenci nierzadko są zaskoczeni kiedy chcą oddać przeterminowane leki do apteki i słyszą, że apteka nie przyjmuje leków. Do kanalizacji nie wolno, na śmietnik też nie, choć sama widziałam, że tak ludzie robią, aż strach myśleć co by było gdyby leki dostały się w ręce dzieci.
Za utylizację przeterminowanych leków odpowiadają Urzędy Gminy. Pewnie pamiętacie, że jeszcze w 2012 r. w aptekach stały pojemniki, w które wkładało się przeterminowane lub niepotrzebne leki.
   Każda apteka jest zobowiązana przekazywać do utylizacji leki ze stanu magazynowego, którym minął termin ważności. Apteka może, ale nie musi, przyjąć takie leki od Pacjentów, bo sama ponosi koszt ich utylizacji.  Jeśli przyniesiecie leki z dobrą datą ważności apteka, o ile je przyjmie i tak przekaże je do utylizacji. Farmaceuta nie może przekazać leku jednego Pacjenta, drugiemu, ponieważ nie ma pewności czy odpowiednio leki były przechowywane. Zdarzają się apteki, które nadal wystawiają pojemniki. Warto podczas wizyt w aptekach rozejrzeć się za takowym.
Pacjentom możemy poradzić jedynie, aby skontaktowali się z Urzędem Gminy i zapytali, gdzie leki po terminie można oddać.

Zagmatwana sprawa, jakich wiele w polskiej rzeczywistości...


Pozdrawiamy!


Źródło:
http://wif.poznan.ibip.pl/public/?id=41081

3 komentarze:

 1. U mnie na zajęciach farmaceutycznych jest tak, że na przeterminowanych lekach się po prostu uczymy robić leki, więc moja rodzinka po prostu daje leki szkole :)

  OdpowiedzUsuń
 2. witam, trafiłam na bloga poszukując informacji na inny temat jednakże chciałabym zadać pytanie dotyczące leków homeopatycznych. niejako wynikające z pory roku oraz z zajęć odbywanych na uczelni. czy to może działać i jakie są Państwa obserwacje odnośnie tego czy ludzie kupują ją chętnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, najchętniej kupowane są preparaty gotowe, czyli tabletki, syropy. Szczególnie dla dzieci, małych i tych starszych. Zasada brzmi - lek homeopatyczny jak nie pomoże nie zaszkodzi. Tak nas uczono. Z naszych obserwacji wynika że leki homeopatyczne działają. Sami w razie potrzeby też stosujemy. Pozdrawiamy

   Usuń