Witam!
Dzisiaj napisałam o problemie jaki trapi coraz większą część społeczeństwa. Kilka razy dziennie w pracy pada prośba o sprzedaż preparatu/-ów na zaparcia.
O zaparciach postaram się niedługo napisać w odrębnym poście. Wiem, że o kilku tematach obiecałam pisać i jeszcze tego nie zrobiłam, ale na pewno wszystkie obietnice spełnię :)
Wracając do tematu. Przyczyn zaparć jest wiele, Ja dzisiaj skupiam się tylko i wyłącznie na przyczynie, która leży w chorobie jelita grubego: zespół jelita drażliwego, uchyłkowatość, rak, choroba Leśniewskiego-Crohna, przepuklina czy skręt jelit.
Celowo podkreśliłam jednostkę chorobową zespół jelita drażliwego (z ang. irritable bowel syndrome, IBS), bo stanowi ona temat niniejszego wpisu. Jest to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego, która objawia się dyskomfortem, bólem brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżnień. Pacjenci borykają się z problemem zaparć, biegunek albo z obiema przypadłościami zamiennie. Częściej jednak zgłaszany jest problem zaparć. Objawy IBS występują u 10-20% populacji. Najczęściej problem zaczyna pojawiać się u osób w wieku 30-40 lat i zdecydowanie częściej u kobiet.
Przyczyna tej choroby nie jest nadal znana. Czynniki, które są związane z występowaniem tej przypadłości to: nadwrażliwość trzewna, zaburzenia motoryki (pasażu jelitowego), zakażenia/zapalenia, a nawet czynniki psychologiczne.
Objawy obejmują:
- ból brzucha - stały bądź nawracający, ostry lub kurczowy, głównie w podbrzuszu lub u dołu po lewej stronie,
- biegunka, zaparcie lub na przemian okresy biegunki i zaparcia,
- wzdęcie brzucha,
- śluz w kale (może a nie musi się pojawiać),
- nudności, wymioty, zgaga
- bóle głowy, uczucie zmęczenia.
Jeśli Pacjent długo boryka się z problemem powinien udać się do gastroenterologa. Lekarz na pewno zaleci podstawowe badania diagnostyczne (morfologia krwi, OB, badanie ogólne moczu), badanie kału na obecność pasożytów czy na obecność krwi utajonej. Dodatkowo może zalecić też m.in.: test tolerancji laktozy, kolonoskopię, USG jamy brzusznej czy RTG. Podawanie leków "na ślepo" nie ma sensu. Dlatego polecam od razu do gastroenterologa, a nie do lekarza rodzinnego, bo badania pozwolą wykluczyć inne przyczyny.
Jako, że możliwych czynników patogenetycznych jest kilka, pokaźna grupa leków jest stosowana w leczeniu IBS. Wymieniam jedynie dla orientacji m.in.: klonidyna, somatostatyna, agoniści 5-HT4 (metoklopramid), antagoniści 5-HT3 (np. ondansetron), glikokortykosteroidy, antybiotyki, leki spazmolityczne (m.in.atropina, papaweryna, hioscyna, mebeweryna, drotaweryna), leki przeciwdepresyjne, probiotyki. Leki te dostępne są jedynie z przepisu lekarza, zatem sami Państwo i tak nie nabędziecie ich.
Najczęściej farmaceuci mogą spotkać się z receptami na:
- trimebutynę (Debretin, Debridat, Tribux, Tribux forte),
- mebewerynę (Duspatalin, Duspatalin retard),
- alwerynę (Spasmolina),
- alweryna + simeticon (Meteospasmyl),
- metoclopramid (Metoclopramid)
- itopryd (Zirid),
- butylobromek hioscycny/skopolamina (Scopolan lub w wersji Scopolan compositum).
Przy silnych skurczach Pacjent może otrzymać zlecenie na zastrzyki np. Spasmalgon, Buscolysin, Metoclopramid, Papawerynę czy Atropinę.
Dodatkowo lekarz może zalecić leki, które dostępne są bez recepty:
- simeticon (Espumisan, Ulgix, Gastrosil),
- drotaweryna (No-spa, No-spa max),
- probiotyki (Trilac, Trilac plus, Multilac, LINEX FORTE, Sanprobi IBS).
UWAGA! No-spa forte jest zarejestrowana jako lek na receptę, ale dostępna jest od pewnego czasu jako lek bez recepty pod nazwą No-spa max. Póki co drotaweryna w dawce 80 mg funkcjonuje na Rp i OTC. Takich "kwiatków" niezrozumiałych jeszcze by się kilka znalazło.
Bardzo ważnym elementem leczenia jest zmiana diety
Jeść często, mniejsze porcje i bez pośpiechu. Posiłki urozmaicone, bogate w błonnik: owoce i warzywa, ciemne pieczywo, kasze, otręby. Można kupić błonnik gotowy, Ja zalecałabym w postaci sypkiej niż w tabletkach (np. Colon C, Normolax, Xenea błonnik, Błonnik Vitalny). Błonnik zażywa się ok 30 min. przed posiłkiem i popija się przynajmniej 1 szklanką wody (woda potrzebna by spęczniał wtedy ładnie będzie stymulował jelito do ruchów robaczkowych). Pamiętajcie: błonnik lubi wodę!
Firmy Sante czy Kupiec oferują różne wersje błonnika, też z dodatkiem owoców suszonych, który nadaje się do jedzenia z jogurtami (Ja bardzo lubię jeść jogurty naturalne z musli lub płatkami owsianymi - uwaga na musli, bo niektóre zawierają sporo cukru. Dodatkowo od pół roku zajadam się owsianką.). Błonnik można więc kupić równie dobrze w sklepie spożywczym i w sklepie zielarskim.
Ważne jest aby zachować odstęp ok 2h jeśli Pacjent przyjmuje przewlekle leki, aby nie zaburzyć ich wchłaniania.
Pacjenci z IBS powinni unikać potraw bogatych w węglowodany oraz wzdymających. Powinni unikać dużej ilości kawy, alkoholu i przede wszystkim zwiększyć podaż płynów: najlepiej woda mineralna niegazowana, woda przegotowana, herbatki ziołowe.
Co może podpowiedzieć farmaceuta w aptece?
Temat zaparć nie jest przyjemny dla Pacjentów, aby podejmować rozmowę, ale
staram się zawsze ciągnąć ludzi przysłowiowo za język. Wypytuję o dietę,
o ilość wypijanej wody/płynów, o przyjmowane leki.
Ku mojemu
przerażeniu największy problem leży w niedostatecznym nawodnieniu
organizmu [wyobraźcie sobie jak mogą poprawnie pracować jelita u osoby,
która np. wypija tylko 1 szklankę wody dziennie (=1 szklanka płynów w
ogóle na dobę) albo wypija kilka szklanek kawy parzonej i nic więcej].
Zalecam zazwyczaj zacząć od zwiększenia ilości wypijanej wody oraz do wprowadzenia błonnika do diety.
Jeśli Pacjent nie chce/nie lubi błonnika można zalecić laktulozę lub czopki glicerynowe. Ja odradzam wszelkie Alaxy, Radirexy czy inne środki drażniące, z senesem (Xenna) na czele, bowiem nadają się do krótkiego stosowania.
Oczywiście polecam probiotyki, bo świetnie się sprawdzają. O nich pisaliśmy już kilka razy, stąd nie będę się powtarzała, a kilka przykładów produktów dostępnych w aptece podałam powyżej. Dodam tylko, że probiotyki są bezpieczne i można stosować je przez dłuższy czas.
Jak dotąd jedynym w swoim rodzaju jest produkt Debutir. Debutir zawiera maślan sodu, który stanowi źródło energii dla nabłonka jelit i korzystnie wpływa na pracę jelit. Nie będę przepisywać informacji, więc po szczegóły zajrzyjcie tutaj Klik. Jak dla mnie jest to strzał w dziesiątkę. Wielu osobom polecam te kapsułki i proszę mi wierzyć, że ludzie wracają. Co prawda nie jest to najtańszy preparat, ale mogę z całą pewnością powiedzieć, że są efekty.
Reasumując w aptece bez recepty możemy polecać:
leki rozkurczowe, błonnik, łagodne środki przeczyszczające, probiotyki i Debutir.
Zespołu jelita drażliwego niestety nie da się wyleczyć. Objawy nawracają, dlatego tak ważna jest dieta.
Da się z tym problemem żyć. Oboje moi rodzice się borykają od kilku lat, ale chcąc nie chcąc dają radę :)
Znalazłam ciekawe informacje u jednego z lekarzy Lubecki.
Jeśli macie pytania, zapraszam.
Zachęcam do zapoznania się z informacjami na temat Kolonoskopii, o której pisałam całkiem niedawno.
Pozdrawiam,
Ania
P.S. Nieświadomi problemu mogą być Pacjenci, bo nie muszą się znać jednostkach chorobowych i objawach im towarzyszących. Natomiast my Farmaceuci jesteśmy od tego by nawet na niewygodne tematy rozmawiać, radzić, a nie bezmyślnie sprzedawać w ogromnych ilościach herbaty przeczyszczające.
Źródła:
Choroby wewnętrzne A.Szczeklik
http://www.lubecki.pl/schorzenia/13,zespol_jelita_drazliwego_ibs.html
http://www.sanprobi-ibs.pl/
Witam
OdpowiedzUsuńmiałam taki problem "zespól jelita drażliwego", ktoś poradził mi suplement diety z firmy "Dr Nona" pod dziwną nazwą "Płyn do płukania jamy ustnej" Piłam około 10 ml rano na czczo Po miesiącu zapomniałam że miałam takie dolegliwości. więcej informacji mogę przesłać ma mail.
mój mail margeritka38@interia.eu
pozdrawiam
a ja z kolei życia bez leków rozkurczowych, zwłaszcza galospy, sobie nie wyobrażam, zespół jelita drazliwego zdiagnozowano u mnie pół roku temu
OdpowiedzUsuńja miałam nerwicę żołądka ale to chyba podobne do ZJD i też galospa bardzo pomogła
OdpowiedzUsuńja mam problemy trawienne i biorę debretin. Apteka (Warszawa, stolica :P) sprowadzałą go dla mnie, zresztą po braniu debretinu baaaardzo mi się polepszyło :) cenowo było śmiesznie, warszawskie ceny to 11-12 zł: http://aptekagold.pl/debretin-tabl-100mg-x-30.html chociaż różne dawkowanie w mg się różniło. Teraz zmieniłem dietę na bezglutenową i wegańską, jem mało smażonego, głównie sałatki i warzywa na parze :) jest dobrze :)
OdpowiedzUsuńCzy ten Debutir pomaga na zaparcia i czy nie nasila wzdęć?
OdpowiedzUsuńWitam,
Usuńzależy co jest przyczyną. Jeśli jednak sporo produktów zostało przetestowane i nic, to warto próbować. Środek nie powinien raczej nasilać wzdęć.
Pozdrawiam, Ania
mnie niestety nie służy
UsuńTabletkarnio
OdpowiedzUsuńco sądzisz o tym Płynie do płukania jamy ustnej Dr Nona?
Marta
Witam, produkty na bazie monerałów Morza Martwego cieszą się dobrymi opiniami, szczególnie w zielarniach,a dodatek olejków wykazujących m.in. działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne ubogaca skład. Skład wydaje się być ok. Pozdrawiam
UsuńStosuję debutir. Czy można go stosować również w trakcie biegunek?
OdpowiedzUsuńWitam, nie widzę przeciwwskazania.
UsuńDebutir- w składzie olej palmowy?
OdpowiedzUsuńdzień dobry,
OdpowiedzUsuńświetnie na mnnie dzialał tribux, ale nie mogę sie dostać do gastrologa przez najbliższy czas.
Mam drażliwe jelita w odmianie z zaparciami i wzdęciami czy ten debitur można stosować przy tej odmianie drażliwych jelit?
Witam można stosować Debutirm. Tribux moze przepisac tez lekarz rodzinny a poza tym Tribux w dawce 100 mg dostępny jest juz bez recepty. Pozdrawiam Ania
Usuńa do tribux-a trzeba coś osłonowego brać?
UsuńWitam, nie ma potrzeby.
UsuńA ja wam powiem ze zespol jelita drazliwego mozna w 100% wyleczyc i objawy typu bol brzucha czy chec czestego wyproznienia nie wroca no chyba ze zjemy cos nie swiezego typu kebab czy cos. Na ibs chorowalem jakies 4 lata az w koncu sam wzialem sie za leczenie bo zaden lekarz mi nie pomogl, sam ustalilem diete leki itd...jesli ktos chce sie dowiedziec wiecej to moge podac email
OdpowiedzUsuńChoruję na ibs,proszę odietę.
Usuńwdrozdow@neostrada.pl
Zauważyłam informację o tym, że można wyleczyć IBS. Proszę o pomoc, jestem wykończona swoim stanem, długim leczeniem, które nie przynosi efektów. Proszę o mail od "anonimowego". Podaję swój laura.daga77@o2.pl. Dziękuję
UsuńWitam , również mam IBS i lekarze tylko przez chwile pomagają pozbyć się objawów po czym objawy wracają. Będę wdzięczny. email: timex13.evado13@gmail.com
UsuńŚmieszycie mnie. Alkoholizm też można "wyleczyć". Po prostu nie pij. Na tym polega cały problem. Jeden łyk i wracasz. A więc to nie jest wyleczenie, tylko uśpienie. Leki działają objawowo, dieta zapobiega powstawaniu objawów albo je zmniejsza. Tylko że trzeba być całe czas na diecie, żeby to działało. Jeśli wrócicie, będzie po staremu. A więc to żadne wyleczenie, tylko uśpienie.
Usuńsarakubicka3@gmail.com
Usuńdominika.19@op.pl
Usuńaxt90@wp.pl proszę o info.
Usuńm.budzik@poczta.fm
UsuńCiekawa bardzo jestem owej diety. Cierpie na chory brzuszek od 3 lat.
UsuńJesli ktos chcialby porozmawiac na ten temat moj mail: MurzyskiCiul@wp.pl
Stosowalam wiele diet, ogromna ilosc lekow a jest tak samo jak bylo. Milo bedzie poznac kogos kto pozbyl sie tego... okropnego cierpienia :)
Proszę o info
Usuńeryk3@tlen.pl
Witam. Proszę o informację na maila: asiaeurope@o2.pl. Dodam, że mam wersję biegunkową.
UsuńWitam, proszę o kontakt. 94mariusz@wp.pl
Usuńbogna78@op.pl
UsuńJa też bym była wdzięczna za możliwość dowiedzenia się jak można pozbyć się uporczywego bólu brzucha IBS 😞 sylwia_250@interia.pl
UsuńJa też bym była wdzięczna za możliwość dowiedzenia się jak można pozbyć się uporczywego bólu brzucha IBS 😞 sylwia_250@interia.pl
UsuńWitam! również jestem zainteresowana informacją, jak pozbyć się ibs, mój e-mail: edit.g@poczta.fm z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
UsuńWitam! również jestem zainteresowany informacją, jak pozbyć się ibs, mój e-mail: sawadam6@wp.pl z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
UsuńWitam! również jestem zainteresowany informacją, jak pozbyć się ibs, mój e-mail: sawadam6@wp.pl z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
UsuńWitam! również jestem zainteresowany informacją, jak pozbyć się ibs, mój e-mail: szato32@gmail.com z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
UsuńWitam! również jestem zainteresowany informacją, jak pozbyć się ibs, mój e-mail:mk0737@wp.pl
UsuńSerdecznie dziękuje za informacje.
rowniez jestem zainteresowana za info. na @wladzia1954@interia,eu.pozdrawiam
UsuńWitam :)
Usuńpoproszę również na:
eironman@o2.pl
Witam
UsuńProszę również na greg.ko1@wp.pl
Jestem zainteresowana miroslawa.tomaszewska6@wp.pl
UsuńJa też bym była wdzięczna za możliwość dowiedzenia się jak można pozbyć się uporczywego bólu brzucha IBS �� mkociolek0@poczta.onet.pl
UsuńTeż jestem zainteresowana sposobem na IBS Proszę o info. na paulina-mocha@wp.pl
UsuńProszę o inf. na paulina-mocha@wp.pl
UsuńTeż już mam dosyć.. Bardzo proszę o info na zapia@vp.pl . Dziękuję
UsuńDzień dobry, również jestem zainteresowany metodami łagodzącymi IBS, podaję mój adres mailowy: lu.piatek@gmail.com
UsuńZ góry dziękuję za pomoc :)
Dzień dobry.
UsuńChoruję na IBS 2 lata Proszę o pomoc. Podaję mój e-mail: eryk3@tlen.pl
Z góry dziękuję za pomoc
Proszę o pomoc jkaluga@vp.pl
UsuńWitam,
Usuńmoże Pani/Pan podpowiedzieć jak się z tego wyleczyć?
Podaję swój adres: andrzej003@onet.eu
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Poproszę i ja ewela247@vp.pl
UsuńJeżeli to wciąż aktualne to poproszę i ja :-) respondendum.est@gmail.com
UsuńWidzę,że nie jestem sama z tym ciągnącym się i uciążliwym problemem. Proszę, również o pomoc
Usuńaneta1968@o2.pl
Proszę powiedzieć jak się wyleczyć z ibs. Męczą mnie raz zaparcia a raz biegunki.Podaję maila: jaworekzofia@gmail.com
UsuńNa IBS cierpie od 3 lat. Moje życie się skończyło, nie mogę nigdzie wyjść, nigdzie pojechać itp. Itd. Ponieważ kiedy tylko wyjdę, ciągnie mnie do toalety. Żeby wyjść nawet na spacer, muszę wziąć 3 tabletki stoperanu. proszę o pomoc. Mój email wiseman04111982@gmail.com z góry dziękuję
UsuńCzy do leku tribux powinnam brać jakieś leki osłonowe?
OdpowiedzUsuńj.w.
UsuńJa sobie poradziłam z problemem zmieniając nieco dietę, pijąc ziółka itd. Nospy (tej zwykłej, forte jest dla mnie zbyt silna!) używam tylko w przypadku bólów menstruacyjnych :)
OdpowiedzUsuńBól po ostrym jedzeniu prześladuje mnie już od kilku dni odkąd zjadłem ostrą papryczkę. Wydaje się to dziwne, ale próbowałem wszystkiego i zimnego mleka oraz innych specyfików. W końcu znalazłem świetny lek na moje dolegliwości, a mianowicie noSpe Polecam !
OdpowiedzUsuńBiorę lek Duspatalin retard.
OdpowiedzUsuńMożna powiedzieć, że już z miesiąc czasu.
Czy od tych tabletek mogę przebierać na wadze? Oraz w cm? Zaczęłam więcej jeść bo mam w końcu apetyt. Wcześniej jadłam jeden posiłek dziennie, miałam problemy z jakimkolwiek jedzeniem, musiałam się zmuszać jeść. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Czy od tabletek duspatalin retard mogłabym zacząć więcej jeść?
OdpowiedzUsuńZaczęłam mieć apetyt, wcześniej jadłam 1 posiłek dziennie, miałam problemy z jedzeniem. Teraz odkąd tabletki działają zaczęłam jeść o wiele więcej. Również zaczęłam przybierać na wadze oraz w cm.
Proszę o odpowiedź
Witam, nie spotkałam się do tej pory, aby lek ten miał związek ze wzrostem apetytu. Producent ie informuje o takim wpływie leku, ani podręczniki mi dostępne też nie. Jeśli widzi Pani taki związek, to może Pani zgłosić to działanie
Usuńhttp://www.mz.gov.pl/leki/produkty-lecznicze/zasady-zglaszania-dzialan-niepozadanych/
Ważne jest aby Pacjenci zgłaszali swoje spostrzeżenia, bo podczas badań nie zawsze wszystkie skutki uboczne mają szanse być uchwycone.
Pozdrawiam, Ania
Dzień dobry! Jak długo można brać tribux/debretin bez przerwy? Bra brałam debretin 3 miesiące + debutir, po zaptrzestaniu objawy znowu wrócily.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, Z
Witam, leki te przyjmuje się przewlekle, a więc dłużej niż 3 miesiące. Pozdrawiam, ANia
Usuńno ale tak to można przyjmować do usranej śmierci... ja już biorę trimebutynę 2 lata! zaczynałem od dawek 400 mg dziennie, obecnie biorę 100 mg dziennie, czasem raz na dwa dni. Da się żyć, aczkolwiek jestem trochę podłamany i wątpie żeby jelito drażliwe dało się wyleczyć, no chyba że naprawi się układ nerwowy...
UsuńWitam, mam pytanie odnośnie uwodornionego oleju palmowego zawartego w leku Debutir na pierwszym miejscu w składzie. Czy są to ilości dwzwolone? Czy powinniśmy mimo to go sporzywać?
OdpowiedzUsuńWitam, to pytanie raczej do producenta niż do mnie. Pozdrawiam, Ania
UsuńRzeczowy artykuł. Podziwiam Panią za podejście do klientów. Cierpię na odmianę biegunkową i Tribux 3x dziennie eliminuje u mnie całkowicie bóle brzucha, gazy i biegunki (wzdęcia zostają, ale to nic). Pytanie do farmaceuty - czy Derbetin może okazać się nieskuteczny, pomimo iż Tribux działa?
OdpowiedzUsuńChciałbym zmienić na Derbetin ponieważ jest 2 razy tańszy. Pozdrawiam
Witam, ze względu na jednakową substancję czynną oba leki powinny być jednakowo skuteczne. Pozdrawiam, Ania
UsuńWitam,mam zdiagnozowanego IBS:(biore caly czas duspatalin tj.od prawie 3 miesiecy.Dolegliwosci raczej sa caly czas ale mniej nasilone.Czy moge brac jednoczesnie duspatalin i debridat?lub no duspatalin i debutir??biore diclofor 60 wieczorem i czasem nospe.Boje sie ze mieszanie lekow mi zaszkodzi a kazdy lekarz mowi cos innego...mozna..nie mozna.
OdpowiedzUsuńwitam mam pytanie czy mozna stosowac jednoczesnie duspatalin retard z debridatem lub np dupatalin z debutir.Obecnie biore duspatalin i diclofor i czasem nospe.Dolegliwosci od 3 miesiecy..teraz znow jest troche gorzej.
OdpowiedzUsuńWitam, z reguł stosuje się albo Debridat albo Duspatalin. Różnica polega na tym, ze Duspatalin działa rozkurczająco na mięśnie gładkie i wpływa na pracę jelit, zeby ją usprawnić, natomiast Debridat reguluje pracę w tym przypadku jelit właśnie - jesli nie chcą pracować (objawem są zaparcie) albo jeśli za bardzo są aktywne (biegunka).Nie wydaje mi się potrzebne przyjmowanie obu tych leków. Debutir można równocześnie z jednym i drugim, probiotyk jak najbardziej też. IBS to problem przewlekły. Niebawem będę chciała opublikować informację o ziołach, które są bardzo pomocne w jelitowych problemach, w tym w IBS. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
UsuńBardzo dziekuje,jednak ostatnio mam nasilone biegunki 2 dni potem np.3 dni zaparcia.Wiec czasem sie zastanawiam czy sobie jakims lekiem nie zaszkodze..do tego jeszcze w badaniu gastroskopii wyszla mi antrum pstra,,cokolwiek to znaczy,,poniewaz lekarz stwierdzil ze to od drazliwego jelita..i biore jeszcze ipp i pije siemie lniane bo mam od ponad miesiaca bòle głodowe i chudne😢
OdpowiedzUsuńWitam,bylam u gastrologa i faktycznie nie powinno sie laczyc debretinu oraz duspatalinu i to przy nim mam zostac.Pani doktor zaproponowala krople iberogast.Czy cos Panstwu wiadomo o skutecznosci??Bede wdzieczna za odp.
OdpowiedzUsuńWitam, chcę o nich napisać niebawem. Jest to lek ziołowy. Ubiorek gorzki będący jednym ze składników wplywa na pasaż jelitowy. Krople te nie są bardzo popularne. Tzn są w aptekach lecz trudno je polecic ze względu na wysoką cenę. Jak najbardziej tez polecam Iberogast. Pozdrawiam i życzę skutecznej terapii. Będę wdzięczna jesli napisze Pani później swoją opinie o tym produkcie. Ania
UsuńWitaj :)
UsuńBralam Iberogast przez dluzszy czas. Moj mail: MurzyszkiCiul@wp.pl
W razie pytan prosze pisac.
Witam.Od tygodnia zażywam krople Iberogast i od tygodnia miałam spokòj.Dzisiaj pojawiły sie dolegliwosci ale moze jutro przejdzie.Natomiast mam inne pytanie.Czy te krople są moczopędne??Bardzo czesto oddaje mocz..i mnie to zastanawia..Wieczorem pije melise z dwoch lyzeczek kopiastych suszu..Czy to ziola tak dzialaja??moczopędnie??
OdpowiedzUsuńWitam, tak korzeń arcydzięgla działa moczopędnie. Warto pobrać ten lek regularnie, przez dłuższy czas. Powinna być Pani zadowolona. Pozdrawiam
UsuńWitam przepisano mi lek o nazwie prokit , po jakim czasie mogę poczuć poprawę
OdpowiedzUsuńWitam, myślę, że po kilku dniach powinna być odczuwalna poprawa. Z całą pewnością trudno jest przewidzieć. Pozdrawiam, Ania
UsuńCzy można łączyć nospe z lekami przeciwdepresyjnymi np. sertraliną?
OdpowiedzUsuńWitam, można łączyć. Pozdrawiam, Ania
UsuńCo pani sądzi o ziele "koci pazur"? Czy słyszała pani o nim i jego działaniu? Czy poleciłaby pani go?
OdpowiedzUsuńA co tabletkarnia sądzi na temat ziół np. kłącze tataraku czy koci pazur?
OdpowiedzUsuńWitam, Vilcacora ma bardzo szerokie zastosowanie. Nie znam osobiście opinii na temat stosowania żadnego z tych ziół akurat w terapii IBS, ale jestem zwolennikiem mieszanek ziół na trapiące dolegliwości, zatem z pewnością bym spróbowała przy dolegliwościach przewodu pokarmowego. Pozdrawiam, Ania
UsuńCzy można łączyć Tribux, Debretin z probiotykiem?
OdpowiedzUsuńWitam, można łączyć. Pozdrawiam, Ania
UsuńPo debridacie ból ostry jelit przy jelicie drażliwym czy ktoś tak miał?
OdpowiedzUsuńWitam.Mam zespół jelita drażliwego powiązany z zaparciami. Używałam probiotyku Probiolac Plus, ale niestety nie wiem czemu zniknął z aptek. Czy mogłaby mi Pani pomóc znaleźć jakiś inny ale żeby miał jak najbardziej zbliżony skład. Będę bardzo wdzięczna za pomoc bo probiotyki typu Multilac nie pomagają.
OdpowiedzUsuńWitam, niestety dokładnie takiego składu nie udało mi się odszukać. Zbliżony będzie miał 4Lacti, a trzy szczepy takie same plus kilka dodatkowych posiada Biopron. Pozdrawiam, Ania
UsuńWitam, oczywiście może zastąpić. Pozdrawiam, Ania
OdpowiedzUsuńDzień dobry,
OdpowiedzUsuńod jakiegoś czasu cierpię na postać zaparciową IBS i to co mi pomaga to duspatalin retard. Niestety wkrótce wyjeżdżam na dłużej zagranicę i chciałabym w związku z tym zapytać o odpowiednik tego leku, który można kupić bez recepty.
Pozdrawiam
Dzień dobry, Duspatalin zawiera mebewerynę i jest wyłącznie z przepisu lekarza. Stosowanym zamiennie jest trimebutyna, znana z preparatów Debretin czy Tribux. Jest dostępna bez recepty pod nazwą Tribux bio. Pozdrawiam, Ania
UsuńDzień dobry,
OdpowiedzUsuńcierpię z powodu uporczywych bóli brzucha i wzdęć. Lekarz przypisał mi Spasmolinę 60 mg i mój stan polepszył się. Kiedy leki się skończyły, objawy powróciły. Jak długo można stosować Spasmolinę?
Witam, czas stosowania leku zależy od problemu na jaki został on zapisany. Czy konsultacja miała miejsce u lekarza POZ czy gastroenterologa? Czy ostatnio przyjmowany był antybiotyk? Jak wygląda dieta oraz rozkład posiłków w ciągu dnia? Wszystko może mieć znaczenie. Pozdrawiam, Ania
UsuńWitam, konsultacja miała miejsce u lekarza gastroenterologa. Ostatnio nie przyjmowałam antybiotyku. Lekarz nie informował o konieczności stosowania diety. Podejrzewa u mnie zespół jelita drażliwego (często mam biegunki, zgagę).
UsuńRozumiem. Alweryna czyli Spasmolina działa jedynie rozkurczowo. W ZJD korzystne działanie wykazuje trimebutyna (Debretin, Debridat, Tribux), która reguluje pracę jelit, a więc pomoże wyregulować kwestię biegunek. Jeśli dolegliwości sa bardzo uciążliwe warto stosować odpowiednią dietę. Niebawem będę publikować artykuł na ten temat. Pozdrawiam, Ania
UsuńDzień dobry,
OdpowiedzUsuńCzy tribux bio jest tym samym lekiem co tribux (ten w zielonym opakowaniu), czym się różnią skoro jeden lek jest bez recepty a drugi na receptę?
Witam, różnią się statusem rejestracji, jeden Rx, a drugi OTC-czyli bez recepty. Ten na receptę występuje w większym opakowaniu i również w wersji forte, czyli większej dawce. Poza tym to ten sam lek. Tego typu przykładów jest sporo. Pozdrawiam, Ania
UsuńWitam, ciągle czy Tribux a Debridat to to samo?
OdpowiedzUsuńWitam, tak oba produkty zawierają trimebutyne jako substancję czynną. Pozdrawiam
UsuńDzień dobry!
OdpowiedzUsuńCzy Debutir mogę brać jednocześnie z innymi probiotykami jak Sanprobi Super Formula, czy on sam już wystarczy?
Dziękuję za ciekawy i wiele wyjaśniający wpis :)
Pozdrawiam!
Witam, można przyjmować i jedno, i drugie. Probiotyki jak najbardziej warto caly czas stosować. Pozdrawiam Ania
UsuńWitam :) jeśli przyjmuje probiotyki sanprobi i debutir to w jakich odstępach czasowych mogę je przyjmować? mam częste problemy z żołądkiem, uprawiam sport 2godz dziennie rano.
OdpowiedzUsuńWitam, rozumiem że probiotyk i debutir jest stosowany na jelita, a nie żołądek? Produkty te nie koliduja ze sobą, więc podczas śniadania i kolacji Debutir, a probiotyk dowolnie. Pozdrawiam Ania
UsuńProszę o info czy nospa forte + duspatalin retard mogą wystąpić skutki uboczne panikuję
OdpowiedzUsuńProszę o info czy nospa forte + duspatalin retard mogą wystąpić skutki uboczne panikuję
OdpowiedzUsuńWitam, stosowanie łącznie tych lekow raczej nie powinno skutkować żadnymi dolegliwościami. Pozdrawiam Ania
UsuńWitam! Stosuje debutir drugi raz w ciągu 6 miesiący, wydaje mi się, że na początku działał na mnie bardziej niż teraz. Czy jest taka możliwość, że mój organizm "przyzwyczaił" się do niego? Dodam, że mam tylko 19 lat więc martwię się ciągłym stosowaniem leku, że za niedługo już nic nie pomoże. Przez jaki czas mogę go zażywać? Z góry dziękuję.
OdpowiedzUsuńWitam, nie sądzę, żeby organizm się przyzwyczaił przy takim odstępie czasu. Warto skonsultować się z gastroenterologiem jeśli dolegliwości trwają, bądź nawracają. Pozdrawiam, Ania
UsuńCzy można łączyć parogen i tribux?
OdpowiedzUsuńWitam, nie jest znana interakcja pomiędzy tymi lekami. Paroksetyna jest stosowana w dolegliwościach jelitowych, zatem nic nie powinno się dziać. Pozdrawiam, Ania
UsuńWitam, ja biorę Tribux ale na biegunki, zazwyczaj dwa razy dziennie rano i wieczorem. Niestety działa różnie, jednego dnia jest wszystko w porządku a następnego ostra biegunka do 2h po obiedzie. Stąd moje pytanie, czy w takich przypadkach moge zażywać laremid powiedzmy po południu, a wieczorem znowu tribux? Ma to w ogóle sens? Nie ukrywam, że laremid jest lekiem, który w ogóle pozwalał mi "normalnie" funkcjonować, oczywiście nie brałam go codziennie tylko w szczególnych przypadkach. Jest tam jenak, na ulotce napisane że w przypadku przewlekłych biegunek można go brać nawet codziennie? Bardzo proszę o jakieś sugestie, nie chiałabym sobie zaszkodzic tym laremidem ale chcę też normalnie żyć. Pozdrawiam Patrycja
OdpowiedzUsuńWitam, proszę powiedzieć u jakiego lekarza Pani była, ze wypisano Tribux i jak brzmi diagnoza? Czy w ostatnich miesiącach przyjmowała Pani antybiotyki lub leki na zgagę/refluks? Na krótką metę można stosować Laremid, ale to nie rozwiąże problemu. Polecam zastanowić się nad dietą i wprowadzić na dłuższy czas probiotyki do diety. Nie najtańszy ale lek to Lacidofil lub suplement w formie płynnej JOYDAY. Warto stosować przez kilka miesięcy, a na pewno sytuacja się poprawi. Pozdrawiam, Ania
UsuńDzień dobry, mam mieszana wersje IBS. Niestety najbardziej dokuczają mi nadmierne gazy jelitowe oraz ciągle głośne przelewanie się w brzuchu. Jaki lek mógłby mi pomóc? Duspatalin debretin?
OdpowiedzUsuńWitam, może stosowanie probiotyku przyniesie pomoc na oba objawy? W przypadku przelewań może problem dotyczyć pH w żołądku. Warto spróbować kurację witaminą C w proszku, np. Acerola i zobaczyć czy zwiększenie kwasowości treści żołądka nie poprawi kwestii trawienia i bulgoty, przelewania być może przestaną dokuczać. Pozdrawiam, Ania
UsuńDzień dobry, czy probiotyki i Debutir można brać jednocześnie czy albo-albo? Podobnie- czy jest sens brać Prokit i iberogast jednocześnie? Dodatkowo lekarz zaleca essox. Bardzo dziękuję za pomoc. Kasia
OdpowiedzUsuńDzień dobry, pani Anno, czy probiotyki i Debutir można brać jednocześnie czy albo-albo? Podobnie- czy jest sens brać Prokit i iberogast jednocześnie? Dodatkowo lekarz zaleca essox. Bardzo dziękuję za pomoc. Kasia
OdpowiedzUsuńWitam i przepraszam za zwloke. Ww preparaty mozna brac równocześnie jesli problem jest intensywny. Kazdy ma spelniac nieco inne zadanie. Probiotyk uzupelnia florę jelit czyli dziala wewnatrz. Debutir poprawia funkcje blony scian jelita. Iberogast dziala wielokierunkowo, Prokit wzmaga perystsltyke= zeby lepiej przeduwanu byl pokarm w jelitach a Essoc oslania blonr sluzowa. Jesli ograniczyć sie do np dwoch to podstawa wg mnie bylby probiotyk plus Iberogast. Pozdrawiam
UsuńJeśli będziesz zajadać się surowymi płatkami owsianymi (których to postać lansuje się wszędzie) to jelit nie wyleczysz nigdy.
OdpowiedzUsuńWczoraj wyladowalam w szpitalu z 40 stopniowa gorączką.Z drazliwym jelitem
OdpowiedzUsuńżyję ponad 20 lat.Mam 54.Zdiagnozowano ostry stan zapalny uchyłkow. Dostałam antybiotyk. Wszystkie leki wymieniane tutaj znam ale nikt nigdy nie pomógł mi kompleksowo.Jestem u kresu wytrzymałości. Proszę o kontakt.bornika@wp.pl
Witam, Ja odkryłam niedawno Instytut Mikroekologii w Poznaniu, który kompleksowo zajmuje się badaniami w obrębie jelit. Są to badania genetyczne. Wykonują też badanie flory jelitowej i pomogą dobrać odpoiwednie probiotyki. Szczegółów nie znam, ale koszt 490 zł. Więc sporo. Może Pani zatelefonować i wypytać o wszystko.
Usuńhttps://instytut-mikroekologii.pl/
Prosze dac znac czy cos sie u Pani polepsza. Probiotyki były stosowane?
Pozdrawiam, Ania
Witam,
OdpowiedzUsuńCzy mozna przyjmować jednocześnie Duspataldin oraz Debridat?
Pozdrawiam
Witam, nie spotkałam się z takim zaleceniem. Efekt działania jest podobny. Pozdrawiam
UsuńCierpię na to schorzenie od dawna i właściwie straciłam już nadzieję na normalne funkcjonowanie. Ale ostatnio trafiłam do innego lekarza, który mi poradził, żebym zaczęła brać preparat debutir, dedykowany IBS. I faktycznie teraz zaczynam czuć się o wiele lepiej. Coraz rzadziej dopadają mnie biegunki, wzdęcia i bóle brzucha. Za jego namową zaczęłam też brać acidolac, żeby florę jelitową odbudowywać
OdpowiedzUsuńPania Aniu,czy jest inny srodek zamiast Debutir?mam osobę ktora nie połyka kapsulek i tabletek.czy mozna go polknac bez osłonki?
OdpowiedzUsuńZdaje się, ze mamy kontakt mailowy :)
UsuńDługo to trwało, zanim zdiagnozowano u mnie drażliwe jelito. Ale po kuracji debutirem jest duża poprawa. Dolegliwości związane z IBS prawie już nie występują
OdpowiedzUsuńPo kuracji zostały mi 3 nowe opakowania tribux forte. Chętnie kogoś wspomoge
OdpowiedzUsuńWitam, Jaka jest data ważności tego Tribuxu Forte? Właśnie lekarz zalecił mi ten lek i mam go brać razem z debutirem. Nie mam pewności czy jest sens stosować jednocześnie oba bo może się dublują. A może Pani wie? Mój adres pisand@interia.pl Z góry dziękuję za odpowiedź.
UsuńWitam, można stosować równolegle z Debutirem. Pozdrawiam
Usuńja też skutecznie łagodzę objawy IBS dzięki debutirowi. Maślan sodu, który jest w składzie naprawdę dobrze koi drażliwość jelit
OdpowiedzUsuń