czwartek, 10 lipca 2014

Ketonal - niejeden człowiek o tym nie wie

Witam!

Leki przeciwbólowe są na pewno Wam znane. W telewizji czy radiu roi się od reklam,które moim zdaniem zachęcają wręcz do ich kupowania. Tak jakby sama tabletka miała odegnać ból na zawsze. Lek pomoże owszem, ale najlepiej zawsze w pierwszej kolejności szukać przyczyny bólu,a jeśli już ustalimy/wiemy co nam dolega, to leki przeciwbólowe warto stosować zamiennie: 1) aby uniknąć przyzwyczajenia i 2) aby zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych.
Dzisiaj chciałam powiedzieć kilka słów na temat jednego z przedstawicieli grupy NLPZ. Ketoprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny,który bez względu na postać bardzo chętnie Pacjenci chcieliby kupować bez recepty.Zgodzę się co do tego,że podstawowe leki zawierające paracetamol (np. Apap, Codipar) czy ibuprofen (np. Ibuprom, Ibum) nie zawsze wystarczają by zwalczyć chociażby ból głowy czy ból zęba.
Ja jestem przykładem na to,że po rutynowych zabiegach stomatologicznych na ból pomaga mi Ibuprom, natomiast jak miałam wykonywane leczenie kanałowe to ból zwalczał tylko Ketonal.
Czy jest on jednak na tyle bezpieczny,żeby wydawać go bez recepty, jak to ma miejsce w wielu aptekach?

Czego nie wiemy o ketoprofenie?
Po pierwsze ketoprofen w tabletkach/kapsułkach znajdziemy w takich produktach jak: Ketonal, Febrofen, Ketores, Refastin, Profenid lub w postaci żelu: Ketonal Lek, Fastum czy Opokan-keto.

Po drugie jeśli mnie pamięć nie myli dokładnie co do daty to w połowie roku 2011 żele zawierające ketoprofen zmieniły status z leku dostępnego bez recepty na lek dostępny wyłącznie z przepisu lekarza.
Jednym słowem Ketonal żel, Fastum żel powinny być wydawane tylko na receptę!
Lekarze, fizjoterapeuci, bądź inne osoby dokonujące zabiegów rehabilitacyjnych (np. jonoforezę) błędnie informują Pacjentów,że mogą kupić ten żel bez recepty.
Oczywiście patrząc na zachłannych farmaceutów,a częściej na ich pracodawców sprowadzających nasz zawód jedynie do prostego sprzedawcy, można go nabyć bez recepty bez problemu w wielu aptekach. To wynika też niestety z niskiej świadomości aptekarzy co do działań niepożądanych tego leku.

Po trzecie co złego "robi" nam ketoprofen?
Osoby mające problemy sercowo-naczyniowe,m.in. nadciśnienie czy niewydolność serca i stosujące leki przeciwnadciśnieniowe (tj. leki beta-adrenolityczne, inhibitory konwertazy angiotensyny, leki moczopędne) powinny uważać,bo ketoprofen podobnie jak i inne NLPZ zwiększa ryzyko słabszego działania przeciwnadciśnieniowego (hamuje prostaglandyny,które rozszerzają naczynia krwionośne).

Z rozwagą należy stosować ten lek przez osoby, u których doszło do krwawień z przewodu pokarmowego, owrzodzeń czy perforacji,bo ketoprofen zwiększa ryzyko niekorzystnego wpływu. Jeśli Pacjent otrzymuje jednocześnie inne leki zwiększające ryzyko owrzodzeń czy krwawień z przewodu pokarmowego jak np. doustne kortykosteroidy (np. metyloprednizolon, prednizon), leki przeciwzakrzepowe (warfaryna), leki przeciwdepresyjne SSRI (sertralina, paroksetyna, fluoksetyna, citalopram) albo leki przeciwpłytkowe/przeciwzakrzepowe (kwas acetylosalicylowy) należy zachować ostrożność!
Zatem Pacjenci z wrzodami żołądka czy dwunastnicy powinni unikać stosowania lub bezwzględnie stosować środki osłonowe o czym jest mowa w karcie charakterystyki produktu leczniczego (kchpl) - stosować mizoprostol lub inhibitory pompy protonowej. Osoby,które odczuwały dolegliwości podczas stosowania innych leków z grupy NLPZ też powinny stosować leki osłonowe.

Cytat z kchpl: "Stosowanie NLPZ, w tym ketoprofenu, może osłabiać płodność u kobiet i nie jest ono zalecane u kobiet, które planują ciążę. U kobiet, które mają trudności z zajściem w ciążę lub które są
poddawane badaniom w związku z niepłodnością, należy rozważyć odstawienie NLPZ".

I ważna sprawa, zbyt często bagatelizowana: ketoprofen powoduje nadwrażliwość na promienie UV.
W kchpl podana jest informacja,że częstość nadwrażliwości na światło czy fotodermatoz jest nieznana. Prawdą jest,że nie kojarzymy faktu posmarowania się żelem przeciwbólowym, a pokrzywką po ekspozycji na słońce lub po wizycie w solarium i dlatego nie zgłaszamy tego działania niepożądanego.
Ostatnio zbyt często słyszę o tym i trudno mi uwierzyć,że środowisko medyczne bagatelizuje ten problem.

Zatem drodzy lekarze i farmaceuci ketoprofen w żelu należy przepisywać na receptę i poinformować Pacjenta szczególnie w okresie lata o możliwości wystąpienia wysypki/pokrzywki po wystawieniu się na słońce!!!


P.S. Zamienne stosowanie leków przeciwbólowych to zachowanie odstępu  co najmniej 4-6 godzin. Czyli np.przyjmujemy Apap, potem po ok 5 godz. Naxii, potem po kolejnych 5 godz Apap.

Pozdrawiam!

33 komentarze:

 1. Marzę żeby ketonal był bez recepty. Co miesiąc umieram z powodu okresu a musze chodzić od lekarza do lekarza i błagać żeby ktoś mi to przepisał. Bez niego zawsze ląduje w szpitalu na SORze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sama miałam takie kłopoty po 30 latach wiem , że każdy lek p,bólowy trzeba brać na tydzień przed tymi dniami....polecam ibuprom max 2 tabl, 3 x dziennie. pozdrawiam bardzo serdecznie

   Usuń
  2. Nie tylko leki mogą pomóc. Są terapię manualne (fizjoterapeuci, osteopaci) oraz terapie psychologiczne. Leki przeciwbólowe likwidują objawy, nie przyczyny.

   Usuń
  3. Prosze co drugi dzien biegac przynajmiej 30 minut ,bol podczas menstruacji czy bol glowy odejda w niepamiec a nie zatruwajcie sie chemia bo to wszystko zapoteguje w pozniejszym wieku ,roznymi problemami.

   Usuń
  4. Buscopan Forte polecam, Ketonal jest w tym wypadku w zasadzie tylko p/bólowy , a Buscopan po 10 minutach zacznie łagodzić objawy.

   Usuń
 2. lekarz stomatolog zapomniał mi przepisac ketonalu, choć kazał brać.
  mam pytanie co mogę równie silnego wziąć w zamian, paracetamol na mnie nie działa z natury rzeczy, a jestem po ekstrakcji 8 z założonymi 2 szwami.
  do lekarza mam 30 km w korkach i nie usmiecha mi się jechać ponownie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   Można spróbować z naproksenem (preparaty Aleve, Naxii, Naproxen) lub ibuprofenem w wersji max. Dobrze się sprawdza połączenie paracetamolu z kodeiną (Antidol). Ewentualnie Antidol + Ibuprom lub Naxii na zmianę co 4 h. Okład z lodu nie zaszkodzi.
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Duży szacun dla "zachłannych" farmaceutów za chęć pomocy i świadomość, że drugi człowiek to nie odrazu jest idiota, który nie umie czytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przestrzegam przed PARACETAMOLEM.. To substancja, która z wątroby robi sito..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie do końca tak, paracetamol przyjęty w nadmiernej dawce/na pusty żołądek (określone jako pacjenci głodzeni)/z alkoholem ma negatywny wpływ na wątrobę.

   Paracetamol jest uważany za bezpieczny środek, nawet w leczeniu dzieci.

   Usuń
 5. "patrząc na zachłannych farmaceutów,a częściej na ich pracodawców sprowadzających nasz zawód jedynie do prostego sprzedawcy..."

  No proszę Pani! Nie żebym się zaraz czepiał bo blog jest dobry i przydatny ale...
  nie mijajmy się z prawdą. Niestety najczęściej to sami farmaceuci sprzedają bez recepty a apteki prowadzone przez inne podmioty zazwyczaj trzymają się sztywno przepisów! Przerabiam to na własnej skórze- otworzyłem aptekę w małej miejscowości (żeby było jasne - jestem technikiem farm) i bardzo szybko okazało się, że w aptece pani mgr z wieloletnim stażem i specjalizacją (jak sama o sobie mówi) sprzedaje się bez recepty niemal wszystko, zaczynając od ranigastu "na listki". Ludzie zdziwieni, że w ogóle pytamy o recepty, bo wiele leków funkcjonuje w ich świadomości jako dostępne bez recepty. I to wszystko - dodam jeszcze- pomimo tego, że w tej miejscowości dostęp do lekarzy jest w miarę wygodny i nie czeka się w kolejkach!
  Niestety prawda jest dosyć smutna i wypierana przez niektórych - że cały ten rynek nie zepsuły sieci czy rzeźnicy, którzy pootwierali apteki czy bóg wie kto jeszcze ale... sami FARMACEUCI.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w 100%, nie zrzucajmy winy na pracodawców zarówno prywatnych właścicieli jak i właścicieli sieci aptek tylko "posprzątajmy własne podwórko" i wydawajmy leki zgodnie z przepisami. Od leków ratujących zdrowie i życie jest recepta farmaceutyczna pozostałe przypadki pozostawmy diagnozie lekarskiej. Nie bawmy się w diagnozowanie, nie mamy takich kompetencji zawodowych.
   Specjalista farmacji aptecznej

   Usuń
 6. A mnie ketonal w czasie okresu kompletnie nie pomaga. Jedyny lek, który uśmierza wtedy ból to pyralgina i nią się wtedy ratuje

  OdpowiedzUsuń
 7. To w końcu ten ketonal zawiera paracetamol czy nie?

  OdpowiedzUsuń
 8. czy ketonal zel ma to cale zle dzialania jak w przypadku tabletek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stosowanie żelu może powodować pzrede wszystkim zmiany na skórze. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 9. A na ból zęba co jest najlepsze? Wizytę u stomatologa mam dopiero za tydzień :/ Ketonal pomoże?

  OdpowiedzUsuń
 10. A na ból zęba co jest najlepsze? Wizytę u stomatologa mam dopiero za tydzień :/ Ketonal pomoże?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jaki lek pomoże to kwestia indywidualna, w jakim stopniu organizm reaguje na substancję leczniczą. Bez recepty polecam ibuprofen lub Antidol. Jak ma Pani pod ręką Ketonal, można, choć lepiej zaczynać od delikatniejszych dla żołądka środków. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 11. Mi na moje bóle miesiączkowe pomaga tylko ketonal. Biorę go już kilkanaście lat. Czasem boli mnie żołądek po nim ale co zrobić ? Skoro nawet nimesil nie pomaga a bez ketonal w te dni nie mogłabym pracować 😐

  OdpowiedzUsuń
 12. Zastanawia mnie bardzo (odchodząc od tematu ketonalu) Jakim cudem farmaceuta może wydać lek bez przedstawienia recepty jeśli jest to obowiązek jak w przypadku ketonalu? Czy apteka nie rozlicza się z recept? Jest to dla mnie trudne do pojęcia naprawdę. Rzecz się tu rozchodzi o (nie)zwykły ketonal ale i o wszelakie Bo jak rozumiem farmaceuta jest w stanie wydać z apteki wszystko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Farmaceuta ma prawo wystawić tzw. receptę farmaceutyczną w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia Pacjenta. Prawdą jest, ze i tak pewnej grupy leków rozsądny farmaceuta w żadnym wypadku nie wyda. Jednak wszystko zależy od kierownika apteki, o zgrozo od właściciela - jeden z moich pracodawców próbował mnie przekonać do wydawania antybiotyków czy sterydów i zaznaczam że była to farmaceutka, szok oraz zależy od Inspektora Farmaceutycznego na danym terenie , na ile skrupulatnie wypełnia swoje obowiązki. Zatem wszystko jest możliwe. Moim zdaniem Pacjenci nauczyli się wymuszać leki, a w innyhc wypadkach Farmaceuta ma za małą wiedzę lub wyobraźnię jeśli wydaje wszystko "jak leci". Są apteki, które wydają wszystko, ale w rodzinie jest lekarz, który wystawia recepty na pokrycie. I biznes się im kręci.

   Usuń
 13. Niedługo Ketonal 50mg będzie bez recety....

  OdpowiedzUsuń
 14. Pomocy 😫 Jestem po ekstrakcji 2 zębów i usunięciu torbieli. Po zabiegu wzięłam Apap extra 1 tabletkę, a 4 h później kolejna. Kiedy mogę wziąć ketonal forte 100 mg??? Już nie daje rady...

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem teraz w Niemczech. Jest niedziela, najbliższa apteka nie czynna. Mam ze sobą ketonal. Czy mogę go przyjąć na przeziębienie? Kaszel przez noc, od rana ból gardła, brak gorączki. Nie chce się truć niepotrzebnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam przepraszam za zwłokę. Na przeziebienie lepiej nie. Szkoda żołądek obciążać. Pozdrawiam

   Usuń
 16. A co brać w przypadku migren bo mam zalecane przez neurologa Dexax SL ale teraz jestem w ciąży i nie mogę go brać a dopadaja mnie teraz raz w tygodniu więc ląduje pod kroplowka i ładują ketonal

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, przepraszam, że tak późno odpisuję. W ciąży myślę, ze lepszym rozwiązaniem, choć nie wiem na ile skutecznym, byłoby stosowanie np. Maści tygrysiej lub innej, jaką można w sklepie zielarskim znaleźć, do wcierania w bolące miejsca.
   Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 17. A co brać na migreny? Neurolog zalecił Dexak Ale w obecnej sytuacji jestem w ciąży więc nie wolno A zdarzają się w tym stanie raz na tydzień więc ląduję pod kroplowką z ketonalem i koło się zamyka

  OdpowiedzUsuń
 18. Według badań nie stwierdzono większego zagrożenia w stosowaniu ketonalu versus paracetamolu albo ibuprofenu. Polecam ten lek bo jest mocniejszy i wydajniejszy. Już dawno powinien być bez recepty.

  OdpowiedzUsuń