poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Niespokojne nogi

W zeszłym tygodniu pojawiła się w aptece kobieta,która stwierdziła,że w końcu ktoś wymyślił lek na jej dolegliwość.
Zespół niespokojnych nóg nie jest wcale nowym "wynalazkiem" medycyny. Swoją drogą nazwa jest co najmniej interesująca. W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie tym tematem ze względu na pojawienie się na rynku farmaceutycznym pierwszego produktu OTC dedykowanemu właśnie temu schorzeniu. Mowa o Restonum.

Zespół Niespokojnych Nóg (ang. Restless Legs Syndrome, RLS) to dość częsta przypadłość. Występuje u 3,5%-10% osób dorosłych. Najczęściej choroba ujawnia się między 20 a 30 rokiem życia. Niestety częściej u kobiet.
Jak rozpoznać RLS?
- przymus poruszania kończynami dolnymi
- objawy pojawiają się albo nasilają podczas spoczynku (pozycja siedząca, leżąca)
- objawy słabną bądź ustępują w ruchu (np. podczas chodzenia)
- objawy nasilone wieczorem/w nocy lub występują tylko wieczorem/w nocy

Wyróżnia się dwie postaci tego schorzenia:
Pierwotny RLS - może współistnieć niedobór żelaza
Wtórny RLS - stanowi 25% przypadków i najczęściej może rozwinąć się w ciąży, w mocznicy, niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Nie wiadomo do końca co jest przyczyną, jaki jest mechanizm RLS.

Wiadomo,że u osób zmagających się z tym problemem stwierdza się niedobór żelaza. Stąd chorym oznacza się poziom żelaza i ferrytyny.
Uważam,że diagnozę powinien zawsze postawić lekarz. Dlatego jeśli występują u Ciebie powyższe objawy należy udać się na konsultacje z lekarzem neurologiem. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad i wyciągnie wnioski. Aby złagodzić objawy Chorzy powinni unikać nikotyny, alkoholu i kofeiny. Niektóre leki,które mogą nasilać objawy RLS: leki przeciwdepresyjne, przeciwwymiotne (np. metoclopramid), leki przeciwhistaminowe.

Dotychczas schorzenie to leczone było lekami dostępnymi jedynie na receptę - Rx:
- lewodopa,
- agoniści dopaminy - ropinirol, pramipeksol, kabergolina
- leki przeciwpadaczkowe - gabapentyna, karbamazepina, kwas walproinowy
- opioidy - tramadol
- benzodiazepiny - np. klonazepam, temazepam

Preparatami zarejestrowanymi na receptę u nas w kraju do leczenia tego schorzenia są: Madopar (lewodopa+benserazyd) oraz Neupro (rotygotyna).
Natomiast pierwszym produktem dostępnym bez recepty - OTC jest właśnie Restonum.


Czym jest Restonum?
Restonum (dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego) zawiera w składzie magnez, żelazo, witaminy C,B6 i B12. Czyli nic odkrywczego. Producent umieścił informacje o wskazaniach w niedoborach i zaburzeniach gospodarki magnezu oraz żelaza (dość ogólne zalecenie),a także we wtórnej postaci RLS.
Jak dla mnie nie jest to żaden wspaniały produkt. Nie można odmówić dobrego marketingu i reklamy,ale nie sądzę,żeby na dłużej zagościł w świadomości Pacjentów. Moim zdaniem zawsze warto zasięgnąć opinii lekarskiej,a nie samodzielnie zwiększać ilość przyjmowanych środków.

Szczegóły o schorzeniu znajdziecie tutaj Kik

Warto zachować zdrowy rozsądek :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz