poniedziałek, 22 czerwca 2015

Buscopan a Scopolan

Witam,

  W naszej branży od absurdów aż się roi. Zwłaszcza dotyczą one rejestracji leków. Dzisiaj przykład jednego z nich. No-Spę z substancją leczniczą drotaweryną jako środek działający rozkurczowo z pewnością znacie. Wspominałam już kiedyś, że lek w wersji silniejszej No-Spa Forte jest nadal lekiem na receptę, zaś o tym samym (dokładnie tym samym) składzie preparat No-Spa Max jest dostępny bez recepty (status OTC) i jest oczywiście droższy.

Podobnie ma się sprawa z preparatami działającymi spazmolitycznie Scopolan i Buscopan. Oba zawierają butylobromek hioscyny w dawce 10 mg. I tak jak wyżej Scopolan nadal możemy nabyć jedynie na receptę, natomiast Buscopan bez recepty. W tym przypadku również lek bez recepty jest droższy.
Zabawna jest też sprawa produktu Scopolan compositum, który zawiera w składzie butylobromek hioscyny 10 mg i metamizol sodowy 250 mg. Jest to nic innego jak Scopolan/Buscopan w połączeniu z połową dawki Pyralginy. I co? I nadal jest zarejestrowany na receptę. Patrząc na konsumpcję Pyralginy przez nasze społeczeństwo, nie widzę przeciwwskazań by zmienić status leku Scopolan compositum z Rp na OTC (oraz baczniej obserwować częstość działań niepożądanych po Pyralginie). Żeby było jeszcze śmieszniej dostępny jest w aptekach preparat Buscopan forte, który zawiera 20 mg hioscyny i można go nabyć bez recepty.

Przykłady można mnożyć. Po co te rejestracyjne ceregiele...

Pozdrawiam, Ania

Źródła:
http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz