piątek, 12 czerwca 2015

Gdy tabletka jest matrycą

Witajcie,

  Przypuszczam, że nie raz, ani nie dwa zdarzają się Pacjentom, można powiedzieć, nietypowe sytuacje związane z przyjmowaniem leków. Mogą one dotyczyć na przykład różnych dziwnych zachowań, zmian zabarwienia tęczówki oka, wydłużania rzęs, odrastania kręconych włosów albo zmiany zabarwienia moczu, ewentualnie kału. Co w sytuacji, gdy Pacjent obserwuje w kale resztkę leku? Wydaje mi się, że myśli sobie, iż lek nie zadziałał albo że słabo zadziałał.

Ciekawych rozwiązań w technologii postaci leku jest sporo. Jednym z nich, wcale nie najnowszym jest postać tabletki szkieletowej, inaczej matrycowej. Oznacza to, że substancja lecznicza jest zamknięta w otoczce, która nie rozpuszcza się w przewodzie pokarmowym (ani w wodzie, ani w środowisku kwaśnym żołądka, ani w zasadowym jelita). Tabletka taka wędruje przez przewód pokarmowy i uwalnia lek z środka, a na końcu jej pozostałość, czyli otoczka, zwaną matrycą ulega wydaleniu z organizmu. Co Pacjent obserwuje podczas defekacji.
Farmaceuci mogliby uprzedzać o tym fakcie. Z drugiej zaś strony Pacjent powinien przeczytać zawsze ulotkę leku, który będzie stosował.

Lekami tego typu, które kojarzę są:

Kalipoz prolongatum to tabletka o przedłużonym uwalnianiu.
"Tabletki Kalipoz prolongatum należy połykać w całości. Pozwala to na równomierne i stopniowe uwalnianie leku ze szkieletu tabletki, który jest wydalany z kałem."

Omnic Ocas to również tabletka powlekana o przedłużonym uwalnianiu, typu matrycowego.
"Pozostałości leku mogą pojawić się w kale."

Kolejny raz zachęcam do czytania informacji o lekach dołączonych w opakowaniach, aby unikać tego typu niespodzianek :)

Dobrej nocy...


Źródła:
http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/

4 komentarze:

 1. Witam,
  Niedawno robiłem prześwietlenie klatki piersiowej, oprócz skrzywienia kręgosłupa, 'przy okazji' opisano złóg w odcinku L2 9x6 mm, że to kamień lub złóg, ale przed chwilą skojarzyłem fakty, że brałem jeszcze wtedy regularnie KALIPOZ, czy to możliwe, że na prześwietleniu widać kalipoz a nie złóg czy kamień? Przesyłam link do zdjęciA (widoczny cień na dole zdj) https://zapodaj.net/images/a8ec6a418cb36.jpg i bardzo proszę o odpowiedź nawet tutaj w komentarzu, proszę gorąco o odpowiedź. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, faktycznie obiekt na zdjęciu ma kształt podobny do tabletki. Proszę mi powiedzieć w jakim czasie po połknięciu tabletki był Pan na zdjęciu RTG?

   Usuń
 2. Nareszcie czegoś konkretnego dowiedziałam się o tabletkach szkieletowych. Sama nazwa oczywista pewnie dla farmaceutów, nic mi nie mówi. Teraz już wiem na czym to polega i jak może wyglądać. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ulotki trzeba czytać zawsze, niestety mało kto to robi. Ja studiuję od początku do końca;)

  OdpowiedzUsuń